REKLAMA

"Financial Times": Sarkozy zaoferuje Londynowi szansę nowego traktatu UE

2016-09-28 01:43
publikacja
2016-09-28 01:43

Kandydat na prezydenta Francji Nicolas Sarkozy, w przypadku zwycięstwa, zaoferuje Wielkiej Brytanii, przy wsparciu Niemiec, szansę wycofania się z Brexitu w postaci wynegocjowania nowego traktatu UE - poinformował w środę dziennik "Financial Times".

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy / fot. Jacky Naegelen / Reuters

Według dziennika, Sarkozy oświadczył we wtorek, że nowy traktat przewidywać będzie reformę strefy Schengen, znaczne ograniczenie prerogatyw Komisji Europejskiej, dalszą integrację strefy euro i wstrzymanie rozmów o członkostwie w UE z Turcją.

"Powiem Brytyjczykom: wycofaliście się, ale mamy na stole nowy traktat, tak więc macie okazję wypowiedzieć się ponownie" - powiedział Sarkozy w relacji "FT" na spotkaniu z czołowymi biznesmenami w Paryżu.

"Ale tym razem głosowalibyście nie nad starą Europą, ale nad nową. Chcecie zostać? Jeśli tak, tym lepiej, ponieważ nie mogę zgodzić się na utratę drugiej pod względem wielkości gospodarki w Europie, podczas gdy negocjujemy z Turcją o jej członkostwie w UE. A jeśli nie, to naprawdę nie. Albo zostajecie, albo wychodzicie" - cytuje brytyjski dziennik słowa Sarkozy'ego.

Według dziennika, Sarkozy chce, przed rozmowami z Londynem, zapewnić sobie poparcie dla tej inicjatywy kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Brytyjczycy wypowiedzieli się za opuszczeniem UE w referendum 23 czerwca, a nowy premier Wielkiej Brytanii Theresa May wielokrotnie informowała, że formalna notyfikacja o opuszczeniu UE nie będzie wysłana przed końcem br. Według niektórych jej doradców nastąpi to w pierwszych miesiącach 2017 r.

Sarkozy, przywódca konserwatywnych Republikanów, kilkakrotnie oświadczał po brytyjskim referendum, że - domaga się nowego traktatu UE i zawieszenia rozmów o członkostwie z Turcją.

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się w kwietniu 2017 r. Sarkozy ma nadzieję na powrót na fotel prezydenta po porażce w 2012 r. z socjalistą Francoisem Hollandem, obecnie bardzo niepopularnym. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~Ktośzyczliwy
Brytyjczykow ? Masz na myśli wolę tzw. starych imigrantów z Pakistanu i kolonii brytyjskich ? Bo to oni głosowali za brexitem.
Druga sprawa że wykorzystano ich oklamujac zwyczajnie przy okazji kampanii brexitowej.
Zatem : ani wola ani brytyjczycy.
~Elktor
Sarkozy "ma pomysł", a nie przyszło mu do głowy po prostu uszanować woli Brytyjczyków?
~mm
Ni mniej ni więcej tylko Sarkozy podpier....ił pomysł Kaczyńskiego z czerwca tego roku...
~autor_widmo
powodzenia Panie Nicolas, dobry pomysl, oby tylko nie stał się precedensem dla innych czlonkow UE aby straszyc exitem a potem miec z tego tytulu fory, jak zmieniamy to dla kazdego, a nie tylko dla brytoli, a FR bez UE upadnie, bo nikt normalny jak nie musi to od francuza nie kupi, unia bez FR to by Polska nie wyrobila z produkcja powodzenia Panie Nicolas, dobry pomysl, oby tylko nie stał się precedensem dla innych czlonkow UE aby straszyc exitem a potem miec z tego tytulu fory, jak zmieniamy to dla kazdego, a nie tylko dla brytoli, a FR bez UE upadnie, bo nikt normalny jak nie musi to od francuza nie kupi, unia bez FR to by Polska nie wyrobila z produkcja wszystkiego
~JamesBlond
Receptą na brexit jest fraxit, a najprawdopodobniej niedługo po tym wyodrębnienie się kalifatu na ziemiach "francuskich".
~ja
Lepiej były prezydent by się nie ośmieszał. Jak wygram to wam obiecuję ..........złote góry.
~cccc
Myślałem że siedzi w więzieniu za malwersację a on kandyduje na prezydenta
gupi jestem !!
~LOLKOL
Poprzednie wybory wygrał pod hasłem "Lepszy złodziej niż bandyta"
~Verto
Pragmatyczna propozycja Brexitu, poza tym tylko Niemcy chyba jeszcze wierzą że Turcja powinna być w EU. Od Unii nie ma odwrotu niestety, ale zawsze można popracować nad jej nowym kształtem.
~LOLKOL
Jest odwrót na szczęście. Wystarczy powiedzieć dość ero sajuzowi dziękujemy, przerabialiśmy już sawiecki sajuz, i euro kołchoz nas nie kręci. A następnie powrócić do uni czysto ekonomicznej.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki