REKLAMA

Fala wysokich upałów w Boliwii niszczy lasy, zwiększając straty spowodowane przez człowieka

2023-11-26 06:07
publikacja
2023-11-26 06:07

Trwające drugi miesiąc upały, które we wschodniej części Boliwii przekroczyły między 15 a 19 listopada nigdy nie notowaną tu wartość 45 stopni Celsjusza, sprzyjały niezliczonym pożarom lasów amazońskich i zarośli, wywoływanym celowo przez hodowców bydła i rolników.

Fala wysokich upałów w Boliwii niszczy lasy, zwiększając straty spowodowane przez człowieka
Fala wysokich upałów w Boliwii niszczy lasy, zwiększając straty spowodowane przez człowieka
fot. Matteo Nardone / / ZUMA Press

Ogień zniszczył w czterech regionach roślinność na obszarze co najmniej dwóch milionów hektarów, z czego 23 proc. stanowiły bezcenne dla klimatu planety lasy deszczowe.

Boliwijski dziennik „La Razon” jako sprawców pożarów lasów „o nigdy nie notowanych dotąd rozmiarach” wskazuje właścicieli wielkich, a także mniejszych gospodarstw rolnych i hodowlanych, którzy w ten nielegalny sposób chcą powiększyć tereny uprawne, w tym uprawy koki.

Dziennik przypomina, że w 2019 roku w Boliwii poszerzono te tereny kosztem lasów, w tym lasów deszczowych, o 6 milionów hektarów.

Dotąd policja boliwijska zatrzymała za podpalenia lasów i zarośli, które należą formalnie do „obszarów strzeżonych”, około pół setki osób.

Mieszkańcy wielu miast i osiedli na tych terenach coraz energiczniej protestują przeciwko ich coraz większemu zadymieniu i domagają się bardziej zdecydowanej interwencji policji przeciwko podpalaczom.

Jedną z pierwszych reakcji rządu prezydenta Luisa Arce było niedawno podwyższenie mandatów za podpalenia lasów i zarośli do 20 dolarów; dotąd najniższy mandat za zaprószenie ognia wynosił równowartość 20 centów.

Boliwijski minister obrony narodowej Edmundo Novillo zapowiedział w sobotę zmobilizowanie 3800 strażaków i wysłanie pięciu śmigłowców celem wsparcia lokalnych straży pożarnych w akcjach gaszenia pożarów lasów.

Jak informowały pod koniec tygodnia czołowe media Ameryki Łacińskiej, powołując się na raport boliwijskich obrońców przyrody, na terenie czterech regionów tego kraju nadal płonęło co najmniej pięć naturalnych masywów leśnych, należących do obszaru lasów amazońskich. Oznacza to bezpośrednie zagrożenie dla niemal trzech milionów hektarów lasów i zarośli bezcennych dla klimatu.

Według Global Forest Watch, w ciągu całego ubiegłego roku spłonęło w Boliwii 386 tysięcy hektarów lasów.(PAP)

ik/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Fala upałów na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki