REKLAMA

Funduszu koinwestycyjny NIF z partnerami mogą zainwestować do 1,4 mld zł w spółki

2021-07-27 17:54
publikacja
2021-07-27 17:54
Funduszu koinwestycyjny NIF z partnerami mogą zainwestować do 1,4 mld zł w spółki
Funduszu koinwestycyjny NIF z partnerami mogą zainwestować do 1,4 mld zł w spółki
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Do 2026 r. nowo powstały fundusz koinwestycyjny NCBR Investment Fund ASI (NIF), który dysponuje budżetem 700 mln zł, może zainwestować wraz z funduszami partnerskimi, na zasadzie pari passu, do 1,4 mld zł w startupy i spółki oferujące innowacyjne produkty.

Podczas wtorkowej debaty na GPW z udziałem jej prezesa, Marka Dietla, oraz przedstawicieli NCBR i NIF, a także funduszy: Enea Innowacje, BridgeOne i PGE Ventures, jej uczestnicy przedstawili swoje wizje rozwoju branży venture capital oraz koinwestycji w Polsce.

"Na obecnym etapie nie ograniczamy palety obszarów inwestycyjnych. Kluczowe z naszego punktu widzenia jest, aby przedsięwzięcia charakteryzowały się polskim pierwiastkiem oraz miały element B+R, a także duży potencjał rozwojowy. NIF koncentruje się na startupach, ale nie na początkowym etapie rozwoju, tylko w fazie ich wzrostu i ekspansji" - powiedział Krzysztof Szubert, prezes zarządu NIF.

NCBR Investment Fund ASI jest funduszem koinwestycyjnym, czyli inwestującym wyłącznie wspólnie z jednym lub wieloma funduszami partnerskimi przy zachowaniu równości warunków (pari passu). NIF zamierza przeznaczyc´, w latach 2020-2026, łącznie 700 mln złotych na koinwestycje z funduszami partnerskimi (oznacza to potencjalnie 1,4 mld zł na inwestycje). Inwestycje będą wynosić od 3 do 64 mln zł, które be?da? wpłacane przez kaz˙da? ze stron koinwestycji, w ramach jednej lub kilku rund finansowania, przy czym co najmniej 50 proc. inwestycji będzie pochodzic´ od jednego lub wielu koinwestorów, a jednocześnie co najmniej 30 proc. wartości łącznej inwestycji w danej rundzie będzie pochodziło ze środków inwestorów prywatnych.

"Będziemy dokonywali selekcji, oceny i analizy projektów inwestycyjnych oraz podejmowali decyzje o wejściu i wyjściu z koinwestycji w spółki portfelowe. Kwota pojedynczej inwestycji uzależniona będzie od realnego zapotrzebowania każdej spółki na finansowanie i oceny atrakacyjności projektu" - powiedział podczas debaty Michał Smyk, dyrektor Departamentu Przygotowania i Realizacji Projektów Innowacyjnych funduszu Enea Innowacje.

"Nie ograniczamy się wyłącznie do sektora energetycznego, ale patrzymy szerzej. Obszary tematyczne, w których poszukujemy nowoczesnych rozwiązań biznesowych i technologicznych to przede wszystkim gospodarka o obiegu zamkniętym, magazynowanie energii, nowe technologie OZE, elektromobilność, smart city, big data, sztuczna inteligencja, automatyzacja, IoT oraz obsługa klientów" – dodał Adam Klinert, dyrektor zarządzający w Enei Innowacje.

Przedstawiciele funduszu zapowiedzieli również, że Enea Innowacje będzie wchodzić w kilka koinwestycji rocznie do poziomu kilkunastu spółek w portfelu. Dodali także, że z powodu budżetu na poziomie 50 mln zł, fundusz będzie musiał skupić się na uzyskiwaniu udziałów mniejszościowych w spółkach portfelowych.

Przedstawiciel BridgeOne, Marcin Markiewicz zapowiedział, że do końca 2021 r. jego fundusz zamierza wejść w dwie koinwestycje kwotami rzędu 5-10 mln zł. Powiedział również, że BridgeOne skupia się nie tylko na startupach i młodych przedsiębiorstwach, ale również na np. firmach rodzinnych, które oferują dobry produkt, ale ich wyniki finansowe spowolniły w ostatnich latach.

Reprezentujący PGE Ventures Tomasz Jakubiak, prezes zarządu funduszu, również zapowiedział dwie koinwestycje do końca roku na kwoty poniżej 10 mln zł. Wyjaśnił także, jak szeroko rozumiana jest branża energetyczna w kwestiach inwestycji jego funduszu - spółka z przemysłu kosmicznego, czy system ratownictwa wodnego znalazły się już w portfelu PGE Ventures.

Prezes GPW Marek Dietl powiedział, że jego zdaniem bardzo problematycznym jest fakt, że branża VC w Polsce skupia się na produktach oferujących "inkrementalne zmiany", a nie rewolucje w swoich branżach. (PAP Biznes)

dwe/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki