REKLAMA
PIT INWESTORA

Fitch potwierdza ratingi Banku Millennium i mBanku

2018-11-30 17:04
publikacja
2018-11-30 17:04

Agencja Fitch w raportach z 30 listopada podtrzymała ratingi Banku Millennium oraz mBanku, odpowiednio na poziomach "BBB-" oraz "BBB" - podała agencja w komunikacie. Perspektywy ratingów obu banków pozostały stabilne.

W przypadku Millennium, autorzy raportu wskazali, że obecny rating wskazuje na "zbilansowanie ryzyk" związanych z profilem kredytowym banku. W ocenie agencji portfel kredytów walutowych Millennium jest już "dojrzały" i do chwili obecnej zachowywał się relatywnie dobrze, choć - jak dodano - ta ekspozycja może być źródłem ryzyka ze strony legislacyjnej.

W raporcie zwrócono uwagę na umiarkowany poziom niespłacanych kredytów w portfelu banku (4,6 proc. na koniec września, wobec średniej w sektorze na poziomie 6 proc.) oraz wysoki wskaźnik pokrycia kredytów przeterminowanych rezerwami (74 proc. na koniec września).

Reklama

Fitch ocenia, że przejęcie Euro Banku będzie neutralne dla ratingów Millennium.

W przypadku mBanku, Fitch również wskazał na ryzyko legislacyjne związane z portfelem kredytów walutowych. W ocenie agencji, portfel ten zachowuje się dobrze, pomimo silnego osłabienia złotego wobec szwajcarskiego franka - kredytobiorców wspierają bowiem: korzystne otoczenie gospodarcze, wzrost wynagrodzeń oraz niska stawka LIBOR.

W raporcie oceniono, że jakość aktywów mBanku pozostaje stabilna - wskaźnik niespłacanych kredytów wynosi 4,7 proc. i jest niższy niż średnia w sektorze (6 proc.). Dodano, że na poziom kapitałów banku negatywnie wpływają kredyty walutowe, ale z drugiej strony wspierająco od strony kapitałowej działa niewielki odsetek kredytów niespłacanych nieobjętych rezerwami oraz solidna zyskowność i umiarkowany apetyt na ryzyko.

Fitch utrzymał w raporcie rating mBanku Hipotecznego. Ocena wynosi "BBB" i jest identyczna jak w przypadku samego mBanku. (PAP Biznes)

kuc/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki