REKLAMA

Erdogan zapowiada bojkot produktów z USA. „iPhone? Jest przecież Samsung”

2018-08-14 11:15
publikacja
2018-08-14 11:15

Recep Tayyip Erdogan nie daje za wygraną. W pełnym populistycznych chwytów przemówieniu prezydent Turcji zapowiedział, że jego kraj zbojkotuje amerykańską elektronikę i będzie bardziej samowystarczalny.

fot. / / ZUMA Wire

Przemówienia tureckiego prezydenta są w ostatnich dniach momentami podwyższonego ryzyka dla kursu liry. Nie inaczej było dziś.

Przemawiając dziś przed południem w Ankarze, przywódca szeroko odnosił się do kwestii gospodarczych. Ton, w którym Erdogan się wypowiada, wciąż pozostaje wojowniczy.

- Możemy zrobić dwie rzeczy, jedną w gospodarce, drugą w polityce. Podjęliśmy już działania, których potrzebuje gospodarka. Teraz musimy utrzymać nasze stanowisko polityczne – stwierdził.

Prezydent Turcji wciąż uważa USA za głównego prowodyra zawirowania wokół liry. We wcześniejszych przemówieniach Erdogan oskarżał Waszyngton o zawiązanie spisku i wypowiedzenie gospodarczej wojny. Teraz przedstawił turecką odpowiedź.

- Zbojkotujemy amerykańskie produkty elektroniczne. Mają iPhone’y? Jest przecież Samsung i inni. Mamy naszą markę Venus Vestel. Podejmiemy odpowiednie kroki – ogłosił Erdogan, zapowiadając jednocześnie, że jego kraj "musi stać się bardziej samowystarczalny".

Akcje wymienionej przez prezydenta Vestel Venus, która produkuje smartfony z systemem Android (zapewne na bazie komponentów z Dalekiego Wschodu, jak czyni to wiele podobnych firm), momentalnie podrożały o ponad 5 proc.

Nowy iPhone X kosztuje w Turcji 7500 lir. Dla porównania, minimalne wynagrodzenie (brutto) nad Bosforem wynosi 1600 lir. Wraz z osłabieniem waluty należy spodziewać się, że ceny dóbr importowanych znacząco wzrosną, co dodatkowo podbije i tak wysoką inflację sięgającą 15 proc.

Turecki przywódca ponownie wezwał współobywateli do trzymania oszczędności w lirze. Porzucenie własnej waluty na rzecz dolara czy euro Erdogan porównał wręcz do zdrady.

- Jeżeli odejdziemy od naszej waluty na rzecz innych, wtedy przegramy. Jesteście Turkami, powinniście się posługiwać tureckim pieniądzem – powiedział.

Ostry ton tureckiego prezydenta przeszkodził lirze w kontynuowaniu zapoczątkowanego rano umocnienia. Przed 08.00 dolar kosztował ponad 6,90 TRY, tuż po 10.00 kurs spadł do 6,45 TRY, by następnie w czasie przemówienia Erdogana wzrosnąć do 6,60 TRY, a następnie zejść w rejon 6,55 TRY.

Turcja importuje rocznie amerykańskie towary o wartości ok. 12 miliardów dolarów. Eksport z Turcji do USA opiewa natomiast na 9,4 mld dolarów. Stany Zjednoczone są więc czwartym największym partnerem handlowym Turcji, po Chinach, Niemczech i Rosji.

O przyczynach tureckiego kryzysu walutowego, w którym postawa prezydenta Erdogana odgrywa wielką rolę, więcej przeczytasz w artykule "10 wykresów, dzięki którym zrozumiesz kryzys w Turcji".

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (24)

dodaj komentarz
konra74
Z FED-em nie wygra. Spekulanty + media wynisną lirę jak i boliwara. W końcu to oni decydują o czym myślisz i jak myślisz.
ajwaj
Jasne, ze trza kupowac swoje > w PL polskie, w Turcji tureckie . Czego wielu nie kuma, daje to dochód tez dla kupujacego. Czyli kupujac na swoim rynku, w grubym przyblizeniu, powoduje, ze sprzedawca cos kupi po sasiedzku u mnie itd.

Turcja to wielki kraj 13. gospodarka w swiecie, (PL 24. gosp. w swiecie). A TR 18. pod
Jasne, ze trza kupowac swoje > w PL polskie, w Turcji tureckie . Czego wielu nie kuma, daje to dochód tez dla kupujacego. Czyli kupujac na swoim rynku, w grubym przyblizeniu, powoduje, ze sprzedawca cos kupi po sasiedzku u mnie itd.

Turcja to wielki kraj 13. gospodarka w swiecie, (PL 24. gosp. w swiecie). A TR 18. pod wzgl. ludnosci.
80 mln Turków w Turcji, (ca jak w Niemczech, wiecej niz w GB), ALE drugie tyle (choc wymieszani na emigracji, gl. w bogatych krajach swiata).

Summa summarum = przy olbrzymim poparciu Sultana Erdogana u narodu, wezwania takie to mld $$$ strat dla zbojkotowynych :)
trooper
Kaczyński, wywiad z 2014 roku: Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo - powiedział Kaczyński. Według prezesa "ten rodzaj wielkości jest do zdobycia", ale wymaga to "najpierw zmiany władzy, a potem przebudowy polskich Kaczyński, wywiad z 2014 roku: Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo - powiedział Kaczyński. Według prezesa "ten rodzaj wielkości jest do zdobycia", ale wymaga to "najpierw zmiany władzy, a potem przebudowy polskich elit".
trooper
No to władzę już zmienili, elity przebudowują.
trooper
Hahaha Erdogan zapowiada bojkot Iphonów? A za co niby Turcy mieliby te Iphony kupić? Za ich bezwartościowe Liry? Uśmiałem się do łez.
wektorwg
Open mind dla ciebie https://youtu.be/-bbuSN0SyHw.
karbinadel
No to teraz Ameryka padnie. Ze śmiechu
wujeksasza
Takie tępaki doprowadzają całe narody do nędzy. Rosja Turcja Wenezuela Korea północna. Polska czeka w kolejce
open_mind
Cały świat czeka w kolejce ! Z tymi tępakami to bym się zastanowił, nazwał bym ich lontem na beczce prochu.
ajwaj
Gdzie byles wujek te lata, nie mieliscie tam gazet, telewizji? Dlugi wyrok? :)
swiat sie zmienil, a ty swoje jak w 1950

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki