Fikcyjny spadek kosztował sądeczanina 460 tys. zł

2020-06-10 13:58
publikacja
2020-06-10 13:58

Mieszkaniec Sądecczyzny, który padł ofiarą tzw. oszustwa nigeryjskiego, stracił 460 tys. zł. Poszkodowany uwierzył, że dostanie gigantyczny spadek od obywatela Afryki – przekazał rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

/ fot. LightField Studios / Shutterstock

Mężczyzna przez blisko dwa miesiące mailował z osobą podającą się za prawnika i pełnomocnika obywatela jednego z państwa afrykańskich, która przekonała go, że jest on jedynym spadkobiercą funduszu inwestycyjnego opiewającego na sumę ponad 8,7 mln. dolarów.

„By wejść w posiadanie tych pieniędzy mężczyzna miał jedynie zapłacić za wystawienie niezbędnych dokumentów i dopełnienie kilku formalności. Na numery kont wskazane przez rzekomego pełnomocnika pokrzywdzony wpłacił łącznie ponad 107 tys. euro, czyli około 460 tys. złotych. Kiedy mężczyzna zorientował się, że obiecywane miliony są fikcją, o wszystkim poinformował sądecką policję” – wyjaśnił Gleń.

Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Za popełniony czyn grozi do 8 lat więzienia.

Policja wyjaśnia, że tzw. oszustwo nigeryjskie polega na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną poprzez wysyłanie elektronicznych wiadomości, pisanych zazwyczaj słabą angielszczyzną lub tłumaczonych przez translatory internetowe na język polski. Oszuści tworzą fikcyjne opowieści podając się np. za amerykańskich lekarzy, żołnierzy stacjonujących w Syrii lub Iraku.

„Na spadek” – to wersja oszustwa nigeryjskiego oparta na długotrwałej grze psychologicznej. Przestępca, który podaje się za pełnomocnika lub prawnika rodziny zmarłego, kontaktuje się z ofiarą najczęściej wykorzystując do tego pocztę elektroniczną. W korespondencji informuje potencjalną ofiarę, że jest ona jedynym żyjącym spadkobiercą dalekiego krewnego, który niedawno zmarł, a z uwagi na to, że nie pozostawił potomstwa, swój ogromny majątek w pozostawionym testamencie przepisał jedynemu mu znanemu krewnemu, czyli wytypowanej już ofierze oszustwa. Fortunę ofiara może podjąć w banku po dopełnieniu kilku formalności i opłaceniu różnych należności, które są jednak niczym, w porównaniu z olbrzymim spadkiem.

Oszuści uwiarygodniają całą historię przesyłając pocztą elektroniczną spreparowane certyfikaty i kopie potwierdzeń przelewów.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
marcinkrakow
Dlaczego zakładacie, że jak gość podawał się za prawnika jakiegoś zmarłego Nigeryjczyka to był to murzyn i pewnie rzeczywiście Nigeryjczyk? To mógł być biały mieszkaniec Polski, który dobrze znał ofiarę. Ewentualnie dowolna osoba na świecie. Jesteście tak samo naiwni jak ten gość (no on ciut bardziej :)
tindala
Sam swego czasu otrzymałem kilka zabawnych maili, gdzie rzekomi spadkobiercy wielkich fortun w Afryce, chcieli się nimi dzielić w zamian za pomoc w transferze :) .Teksty typu " moja być syn wielki król i mieć dużo sztab złota, które ja Ci dać etc...."
Nie ma takiej durnoty na którą ktoś by się nie złapał.
Sam swego czasu otrzymałem kilka zabawnych maili, gdzie rzekomi spadkobiercy wielkich fortun w Afryce, chcieli się nimi dzielić w zamian za pomoc w transferze :) .Teksty typu " moja być syn wielki król i mieć dużo sztab złota, które ja Ci dać etc...."
Nie ma takiej durnoty na którą ktoś by się nie złapał. Chociażby słynny numer na wnuczka, czy udzielanie pomocy CBA w tropieniu oszustów ( Tak, tak ) Oszust podszywa się pod policję i dzwoni prosząc o pomoc w schwytaniu oszusta. Gdzieś po drodze trzeba coś wypłacić z konta i zostawić pod drzewem w parku....całkiem jak Pinokio... tyle że On zakopywał dukaty :)
xiven
jeśli ten dziadek był taki głupi to tym murzynom się po prostu należało

wstyd dla białej rasy
rembielinek
A na mojego nosa, aby ta historia miała jakikolwiek sens ,to poszkodowany zapewne uwierzył w jakiegoś swojego koszernego pociotka , po którym miał być ten spadek . Każdy by tak chciał !
skaurus
Ten artykuł to chyba kaczka dziennikarska? Cieżko mi sobie wyobrazić, że ktoś jest tak naiwny, w dodatku z taka kwotą... Jeśli to prawda to jest tak jak napisał mjwhite, musiał te pieniądzę dostać a nie zarobić.
mjwhite
łatwo przyszło, łatwo poszło... widać nie zasługuje na żadne pieniądze skoro lekką ręką na gębę wpłaca komuś 107tyś euro..
1pepe
Europolak oszukał Afrosądeczczanina, czy na odwrót?
tomasz_jk
Najlepsze jest jedno zdanie z tego artykułu: "Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Za popełniony czyn grozi do 8 lat więzienia". Powodzenia :) już widzę szczęśliwe zakończenie tej sprawy.
mjwhite
Ze 2 lata powinien dostać ten baran co wpłacał... za współudział... tylko dlatego są takie przestępstwa bo trafiają się takie jelenie które w to wierzą...
wjagus
Wiecie, co mnie najbardziej razi w takich sytuacjach? To, że osoby wierzące w takie bajki mają prawa wyborcze. TO jest prawdziwy dramat
Obu do więzienia

Powiązane: Spadki i testamenty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki