REKLAMA

Europa się otwiera. Część miejsc dostępna tylko dla zaszczepionych

2021-05-09 08:15
publikacja
2021-05-09 08:15
Europa się otwiera. Część miejsc dostępna tylko dla zaszczepionych
Europa się otwiera. Część miejsc dostępna tylko dla zaszczepionych
fot. Michele Ursi / / Shutterstock

Wraz z postępem kampanii szczepień przeciwko Covid-19 i spadkiem wskaźników epidemicznych kolejne kraje Europy luzują obostrzenia sanitarne. W Niemczech, Austrii, Francji czy na Węgrzech wprowadzono lub planuje się wprowadzić dostępność miejsc takich jak kina czy baseny tylko dla osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 i ozdrowieńców.

Na Węgrzech 1 maja otwarte zostały kina, teatry, muzea, hotele, baseny, siłownie, ogrody zoologiczne i biblioteki, a restauracje i kawiarnie mogą przyjmować gości również wewnątrz lokali. Wszystkie te miejsca dostępne są tylko dla posiadaczy wydanej przez władze karty poświadczającej szczepienie przeciwko Covid-19 lub wyzdrowienie. Godzina policyjna została skrócona i zaczyna się o godz. 24 zamiast 23, zaś kończy o 5 rano. Sklepy mogą być otwarte do godz. 23.

Na Słowacji od poniedziałku godzina policyjna w ciągu dnia będzie obowiązywać tylko w dwóch z 79 powiatów. W całym kraju pozostaje w mocy zakaz wychodzenia od godziny 21 do 1 następnego dnia, jednak dzięki poprawie sytuacji epidemicznej rząd ma omówić zniesienie zakazu w przyszłym tygodniu. W reżimie sanitarnym działają już wszystkie sklepy i hotele, a restauracje mogą serwować posiłki i napoje na tarasach i w ogródkach. Obowiązuje w nich limit miejsc i konieczność zachowania odległości od innych klientów.

Od poniedziałku w Czechach będą działać wszystkie sklepy i punkty usługowe oraz targowiska i jarmarki. Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą prowadzić naukę w trybie naprzemiennym, a w szkołach wyższych wznowione zostaną zajęcia laboratoryjne i praktyki. Nie będzie koniecznym noszenie maseczki na zewnątrz, jeśli możliwe jest utrzymanie dystansu między dwiema osobami powyżej dwóch metrów. Czeski rząd przyjął zasadę, że zmieni obowiązujące restrykcje, kiedy średnia liczba nowych zakażeń z siedmiu dni w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców zbliży się do 100, co może nastąpić w poniedziałek lub wtorek. Od 10 maja, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zaczną działać muzea i galerie.

14 z 20 włoskich regionów znajduje się w tzw. strefie żółtej i tam sklepy są otwarte, działają restauracje i bary. W strefie żółtej znajduje się m.in. Rzym. Goście mogą siedzieć tylko przy stolikach położonych w ogródkach lokali, co ma się zmienić od 1 czerwca, kiedy zezwolona będzie konsumpcja również wewnątrz budynków. W żółtej strefie wznowiono niektóre wydarzenia sportowe, ograniczając publiczność do 1 tys. widzów na zewnątrz i 500 w pomieszczeniu przy zachowaniu dystansu i zapełnieniu 25 proc. miejsc.

Muzea mogą być otwarte, ale w weekendy i święta bilety należy rezerwować z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Działają też teatry, sale koncertowe i kina, jednak co drugie miejsce musi pozostać wolne. Od 15 maja otworzone mają być baseny zewnętrzne, a od 1 czerwca planowane jest otwarcie centrów kongresowych, spa i parków rozrywki.

W Grecji plaże zostały otwarte w sobotę po raz pierwszy w tym roku, jednak rząd zaczął łagodzić ograniczenia pod koniec kwietnia po niewielkim spadku liczby zakażeń. Pozwoliło to na ponowne otwarcie barów i restauracji na początku tego tygodnia. Szkoły podstawowe zostaną otwarte 10 maja, przedszkola tydzień później. Muzea zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających 14 maja, na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu turystycznego.

We Francji władze zniosły ograniczenia w podróżowaniu między departamentami. Cały czas obowiązuje godzina policyjna od godz. 19 do 6 rano. Deputowani parlamentarnej komisji prawa zatwierdzili ścieżkę legislacyjną dla paszportu sanitarnego, uprawniającego do udziału w wydarzeniach sportowych lub kulturalnych, w których bierze udział ponad 1000 osób, na podstawie zaświadczeniu o szczepieniu lub posiadaniu przeciwciał w wyniku przebytej choroby albo uzyskania negatywnego wyniku testu. Posiadacze paszportów mogliby również mieć dostęp do sklepów, kawiarni czy restauracji.

W Niemczech część krajów związkowych zaczęła już luzować obostrzenia. I tak np. w Szlezwiku-Holsztynie na północy kraju nie obowiązuje już nocna godzina policyjna, a restauracje obsługujące klientów na świeżym powietrzu oraz sklepy detaliczne mogą otwierać się przy zachowaniu pewnych zasad. Według ogólnokrajowych regulacji zaszczepieni przeciwko Covid-19 oraz ozdrowieńcy będą mieli dostęp do wszystkich sklepów, punktów usług czy muzeów bez konieczności wykonywania testu. Zwalnia się ich z przestrzegania godziny policyjnej i kwarantanny po powrocie do kraju z zagranicy. Będą też mogli bez żadnych limitów spotykać się z osobami, które jeszcze się nie szczepiły - ma to szczególne znaczenie dla regionów, gdzie dzienne liczby zakażeń koronawirusem są wysokie, a liczba kontaktów międzyludzkich ograniczona.

W ramach luzowania restrykcji przeciwepidemicznych od soboty (8 maja) w Belgii po raz pierwszy od kilku miesięcy restauracje i bary mogą serwować posiłki i napoje w swoich ogródkach. Również od soboty imprezy, występy kulturalne oraz profesjonalne zawody sportowe mogą ponownie odbywać się na świeżym powietrzu po uprzednim uzyskaniu pozwolenia. Publiczność nie może przekraczać 50 osób. Śluby cywilne i nabożeństwa religijne mogą być organizowane na świeżym powietrzu dla maksymalnie 50 osób. Przestała obowiązywać godzina policyjna, ale od północy do godz. 5. rano zabronione jest publiczne gromadzenie się w grupach powyżej 3 osób. Od soboty otwarte mogą być też parki rozrywki i pchle targi.

W Austrii od 19 maja wznowią działalność lokale gastronomiczne, hotele i placówki kultury. Przy restauracyjnych stolikach będzie mogło siedzieć do 10 osób na zewnątrz i do czterech klientów wewnątrz lokali. Wydarzenia kulturalne i sportowe na świeżym powietrzu będą mogły gromadzić maksymalnie 3 tys. osób, w zamkniętej przestrzeni - 1,5 tys. Aby w nich uczestniczyć, tak samo jak przy wstępie do restauracji czy hoteli, będzie trzeba przedstawić świadectwo szczepienia, negatywny wynik testu lub zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19.

W Hiszpanii o północy z soboty na niedzielę zakończył się stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w październiku 2020 r. Większość z 17 wspólnot autonomicznych zniosła w związku z tym obowiązywanie godziny policyjnej i ograniczenia we wjeździe i wyjeździe z regionu. Wydłużono również godziny pracy placówek handlu i usług. Decyzje dotyczące luzowania lub zaostrzania restrykcji po 9 maja będą mogły podejmować samodzielnie rządy regionów.

Na 17 maja zaplanowane jest rozpoczęcie w Anglii trzeciego z czterech etapów wychodzenia z lockdownu. Tego dnia zniesiony zostanie dla mieszkańców Anglii zakaz wyjazdów zagranicznych bez ważnego, uzasadnionego powodu, ale lista terytoriów, do których można swobodnie wyjeżdżać, liczy tylko 12 pozycji. Poszczególne kraje oznaczono kolorami: zielonym, żółtym i czerwonym, i od tej kategoryzacji zależy, w jakich sytuacjach można do nich wyjeżdżać, ile testów na obecność koronawirusa trzeba będzie zrobić po powrocie oraz czy i jaki rodzaj kwarantanny odbyć. (PAP)

baj/ jar/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
secundus
że tak zacytuję pewnego polityka, "ciemny lud to kupi"
ameba1
Część miejsc... czyli zapewne ze dwa, trzy takie miejsca się znajdą ;) Teatrzyk trwa i tyle. Trzeba spokojnie poczekać na nową rzeczywistość. Osobiście uważam, że te paszporty i inne pomysły to tylko takie straszaki. Ciekawe czy doczekamy jakichś sensownych zmian. Podejrzewam, że zaraz pandemia się skończy, a "cały Część miejsc... czyli zapewne ze dwa, trzy takie miejsca się znajdą ;) Teatrzyk trwa i tyle. Trzeba spokojnie poczekać na nową rzeczywistość. Osobiście uważam, że te paszporty i inne pomysły to tylko takie straszaki. Ciekawe czy doczekamy jakichś sensownych zmian. Podejrzewam, że zaraz pandemia się skończy, a "cały na biało" wkroczy temat ochrony środowiska i końca życia jakie znamy. Mam tu na myśli odłowienie oceanów i koniec ropy naftowej. Tematy na ten moment pomijane, a poza mediami ciśnienie narasta.
zenonn
Pandemia1 się skończy w przyszłe lato i będzie Pandemia2
Kasa, kasa, kasa
abcx
Trzeba rozpocząć debatę na temat osób wykluczonych, tych które nie posiadają w swoich komórkach receptora ACE2 przez który wnika wirus i nie mają najmniejszej szansy żeby zarazić się COVID i zostać ozdrowieńcem.
and00
Czemu zdziwienie?
Przecież to było zapowiadane od dawna.
Z czego satysfakcja?
Szczepieni nie będą mieli problemów, tylko wy
Ja cały czas nie rozumiem o co chodzi z antyszczepionkowcami
Szczepienia obowiązkowe są "od zawsze", i ok, dla dobra publicznego praktycznie na całym świecie i to się
Czemu zdziwienie?
Przecież to było zapowiadane od dawna.
Z czego satysfakcja?
Szczepieni nie będą mieli problemów, tylko wy
Ja cały czas nie rozumiem o co chodzi z antyszczepionkowcami
Szczepienia obowiązkowe są "od zawsze", i ok, dla dobra publicznego praktycznie na całym świecie i to się sprawdza

mknowak
Szczepienia są od zawsze tylko że normalnie szczepionka powstaje kilka lat jest badana itd. a tutaj szczepionka powstała w rok i badana jest na ludziach. Porozmawiaj z ludźmi o efektach "ubocznych" to może trochę oczy ci się otworzą. Mój Ojciec do dzisiaj ma ból ręki ale to w sumie mały problem, gorzej że u Szczepienia są od zawsze tylko że normalnie szczepionka powstaje kilka lat jest badana itd. a tutaj szczepionka powstała w rok i badana jest na ludziach. Porozmawiaj z ludźmi o efektach "ubocznych" to może trochę oczy ci się otworzą. Mój Ojciec do dzisiaj ma ból ręki ale to w sumie mały problem, gorzej że u matki wyszedł półpasiec co jak się okazuje jest efektem uboczny po szczepionce Pfizera która potrafi aktywować uśpionego półpaśca oczywiście nie jest to choroba która zabija ale jest mega bolesna i uciążliwa. A znam też przypadek że ktoś zmarł na zakrzep po szczepionce. Sam jestem zwolennikiem szczepienia bo to wygodne i upraszcza życie ale szczepienia preparatami przebadanymi a nie wynalazkami.
and00 odpowiada mknowak
Masz straszna akumulacje nieszczęść
Ja znam kilku zaszczepionych, nic im się nie aktywowało, a wypadków śmiertelnych to było kilka chyba w Polsce
Zresztą tu niestety dobro pojedynczego człowieka nie ma znaczenia
Jak na wojnie
Generał jak posyła dywizję do ataku wie że straty będą, ale są one uzasadnione
Masz straszna akumulacje nieszczęść
Ja znam kilku zaszczepionych, nic im się nie aktywowało, a wypadków śmiertelnych to było kilka chyba w Polsce
Zresztą tu niestety dobro pojedynczego człowieka nie ma znaczenia
Jak na wojnie
Generał jak posyła dywizję do ataku wie że straty będą, ale są one uzasadnione dobrem ogółu
ekol47 odpowiada mknowak
Masz faktycznie pecha, bo według danych, częstotliwość występowania zakrzepicy po astrazenece to 1 na 250 000, a śmierć to 1 na milion (dane z UK). W Polce były 2 przypadki śmiertelne na 7 milionów szczepionek, a w tym samym czasie od listopada mamy 400 zgonów dziennie z powodu korony.

Trzeba wspomnieć, że w
Masz faktycznie pecha, bo według danych, częstotliwość występowania zakrzepicy po astrazenece to 1 na 250 000, a śmierć to 1 na milion (dane z UK). W Polce były 2 przypadki śmiertelne na 7 milionów szczepionek, a w tym samym czasie od listopada mamy 400 zgonów dziennie z powodu korony.

Trzeba wspomnieć, że w ogólnej populacji sama zakrzepica też występuje i to częściej, z powodu tabletek antykoncepcyjnych i podróży samolotem:
https://www.bmj.com/content/373/bmj.n931

... ale jak ktoś chce w coś bardzo wierzyć to dane nic nie pomogą.
oksymetolon odpowiada ekol47
do 4 maja zmarły w Polsce 73 osoby po szczepionce, 1117 trafiło do szpitala w stanie ciężkim, 7256 NOPów
kimdzongtusk
Następny krok to każdy niezaszczepiony będzie maiał przyczepiony jakiś znak na plecach i z przodu. Już taką stygatyzację przechodziliśmy w czasie II wojny światowej.
Podstaw prawnych oczywiście do tego nie ma chyba, że zostaną zmienione ustawy zasadnicze w poszczegolnych krajach.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki