REKLAMA

Finlandia chce, aby kraje UE mogły unieważniać wizy Rosjan

2022-09-20 16:28
publikacja
2022-09-20 16:28
Finlandia chce, aby kraje UE mogły unieważniać wizy Rosjan
Finlandia chce, aby kraje UE mogły unieważniać wizy Rosjan
fot. Veronika Galkina / / Shutterstock

Finlandia skierowała do Komisja Europejskiej wniosek o wydanie ogólnounijnego zalecenia, skierowanego do wszystkich krajów UE, o cofnięcie lub unieważnienie turystycznych wiz Schengen, przyznanych obywatelom Rosji, a także w związku z nakładanym zakazem wjazdu – poinformował we wtorek fiński resort spraw zagranicznych.

Finlandia dąży do uregulowania kwestii wiz dla obywateli Rosji „na poziomie UE”, a nie w ramach porządków poszczególnych krajów – podkreślono w komunikacie MSZ.

Jeśli na granicy – argumentuje MSZ – obywatel Rosji zostałby zawrócony, z uwagi na cofnięcie lub unieważnienie wizy, bądź ze względu na nałożony zakaz wjazdu do kraju zarejestrowany w systemie Schengen (SIS), to inne kraje członkowskie mogłyby uniemożliwić tej osobie wjazd przez własną granicę. W ten sposób taka osoba nie miałaby możliwości przedostania się do strefy Schengen drogą lądową lub powietrzną przez granicę innego państwa – podkreślono.

Od poniedziałku Finlandia (po tym, gdy kraje bałtyckie i Polska wprowadziły praktyczny zakaz wjazdu dla obywateli Rosji), jest jedynym krajem UE sąsiadującym z Rosją, przez który rosyjscy obywatele mogą wjechać do strefy Schengen.

Apelując o przyjęcie jednej wspólnej polityki i działań w sprawie wiz dla Rosjan, fińskie władze chcą uniemożliwić tranzyt obywatelom Rosji przez terytorium Finlandii, dalej do innych krajów Europy.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Finlandia nie przystąpiła do porozumienia Litwy, Łotwy, Estonii i Polski, z uwagi – jak wyjaśniali wysocy urzędnicy MSZ – na przeszkody prawne, tak na poziomie unijnym, jak i krajowym, tłumacząc, że w świetle obecnych przepisów nie można – „na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej” – objąć zakazem wjazdu do UE obywateli jednego państwa.

Fińskie władze od września ograniczyły zaś znacząco liczbę wiz przyznawanych Rosjanom. Obecnie rozpatrują co najwyżej do ok. 500 wniosków wizowych dziennie (turystycznych co najwyżej 100). Więcej czasu poświęcają na wizy rodzinne, pracownicze czy studenckie. W okresie letnim, kiedy zniesiono ograniczenia w ruchu transgranicznym między Finlandią a Rosją, przyjmowanych było po ok. 1000 wniosków wizowych dzienne.

Z Helsinek Przemysław Molik

pmo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 500 zł i oszczędzaj na 7% w Banku Millennium

Zyskaj 500 zł i oszczędzaj na 7% w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
emulgator
Europejscy politycy siedzą w kieszeni Kremla.
chudyjakszkapa
to jest rozmienianie się na drobne....

najlepiej byłoby unieważnić rzeszę rosyjską ...

jesteśmy 5 minut przed desperackim użyciem broni atomowej przez komuchów z KGB na kremlu

za tydzień zacznie się odliczanie, ale to już nieuniknione..

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki