REKLAMA

EMC IM chce przejąć w '15 minimum jeden szpital z przychodami powyżej 20 mln zł (wywiad)

2014-11-27 10:03
publikacja
2014-11-27 10:03

EMC Instytut Medyczny planuje przejęcie w 2015 roku co najmniej jednego szpitala generującego powyżej 20 mln zł obrotów rocznie - poinformowała Agnieszka Szpara, prezes spółki. Dodała, że EMC zakłada, że przychody grupy z kontraktów z NFZ w 2015 r. będą zbliżone do poziomu z tego roku.

"Mamy ambicję zrealizować w 2015 r. minimum jedną akwizycję. Interesują nas szpitale generujące powyżej 20 mln zł przychodów rocznie" - powiedziała prezes w rozmowie z PAP.

"W perspektywie 10 lat naszym celem jest co najmniej podwojenie skali działalności. W minionej dekadzie inwestycje EMC w infrastrukturę w przejętych szpitalach wyniosły ponad 100 mln zł, liczymy że co najmniej tyle wydamy w ciągu najbliższej dekady" - dodała.

W lutym EMC kupił spółkę Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie za ok. 30 mln zł, a kolejne 25-28 mln zł zostanie zainwestowane w rozwój tego szpitala.

"Chcemy budować w innych regionach klastry, takie jak na Śląsku, zapewniające kompleksową opiekę medyczną. Mają one składać się zarówno ze szpitali podstawowych i specjalistycznych, ale również z przychodni ambulatoryjnych. Mamy przyczółki na Pomorzu i Mazowszu" - powiedziała.

Zapytana czy wchodzi w grę przejmowanie istniejących sieci przychodni, prezes odpowiedziała: "Nie ma sensu budować sieci, zwłaszcza POZ, od podstaw. Chcemy skupić się na przychodniach specjalistycznych".

Prezes poinformowała, że kontraktowanie przez NFZ na 2015 r., zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, będzie polegało głównie na aneksowaniu umów.

"EMC jest w trakcie rozmów z NFZ o przyszłorocznych kontraktach. Spodziewamy się, że ich poziom będzie zbliżony do tegorocznego" - powiedziała.

Nowe rozdanie kontraktów ma mieć miejsce w II połowie 2016 roku.

"Przy tej okazji Fundusz ma wprowadzić kontrakty wieloletnie, w przeciwieństwie do podpisywanych obecnie aneksów na rok i dotychczasowych trzyletnich umów. Takie rozwiązanie z jednej strony zapewni stabilizację przychodów i zmniejszy ryzyko inwestowania, gdyż zagwarantuje przychody w dłuższym horyzoncie czasowym. Z drugiej jednak zablokuje możliwość otwierania nowych placówek" - wyjaśniła.

Prezes zapewniła, że EMC zamierza pozostać na giełdzie, ale nie ma planów zwiększania free floatu.

"Oceniamy, że w perspektywie najbliższych lat ok. 70-100 szpitali publicznych może podlegać przekształceniom własnościowym. Nie oznacza to, że wszystkie zostaną sprywatyzowane. Część może zostać zlikwidowana, a tylko część znaleźć operatora zewnętrznego" - dodała.

W ocenie Szpary procesy przekształceń szpitali publicznych właściwie się zakończyły.

"Napływające informacje o pakiecie onkologicznym budzą nasz niepokój. Coraz mniej czasu pozostaje do jego wejścia w życie, a prezentowane rozwiązania są fragmentaryczne. Obawiamy się, że płatnik zdecyduje się na metodę eksperymentalną, a po pół roku będzie sprawdzał efekty wprowadzonych procedur z punktu widzenia skracania się kolejek i finansowania" - powiedział.

"Szacujemy, że wprowadzenie szybkiej ścieżki onkologicznej może kosztować 3-5 mld zł rocznie. Część będzie pochodziła z optymalizacji wewnętrznej systemu, ale pojawią się także nowi pacjenci" - dodała.

Agnieszka Szpara jest prezesem EMC Instytut Medyczny od września tego roku, po tym jak Piotr Gerber, wieloletni prezes i właściciel spółki zrezygnował z funkcji i przeszedł do rady nadzorczej. W listopadzie Gerber złożył rezygnację z zasiadania w radzie z powodów osobistych. (PAP)

mj/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki