Ekwador: wciąż 1700 zaginionych po trzęsieniu ziemi

Po czterech dniach, jakie upłynęły od sobotniego trzęsienia ziemi w Ekwadorze, wciąż ponad 1700 osób uważa się za zaginione - poinformowały we wtorek władze. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 525 a rannych do nieco ponad 4500.

Ekwador: wciąż 1700 zaginionych po trzęsieniu ziemi
Ekwador: wciąż 1700 zaginionych po trzęsieniu ziemi (fot. Henry Romero / YAY Foto)

Według informacji przekazanych za pośrednictwem Twittera przez prokuraturę wśród ofiar tego największego od dziesięcioleci kataklizmu było 11 obcokrajowców.

435 ciał ofiar znaleziono w rejonie miast Manta, Portoviejo oraz Pedernales. Jak przekazało we wtorek ministerstwo obrony, ponad 200 osób wciąż nie odnaleziono. W akcji poszukiwawczej uczestniczą ratownicy z Wenezueli, Kolumbii, Meksyku, Chile i Hiszpanii.

Władze oceniają, że w całym kraju zawaliło się ponad 800 budynków.

Oprócz sobotniego trzęsienia ziemi, które miało siłę 7,8 w skali Richtera, w środę o 3.33 czasu lokalnego (godz. 10.33 w Polsce) w Ekwadorze doszło do kolejnego wstrząsu o magnitudzie 6,1. Jak podała amerykańska służba USGS, jego epicentrum znajdowało się 25 kilometrów na zachód od miasta Muisne leżącego w północno zachodniej części kraju.

Coraz częściej rozlegają się głosy zarzucające władzom złą organizację i zbytnią opieszałość w akcji poszukiwania ofiar kataklizmu mimo, że prowadzona jest bez przerwy przez całą dobę.

Na ekwadorskim wybrzeżu Pacyfiku, gdzie znajdowało się epicentrum wstrząsów o sile 7,8 st., w akcji poszukiwania ofiar, które mogą znajdować się pod gruzami zawalonych budynków, uczestniczą ratownicy z Wenezueli, Kolumbii, Meksyku, Chile i Hiszpanii.

W popularnej wśród turystów nadmorskiej miejscowości Manta ratownicy we wtorek rano wydobyli z ruin centrum handlowego żywą kobietę. "Czekaliśmy bardzo długo na ratowników. Wiele osób straciło życie" - powiedział jeden z mieszkańców Pedro Merro. Wraz upływem czasu wzrasta zagrożenie epidemiologiczne bowiem pod gruzami zniszczonych budynków jest jeszcze wiele ciał ofiar katastrofy.

W liczącym 60 tys. mieszkańców mieście Pedernales, położonym niedaleko epicentrum wstrząsów, ratownicy przeszukują zniszczony stadion piłkarski. "To cmentarz" - powiedziała jedna z kobiet, która przyszła poszukiwać bliskich. W mieście zawaliło się 30 hoteli w których zginęły 154 osoby.

Władze oceniają, że w całym kraju zawaliło się ponad 800 budynków.

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa oszacował we wtorek, że koszty odbudowy kraju sięgną 3 mld dolarów, czyli ok. 3 proc. ekwadorskiego PBK. Kraj może mieć trudności ze znalezieniem funduszy na odbudowę, ponieważ jego gospodarka oraz dochody budżetowe w dużej mierze uzależnione są od eksportu ropy, a jej ceny na światowych rynkach spadają.

Sobotnie trzęsienie ziemi miało siłę 7,8 w skali Richtera. Rząd w Quito określa ten kataklizm jako najsilniejsze trzęsienie ziemi w kraju od 1979 roku, kiedy to 600 osób zginęło, a ok. 200 tys. odniosło obrażenia. (PAP)

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil