REKLAMA
BADANIE

Droższe przejazdy na A4? UOKiK wystąpi o wyjaśnienie podwyżek cen

2023-02-01 10:01
publikacja
2023-02-01 10:01

W przyszłym tygodniu UOKIK wystąpi o wyjaśnienia do spółki Stalexport Autostrada Małopolska ws. podwyżek cen za przejazdy autostradą A4 – zapowiedział w środę prezes Urzędu Tomasz Chróstny. Wskazał, że przestrzeń do wzrostów cen jest, jednak nie można w sposób nieuzasadniony eksploatować rynku.

Droższe przejazdy na A4? UOKiK wystąpi o wyjaśnienie podwyżek cen
Droższe przejazdy na A4? UOKiK wystąpi o wyjaśnienie podwyżek cen
fot. KWS / / Bankier.pl

Szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) podczas środowego wywiadu w radiu RMF FM, odniósł się do informacji od słuchaczki, która podała, że po kolejnej podwyżce opłat za przejazd autostradą A4, za samą podróż do i z pracy będzie płacić miesięcznie 1200 zł. "To pierwszy sygnał w tej sprawie, na pewno go sprawdzimy (...) najpóźniej w przyszłym tygodniu wystąpimy pewnie o wyjaśnienia do przedsiębiorcy, żeby poinformował, co uzasadnia te zmiany" - zadeklarował Chróstny.

Pytany był, czy UOKiK może kontrolować prywatną firmę Stalexport (Stalexport Autostrada Małopolska jest zarządca autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków - PAP). "Jako Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów musimy respektować swobodę prowadzenia działalności przez przedsiębiorców. Przepisy prawne ze względu na gospodarkę wolnorynkową dają ograniczoną możliwość ingerencji w tego typu sytuacje. Jeśli jednak przedsiębiorca ma określoną pozycję na rynku, a tutaj mamy tu do czynienia z naturalnym monopolem, jeśli chodzi o ruch autostradowy, to tego typu ceny nie mogą być nadmiernie wygórowane" - zaznaczył szef urzędu antymonopolowego.

Jak podkreślił, oczywiście jest przestrzeń do wzrostów cen, jednak nie można w sposób nieuzasadniony eksploatować rynku. "Mamy podstawę prawną do tego, aby zweryfikować, co się dzieje i czy tego typu działania na poziomie cen, gdy mamy do czynienia z pozycją dominującą na rynku, są ekonomicznie uzasadnione w sytuacji" - dodał Chróstny.

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska - zarządca autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków, poinformowała 31 stycznia, że wystąpiła do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o wydanie zgody na zmianę od 3 kwietnia 2023 roku stawek opłat za przejazd autostradą dla pojazdów kategorii 1,2,3,4 i 5, pobieranych na każdym placu poboru opłat (w Mysłowicach i w Balicach), tj. dla kategorii 1 (pojazdów innych niż motocykle) z kwoty 13 zł do kwoty 15 zł, oraz 2) kategorii 2,3,4 i 5 - z kwoty 40 zł do kwoty 46 zł. Spółka wyjaśnia, że kolejna w ciągu kilku miesięcy podwyżka - ostatnia weszła w życie w lipcu ubiegłego roku - jest spowodowana inflacją. (PAP)

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

lgs/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (7)

dodaj komentarz
lancealot
Niech najpierw wyjaśnią skąd takie ceny paliwa, energii i gazu skoro ich ceny giełdowe mocno spadły. Ale jakoś NIKu nie chcą wpuścić do Orlenu...
mesten
.. bo windować ceny mogą tylko firmy pisowych oligarchów, reszta ma siedzieć cicho.
forfun
ciekawe dlaczego w ogóle płacimy za to skoro to miało pójść z podatku drogowego później wliczanego do ceny benzyny
polityka_to_nie_ekonomia
Niech sprawdzają, oby skuteczniej niż w prywatnym folwarku pana Obajtka...
andregru
Odtajnić umowę a Wąsacza do pierdla " Od roku 1997 do roku 2000 sprawował urząd ministra Skarbu Państwa. W październiku 2000 roku został prezesem zarządu i dyrektorem generalnym spółki Stalexport Autostrady (dawniej: Stalexport SA). Od lutego 2011 roku jest też prezesem zarządu spółki zależnej – Stalexport Autostrada Małopolska,Odtajnić umowę a Wąsacza do pierdla " Od roku 1997 do roku 2000 sprawował urząd ministra Skarbu Państwa. W październiku 2000 roku został prezesem zarządu i dyrektorem generalnym spółki Stalexport Autostrady (dawniej: Stalexport SA). Od lutego 2011 roku jest też prezesem zarządu spółki zależnej – Stalexport Autostrada Małopolska, która zarządza odcinkiem autostrady A4 między Katowicami i Krakowem. W listopadzie 2022 roku złożył rezygnację. Obie funkcje będzie pełnił do 28 lutego 2023 roku. "
stain
Wąsacz ma swoje za wąsami, ale te szemrane aneksy to podpisały komuchy z SLD w ostatnich dniach urzędowania rządu, już po przegranych wyborach.
pakamera
typowy przykład uwłaszczenia nomenklatury

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki