REKLAMA

Europejski przemysł nie wstaje z kolan

2019-12-16 10:19
publikacja
2019-12-16 10:19

Ostatnie w tym roku odczyty przemysłowych indeksów PMI dla przemysłu państw strefy euro wymownie pokazują, że w 2019 mieliśmy do czynienia z ostrym spowolnieniem w tym sektorze.

/ fot. Kateryna Babaieva / Pexels

Gorzej niż w listopadzie i gorzej od oczekiwań – tak w skrócie można podsumować zestaw wstępnych odczytów indeksów PMI dla Francji, Niemiec i całej strefy euro.

Grudniowy przemysłowy PMI nad Sekwaną zatrzymał się na 50,3 pkt. wobec 51,7 pkt. w listopadzie oraz konsensusu na poziomie 51,5 pkt. Oznacza to, że francuski przemysł otarł się o kluczowy poziom 50 pkt., który oddziela recesję od wzrostu – po raz ostatni próg ten nie został osiągnięty w połowie 2019 r.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Niemczech. Tamtejszy przemysłowy PMI wyniósł w grudniu 43,4 pkt. wobec oczekiwanego wzrostu z 44,1 pkt. do 44,5 pkt. Tym samym wymazana została lekka poprawa, jaką wskaźnik zanotował w listopadzie.

W obu największych gospodarkach UE sektory usługowe mają się lepiej od przemysłowych. We Francji PMI w usługach wyniósł 52,4 pkt. wobec 52,2 pkt. w listopadzie oraz oczekiwaniach na poziomie 52,1 pkt. Niemiecki wynik w analogicznej kategorii był zgodny z konsensusem i wyniósł 52 pkt. wobec 51,7 pkt. w listopadzie.

W skali całej strefy euro przemysłowy PMI obniżył się do 45,9 pkt., co stanowi najniższy odczyt od ponad 7 lat. Analitycy tymczasem prognozowali wzrost z 46,9 pkt. do 47,3 pkt. Lepiej od oczekiwań wypadły natomiast usługi (52,4 pkt. wobec 52 pkt.).

- Gospodarka strefy euro kończy 2019 r. w najgorszej kondycji od 2013 r. Biznes zmaga się ze stagnacją popytu i słabymi perspektywami na przyszły rok. W ostatnim czasie gospodarka jedynie pełza – przełożenie PMI na wzrost PKB wskazuje, że wzrost wynosi 0,1 proc. (…) Silne spowolnienie w Niemczech wzmacnia prawdopodobieństwo ujemnej dynamiki PKB, podczas gdy Francja okazuje się kluczowym regionem wsparcia dla kondycji całej strefy euro – napisał w komentarzu dodanych Chris WIlliamson, główny ekonomista IHS Markit.

Dzisiejsze dane są jedynie wstępne, oparte o wyniki 85-90 proc. comiesięcznych ankiet przesyłanych przez menedżerów logistyki i opracowywanych przez firmę badawczą Markit. Kolejny przegląd indeksów PMI, w ramach którego zaprezentowane zostaną finalne odczyty oraz dane dla szerszego wachlarza krajów (w tym Polski), odbędzie się 2 stycznia.

Indeks PMI (Purchasing Managers Index, pol. Indeks Menadżerów Logistyki) powstaje na podstawie anonimowych ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm. Odpowiadają w nich na pytania dotyczące takich zagadnień jak zamówienia, zatrudnienie, płatności, ceny czy zapasy. Wskaźnik ten uważany jest za wskaźnik wyprzedzający. Przyjmuje wartości od 0 do 100 pkt., przy czym wyższy niż 50 pkt. oznacza, że dany sektor się rozwija, natomiast niższy świadczy o pogorszeniu sytuacji. 

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
ajwaj
PMI to czubek loda
Gdzie nie patrzec tam lipa w UE, np. 1. raz od 2010. To juz epidemia albo równia pochyla w dól.

""Spadek zatrudnienia w produkcji po raz pierwszy od 2010 roku""
Liczba pracowników produkcyjnych w Niemczech spadła w październiku 2019 r. Po raz pierwszy od 2010 r. Liczba pracowników
PMI to czubek loda
Gdzie nie patrzec tam lipa w UE, np. 1. raz od 2010. To juz epidemia albo równia pochyla w dól.

""Spadek zatrudnienia w produkcji po raz pierwszy od 2010 roku""
Liczba pracowników produkcyjnych w Niemczech spadła w październiku 2019 r. Po raz pierwszy od 2010 r. Liczba pracowników spadła o 9000 w porównaniu do października 2018 r. (-0,2 procent).""

https://www.epochtimes.de/wirtschaft/unternehmen/erstmals-beschaeftigungsrueckgang-im-verarbeitenden-gewerbe-seit-2010-a3099568.html
ajwaj
Do tego np. 1 000 mld. na FAKE z CO2 w UE,
walka z powietrzem.
Czy wiszace cla na samochody, czy kal-bojskie zakazy-nakazy dla UE np. 5G

""Walka o władzę dla 5G: Chiny grożą konsekwencjami dla niemieckich producentów samochodów
Najważniejsza niemiecka branża znajduje się na styku światowych potęg.
Do tego np. 1 000 mld. na FAKE z CO2 w UE,
walka z powietrzem.
Czy wiszace cla na samochody, czy kal-bojskie zakazy-nakazy dla UE np. 5G

""Walka o władzę dla 5G: Chiny grożą konsekwencjami dla niemieckich producentów samochodów
Najważniejsza niemiecka branża znajduje się na styku światowych potęg. Jeśli rząd niemiecki, pod presją USA, wykluczy Huawei z rozwoju standardu 5G, będą tego konsekwencje, powiedział ambasador Chin.""

https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/501400/Machtkampf-um-5G-China-droht-mit-Konsequenzen-fuer-deutsche-Autobauer
ajwaj odpowiada ajwaj
Wlasnie dzis:
Auf Wiedersehen Deutschland :) (ostatni gasi swieczke)

"" Poinformowała o tym niemiecka agencja prasowa (dpa). Zgodnie z tym cena CO2 powinna wzrosnąć z obecnych 10 do 25 euro do 1 stycznia 2021 r. ""
ajwaj odpowiada ajwaj
Komentarz od gosp.-realos (bedzie goraco):

""Zwykły Europejczyk musi słono zapłacić za każdy oddech, za każdy kawałek mięsa, za każdy kilowat energii elektrycznej i za każdy litr benzyny, i musi żałować za to ogólnie żyje, ponieważ sam fakt jego obecności na planecie (jak również obecność jego
Komentarz od gosp.-realos (bedzie goraco):

""Zwykły Europejczyk musi słono zapłacić za każdy oddech, za każdy kawałek mięsa, za każdy kilowat energii elektrycznej i za każdy litr benzyny, i musi żałować za to ogólnie żyje, ponieważ sam fakt jego obecności na planecie (jak również obecność jego dzieci) jest przestępstwem przeciwko klimatowi. Nowe podatki od paliw kopalnych oznaczają droższą benzynę, gaz i ogrzewanie. Przypomnijmy, że protesty „żółtych kamizelek” we Francji rozpoczęły się żądaniami powstrzymania wzrostu podatków od oleju napędowego i benzyny

Przejście na bardziej ekologiczne rolnictwo to bankructwo lub bieda rolników, którzy niedawno zablokowali drogi w Niemczech i prawie zaatakowali administrację holenderskich regionów z powodu ograniczeń środowiskowych, które sprawiają, że rolnictwo jest nieopłacalne .""
kzabor
Nie szans na wzrost w przemyśle, bez skoku innowacyjności. Niestety ale Chiny już wyprzedziły Europę i teraz ciężko będzie dogonić. 
silvio_gesell
Bez przesad, PKB per capita w UE $39tyś, w Chinach $9tyś, czyli tylko 1/4. Pytanie czy oni mają z czego rosnąć, czy raczej UE z czego spadać.
ajwaj odpowiada silvio_gesell
Bez sensu
Per capita = na glowe nie decyduje o potedze gosp., bo by np. SanEscobar z 2 mieszkancami byl najpotezniejszy w swiecie
silvio_gesell odpowiada ajwaj
A ja liczę per capita, bo inaczej wyjdzie, że Polska jest bogatsza niż Luksemburg, który posiada 15% zadłużenia zagranicznego Polski. Ale nawet licząc tak jak chcesz, Unia Europejska jest bogatsza, bo ma PKB 18bln, a Chiny 12bln.
ajwaj odpowiada silvio_gesell
NIET
""Lista państw świata według PKB (parytet siły nabywczej)""
calkiem OK wskaznik 2018

1. Chiny
2. Unia
3. USA
23. PL
101. Luksemburg
ajwaj odpowiada ajwaj
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_PKB_(parytet_si%C5%82y_nabywczej)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki