REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Evergrande grozi bankructwem. Właściciel wezwany na dywanik

Maciej Kalwasiński2021-12-03 16:10analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-03 16:10
Evergrande grozi bankructwem. Właściciel wezwany na dywanik
Evergrande grozi bankructwem. Właściciel wezwany na dywanik
fot. TYRONE SIU / / Reuters

Grupa Evergrande poinformowała, że może nie być w stanie dalej obsługiwać zobowiązań. Władze prowincji Guangdong wezwały na dywanik Hui Ka Yana oraz wysłały do siedziby spółki zespół, który ma wspomóc dewelopera w zażegnaniu kryzysu. Uspokajające sygnały nadały również chiński bank centralny i agencje odpowiedzialne za nadzór nad rynkami: bankowym i giełdowym.

W piątek o godz. 20 czasu lokalnego Evergrande wydała komunikat, w którym poinformowała, że "w świetle obecnego poziomu płynności grupy nie ma gwarancji, że grupa będzie miała wystarczające fundusze, by dalej wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych". Podobny komunikat deweloper wystosował na początku września.

Spółka podkreśliła, że od września prowadzi przegląd swojej struktury kapitałowej i kondycji płynnościowej, oceniając wszystkie możliwości strategiczne i prowadząc dialog z zagranicznymi wierzycielami. Deweloper już trzykrotnie wypłacał obligatariuszom kupony od papierów dolarowych tuż przed upływem 30-dniowego terminu karencji płynącego od dnia, gdy był zobowiązany to zrobić. Tylko w tym roku Evergrande Group ma wypłacić posiadaczom swoich obligacji zagranicznych jeszcze ponad 300 mln dol., a w kolejnym - prawie 8 mld dol. Łączne zobowiązania spółki sięgają oficjalnie 2 bln juanów, a wraz z pozabilansowymi są szacowane nawet na 3 bln juanów.

W piątkowym komunikacie spółka podała, że dotychczas otrzymała wezwanie do realizacji swoich zobowiązań wynikających z gwarancji w wysokości ok. 260 mln dol. "W przypadku, gdy grupa nie będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań gwarancyjnych lub niektórych innych zobowiązań finansowych, może to prowadzić do żądania przez wierzycieli przyspieszenia spłaty" - napisano w komunikacie. Mowa tu o tzw. cross-defaulcie, oznaczającym, że jeżeli spółka okaże się niewypłacalna w przypadku jednego zobowiązania, np. nie wypłaci inwestorom odsetek od obligacji w terminie, to inne wyemitowane przez nią obligacje również uznawane są za niewypłacalne, dając ich posiadaczom prawa do żądania wcześniejszej spłaty wierzytelności. Dla spółki, która już boryka się z brakiem płynności, byłaby to fatalna informacja, otwierająca drogę do chaotycznej restrukturyzacji. Evergrande ma do oddania dolarowym obligatariuszom ok. 19 mld dol. Grupa poinformowała również, że planuje aktywnie współpracować z zagranicznymi wierzycielami w celu opracowania planu restrukturyzacji.

Na komunikat dewelopera błyskawicznie zareagowały władze prowincji Guangdong, wzywając na dywanik głównego akcjonariusza spółki Hui Ka Yana oraz wysyłać do siedziby Evergrande zespół, który ma pomóc spółce w zarządzaniu ryzykiem oraz utrzymaniu normalnej działalności. Poparcie dla działań lokalnych władz wyraziły bank centralny oraz ministerstwo mieszkalnictwa.

Na rynek napłynęły również uspokajające sygnały wysyłane przez Ludowy Bank Chin oraz regulatorów rynku bankowego (CBIRC) oraz giełdowego (CSRC). Bank centralny po raz kolejny podkreślił, że problemy Evergrande wynikają ze złego zarządzania i ślepej ekspansji, a sytuacja na rynku nieruchomości stopniowo powraca do normy. Zaapelował również do chińskich firm zadłużających się za granicą, by regulowały swoje zobowiązania, równocześnie zauważając, że inwestujący na rynku offshore są "relatywnie dojrzali", a procedury - jasne. Regulator rynku bankowego zaznaczył, że ewentualne niewywiązanie się przez Evergrande ze zobowiązań nie wpłynie na normalne funkcjonowanie banków i instytucji ubezpieczeniowych za Murem, a sprawa jest "indywidualnym przypadkiem w gospodarce rynkowej". CSRC stwierdził, że skutki uboczne problemów Evergrande dla rynków kapitałowego są pod kontrolą. Podobne stwierdzenia padały w połowie października.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (17)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
ładnie USA załatwiło Evergrande - podciągnęli kurs USD i domagają się spłaty długów.

w zamian Chiny wycofały się z BTC i byc moze majstrują przy tym zeby doprowadzić do załamania się rynku crypto bo wtedy wydymaliby Jankesów przy okazji zarabiając na szortach.
Juz Chiny wyleczyły cześć inwestorów w
ładnie USA załatwiło Evergrande - podciągnęli kurs USD i domagają się spłaty długów.

w zamian Chiny wycofały się z BTC i byc moze majstrują przy tym zeby doprowadzić do załamania się rynku crypto bo wtedy wydymaliby Jankesów przy okazji zarabiając na szortach.
Juz Chiny wyleczyły cześć inwestorów w ich spółki technologiczne. Pozwolili na debiuty na Nasdaq po wygórowanych cenach a teraz każą im opuścić zagraniczne giełdy kiedy kurs nurkuje. Spłaca zachodnich inwestorów 15% kapitału jak juz akcje runa na całego i zrobią nowe IPO w Hong Kongu lub w Pekinie ale po cenach sprzed zwaly.

Skonczy sie to ogolna zwala na gieldach.
mikroprzedsiebiorca
Hujek Jan, winien bankructwa, imię zobowiązuje :D :D
iluminata
Moderator niech nie usuwa prawdy tylko odpowie, czy zamierzacie naganiać na zakup akcji Evergrande tak samo jak naganialiście na zakup akcji Allegro na samej górce?!
qwertas
Ale na Evengrade żadnej „górki” nie ma… a jest raczej dołek.
jarekm_re
Oj Kolego chyba umoczyłeś na allegro i teraz obwiniasz garbatego ze ma proste dzieci :) w mojej opinii na Bankierze sa artykuły o najróżniejszych spolkach - a co Ty z tymi informacjami juz zrobisz to jest twoja suwerenna decyzja. Jeśli za starty obwiniasz innych ...to moze czas zamknąć konto maklerskie. Ktoś musi stracić Oj Kolego chyba umoczyłeś na allegro i teraz obwiniasz garbatego ze ma proste dzieci :) w mojej opinii na Bankierze sa artykuły o najróżniejszych spolkach - a co Ty z tymi informacjami juz zrobisz to jest twoja suwerenna decyzja. Jeśli za starty obwiniasz innych ...to moze czas zamknąć konto maklerskie. Ktoś musi stracić zeby zarobił ktoś - tak to działa :) pozdrawiam
the_mind_renewed
To znaczy że Nie da się wklepać cyferek w komputery? Banki zapowiedziały że są gotowe zalać dodrukiem każdy dług. Więc o co chodzi?
Niech Zeusy bankowe rzucą w stronę chin tarczami ratunkowymi ! Dalej chłopaki co wam szkodzi dług nikomu nie zaszkodzi, W was nadzieja ! https://panstarszy.000webhostapp.com/Pandemia_Gra_jak_z_nut.html
no_comment
Skończy się to tak: Evergande w końcu padnie, Hui dostanie czapę albo dekadę w obozie żeby postraszyć innych, chińskich dłużników się spłaci (kasą lub nieruchomościami), dolarowym da się ochłap typu 10% - i wyjdzie, że Chińczycy przeprowadzili się z lepianek do apartamentów za kasę pazernego zachodu
iluminata
Bankster powinien masowo teraz naganiać do zakupów akcji Evergrande tak samo jak to robił na Allegro.

Powiązane: China Evergrande na krawędzi bankructwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki