REKLAMA

Finlandia zamyka całą wschodnią granicę z Rosją. To wynik "operacji hybrydowej"

2023-11-28 15:24, akt.2023-11-28 17:21
publikacja
2023-11-28 15:24
aktualizacja
2023-11-28 17:21

Nowa "żelazna kurtyna". Finlandia zamyka całą granicę z Rosją. - Imigranci napływający w stronę Finlandii przez Rosję nie będą mogli przekroczyć wschodniej granicy i składać podań o azyl. Przez granicę fińsko-rosyjską dopuszczalny będzie tylko przewóz towarów – zdecydował we wtorek fiński rząd. 

Finlandia zamyka całą wschodnią granicę z Rosją. To wynik "operacji hybrydowej"
Finlandia zamyka całą wschodnią granicę z Rosją. To wynik "operacji hybrydowej"
fot. Konstantin Sednev / Scanpix Baltics / / SCANPIX

Rząd podjął decyzję o ostatecznym zamknięciu całej wschodniej granicy w związku z napływem migrantów z krajów trzecich i w odpowiedzi na „zorganizowane działanie państwa rosyjskiego zmierzające do wywarcia wpływu” – podkreślił premier Petteri Orpo na konferencji w Helsinkach.

Decyzja o zamknięciu całej granicy, w tym ostatniego otwartego dotąd przejścia na dalekiej północy w Laponii, w kierunku na Murmańsk (ok. 250 km od granicy), wchodzi w życie w nocy ze środy na czwartek i będzie obowiązywać przez dwa tygodnie.

Migranci napływający przez Rosję w stronę Finlandii pochodzą z wielu krajów, a w obecnej sytuacji i po ponownej ocenie legalności podjętych działań decyzja o całkowitym zamknięciu granicy jest – jak wyjaśnił szef fińskiego rządu – „odpowiednia do sytuacji”. Podkreślił, że zjawisko napływu nielegalnych migrantów jest „zagrożeniem dla bezpieczeństwa” kraju i takie są główne podstawy tymczasowego zamknięcia granicy.

„Rosja doprowadziła do takiej sytuacji i też Rosja może to zakończyć” – oświadczył Orpo.

Po zamknięciu całej wschodniej granicy podania o azyl będą przyjmowane we wszystkich portach lotniczych oraz morskich.

Według doniesień prasowych rada ministrów, uzasadniając potrzebę zamknięcia całej granicy wschodniej, powołała się na informacje wywiadowcze, z których wynika, że państwo rosyjskie organizuje przepływ migrantów nie tylko z Bliskiego Wschodu, ale także z afrykańskiego Półwyspu Somalijskiego, i przyznaje im wizy w szybkim trybie, a następnie pomaga w transporcie imigrantów pod fińską granicę, by dalej przedostawali się do UE. Kluczowa – jak się podkreśla – nie jest liczba migrantów, ale rodzaj zjawiska i niebezpieczne działanie innego państwa.

Ostatnie dni na przejściu Raja-Jooseppi (ok. 250 km od Murmańska i ok. 340 km od Rovaniemi) były spokojne. Docierało po kilku czy kilkunastu migrantów. We wtorek zaś nie przybył żaden azylant - przekazała straż graniczna.

W ubiegłym tygodniu pierwotną decyzję rządu o zamknięciu całej granicy wstrzymał kanclerz sprawiedliwości, konstytucyjny organ nadzorujący pracę najwyższych urzędników kraju oraz opiniujący propozycję zmian prawnych. Organ stwierdził wówczas, że rządowa propozycja nie zabezpieczałyby wystarczająco uprawnień migrantów do międzynarodowej ochrony, zawartych w normach konstytucyjnych, prawie UE, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz innych dokumentach.

Z kolei w ocenie parlamentarnej komisji konstytucyjnej możliwe jest na krótki czas zamknięcie wszystkich przejść granicznych w „wyjątkowych okolicznościach”, w tym w szczególności w sytuacji, gdy „migracja jest środkiem instrumentalnego wywierania wpływu”.

Według raportu MSW wraz z napływem migrantów potencjalnie na terytorium Finlandii mogą przedostać się osoby niebezpieczne, w tym oskarżane o zbrodnie wojenne, czy też zradykalizowane.

Jesienią tego roku do Finlandii przez wschodnią granicę dotarło blisko 1000 osób z krajów trzecich bez odpowiednich dokumentów, w tym przemieszczając się na ostatnim odcinku w strefie przygranicznej na rowerach czy hulajnogach.

Cztery główne przejścia graniczne w Karelii, w których koncentruje się ruch z Petersburga czy Moskwy, zostały zamknięte w połowie listopada na trzy miesiące. Kolejne północne punkty kontroli granicznej zostały zamknięte kilka dni później na okres do 23.12.br.

Z Helsinek Przemysław Molik

pmo/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
yypan
Donuś dostanie sraczki!!! "Oni tam jeszcze płot postawią i... najlepiej prąd elektryczny..."
jarunia
Czemu? Kaczyński ich zdemoralizował !
bober87
Czy będzie film o złych fińskich pogranicznikach?
mistrz_erudycji
A ten z siatką gania się już ze strażnikami? Co na to Ohoyyska?
jkl777
Pewnie ty tez winisz zgwalcone kobiety, co?
pstrzezek
Oto jak się zmienia retoryka russskiego trolla na forum ;) Jeszcze nie tak dawno "brawo Putin!" a dziś? "zrozmiałe są emocje wobec Rosji, ale sytuacja jest złożona, bądź ponieważ, jednakże" ;)) Ale się uśmiałem

od_redakcji2022-05-09 19:27
A Rubel się umacnia ! brawo Putin.
od_redakcji2023-11-27
Oto jak się zmienia retoryka russskiego trolla na forum ;) Jeszcze nie tak dawno "brawo Putin!" a dziś? "zrozmiałe są emocje wobec Rosji, ale sytuacja jest złożona, bądź ponieważ, jednakże" ;)) Ale się uśmiałem

od_redakcji2022-05-09 19:27
A Rubel się umacnia ! brawo Putin.
od_redakcji2023-11-27 23:16
Zrozumiałe jest, że wielu ludzi odczuwa takie emocje wobec działań Rosji. Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja międzynarodowa jest złożona...
and00 odpowiada jkl777
Raczej ukraiński troll
kamikaze351
Izolacja łączy, współpraca dzieli.
pstrzezek
W której izolatce siedzisz? Może masz z @od_redakcji przez scianę? ;)

Powiązane: Finlandia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki