Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili harmonogram luzowania obostrzeń na maj. Od soboty 8 maja do 5 czerwca hotele ponownie mogą przyjmować gości, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów, które po północy weszło w życie.


"Zdecydowaliśmy się, by proces luzowania przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacji. To wynika przede wszystkim z tego faktu, że o ile w szczycie pandemii mieliśmy do czynienia z dość dużym zróżnicowaniem liczby zachorowań w poszczególnych województwach, to w ostatnim czasie nastąpiło zmniejszenie tego zróżnicowania" - powiedział szef MZ na konferencji prasowej. Dodał, że poszczególne regiony, jeśli chodzi o średnią liczbę zakażeń na 100 tys. mieszkańców, zbliżyły się do siebie.
Szef rządu podczas środowej konferencji prasowej dotyczącej sytuacji epidemicznej wskazał, że dane, które napływają, dotyczące zakażeń, "pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki". "To są dane, które dają pewne podstawy do takiego ostrożnego optymizmu. Zapewne najgorsze jeśli chodzi o zakażenia za nami" - mówił.
"Ostatnie dni pokazały, że idziemy w kierunku lepszym, że ta trzecia fala prawdopodobnie, z wysokim prawdopodobieństwem przełamała się" - powiedział premier na konferencji poświęconej planowi luzowania obostrzeń epidemicznych w maju. Zaznaczył, że zabezpieczone są łóżka szpitalne "w liczbie cały czas znacznie przewyższającej liczbę osób chorujących".
Premier podkreślił zarazem, że do "wyczekiwanego z dawna odmrażania musimy podejść z cierpliwością i z pokorą" i przedstawiana w środę sekwencja odmrażania gospodarki jest uzależniona od konkretnych kryteriów.
"Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień, że mamy do czynienia z bardzo groźną i nieliniowo zachowującą się epidemią i w związku z tym musimy zachować pewną elastyczność reagowania w sytuacji, gdyby się pogorszyła liczba zakażeń i musielibyśmy wracać do pewnych obostrzeń" - mówił Morawiecki.
Mówiąc o planowanym tempie luzowania obostrzeń, minister zdrowia podkreślił, że rząd zdecydował, "że te największe grupy poluzowania będą pojawiały się w odstępie dwutygodniowym".
"Mówię tu o tym, co zadzieje się w najbliższy weekend, co zadzieje się w okolicach 15 (maja), czyli połowy miesiąca i potem, co zdarzy się na koniec miesiąca, czyli kolejne kroki, które przedstawiamy w harmonogramie" - powiedział Niedzielski. Podkreślił, że "to dwutygodniowe tempo jest nam potrzebne po to, by obserwować efekty wprowadzanego luzowania".
"Jeżeli będziemy widzieli niebezpieczne sygnały, ale z drugiej strony też - jeśli będziemy widzieli, że tendencja do spadku się utrzymuje, to być może będziemy też podejmowali decyzje, które bądź są odważniejsze, bądź bardziej konserwatywne" - zaznaczył Niedzielski.
Podkreślił jednocześnie, że przedstawiony w środę harmonogram jest "bazowy, obowiązujący czy proponowany na cały maj".
Harmonogram luzowania obostrzeń na maj
Od 1 maja
Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne
Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu:
- limit – max. 50 osób
Sport – uprawianie sportu w krytych obiektach sportowych oraz na basenach:
- dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży
- max. 50 proc. obłożenia obiektu
Od 4 maja
Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – nauka hybrydowa w klasach 1-3 szkół podstawowych.
Kultura – otwarte galerie sztuki i muzea:
- limit 1 osoby na 15 m2
- działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
Handel – otwarte sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe
- limit 1 osoby na 15 m2
- działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
Kult religijny – nabożeństwa z limitem osób:
- limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach
- rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu
Edukacja – szkoły podstawowe:
- nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej
- ścisły reżim sanitarny – m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy
Od 8 maja
Hotele – otwarte dla gości:
- max 50 proc. obłożenia obiektu
- zamknięte restauracje oraz strefa welness&spa
- posiłki mogą być serwowane tylko do pokoi, ale wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową.
Od 15 maja
Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku - opublikowano rozporządzenie:
- jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
- bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.
Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne:
- działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik
Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu:
- max 50 proc. obłożenia
- działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii:
- limit do 25 osób
- w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej)
Edukacja – szkoły podstawowe i średnie:
- nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
- nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
- ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy
Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu:
- max 25 proc. publiczności
Od 29 maja
Gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje:
- max. obłożenie 50 proc. lokalu
- działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik
Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii:
- limit do 50 osób
- w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)
Kultura – otwarte kina i teatry
- max obłożenie 50 proc. placówki
- działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
Sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach:
- obiekty dostępne dla wszystkich
- max. obłożenie do 50 proc. (z widownią)
Sport – uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria:
- limit 1 osoby na 15m2
- działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
Edukacja – szkoły podstawowe i średnie:
- nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów
- ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy
Co z obostrzeniami na granicach?
Niedzielski w RMF FM zaznaczył, że mimo znoszenia restrykcji w różnych sferach gospodarki to te, które obowiązują na granicach i zgodnie z którymi po przekroczeniu granicy Polski trafia się na kwarantannę, zostaną zachowane. "Te obostrzenia na pewno nie będą w maju luzowane" - powiedział.
Odnosząc się do trudnej sytuacji epidemicznej w Indiach, wskazywał, że dodatkowo nie latają w tej chwili tam samoloty z Polski. Na uwagę, że z tego kraju można jednak "wydostać się do Europy", latając z przesiadkami, odparł, że dlatego jest karta pasażera.
"Nawet chcemy wersję elektroniczną przygotować, która będzie to weryfikowała, ale też to jest akurat obszar, który wymaga koordynacji na poziomie UE" - powiedział. Jak zaznaczył, wiceminister infrastruktury Marcin Horała wystąpił do odpowiedniej komisarz o podjęcie działań w tym zakresie.
Obecne zasady kwarantanny granicznej obowiązują od ostatnich dni marca i dotyczą podróżujących do Polski każdego rodzaju transportem, jak również przekraczających granicę pieszo.
Zgodnie z nimi przybywający do Polski z państw Strefy Schengen obejmowani są kwarantanną, chyba że mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa sprzed maksymalnie 48 godzin, są ozdrowieńcami lub zaszczepili się przeciw COVID-19. Z obowiązku tego zwolnieni są m.in. pracownicy transgraniczni (chyba że przylecieliby samolotem), kierowcy zawodowi i wielu innych.
W przypadku przybywających spoza Strefy Schengen na kwarantannę kierowany jest każdy podróżny i nie zwalnia go test wykonany w kraju, z którego przybywa. Wszyscy mogą za to wykonać test w Polsce i skrócić kwarantannę, jeśli wynik będzie negatywny.
BPL/PAP

opublikowano rozporządzenie