REKLAMA

EBC przyjmie "śmieci". Rating Włoch zagrożony

Michał Żuławiński2020-04-23 07:35analityk Bankier.pl
publikacja
2020-04-23 07:35
fot. Zucchi/Insidefoto/Ropi / Forum

Europejski Bank Centralny zapowiedział, że przestanie zwracać uwagę na obniżki ratingów państw, których obligacje banki komercyjne wnoszą jako zabezpieczenie dla pożyczek pozyskiwanych z banku centralnego. Fala obniżek ocen kredytowych dopiero przed nami.

Bank centralny strefy euro ogłosił, że przyjmowanie papierów dłużnych o ratingu spekulacyjnym, zwanym także śmieciowym, to krok mający na celu ochronę najsłabszych gospodarek unii walutowej, przed którymi stoi poważne ryzyko cięć ratingów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych państw, EBC postanowił „zamrozić” swoją perspektywę zgodnie ze stanem na 7 kwietnia 2020 r. Oznacza to, że do września 2021 r. władze monetarne strefy euro nie będą, tak jak to miały w zwyczaju, przywiązywały wagi do ratingów obniżanych do poziomu spekulacyjnego. Nowy limit ustawiono na śmieciowym już poziomie BB, zaznaczając jednocześnie, że spadek poniżej ustalonego progu uruchomi „haircut” czyli odpowiednie przeliczenie wartości środków, które może pozyskać bank wnoszący takie zabezpieczenie.

Zgodnie z obowiązującymi w strefie euro mechanizmami, aby pozyskać tanie finansowanie z banku centralnego, banki komercyjne muszą wnieść zabezpieczenie, którym najczęściej są obligacje państw członkowskich. W przeszłości obawy o wypadnięcie obligacji danego kraju z grona akceptowanych przez EBC negatywnie odbijało się na ich rentownościach, co tylko czyniło sytuację trudniejszą dla pogrążonej w kłopotach gospodarki.

Włochy pod lupą

Nie ma przypadku w tym, że decyzja zapadła w bieżącym tygodniu – już na najbliższy piątek zaplanowano przegląd ratingu Włoch w wykonaniu agencji S&P. Nota Italii to obecnie BBB, a więc druga najniższa ocena z segmentu ratingów inwestycyjnych. Wystarczą dwa cięcia (do BBB-, a następnie do BB+), aby Włochy spadły do grona państw o ratingu śmieciowym. Jest to o tyle możliwe, że perspektywa oceny nadawana przez agencję S&P już teraz jest negatywna, a przecież wydarzenia ostatnich miesięcy poważnie pogorszyły stan włoskiej gospodarki i finansów publicznych. Dla porównania, w agencji S&P Polska ma rating A- z perspektywą stabilną, a więc na poziomie Malty.

Ratingi państw strefy euro w agencji S&P
Kraj Rating Perspektywa Pozycja ratingu (1=maksymalny)
Niemcy AAA stabilna 1
Luksemburg AAA stabilna 1
Holandia AAA stabilna 1
Austria AA+ stabilna 2
Finlandia AA+ stabilna 2
Belgia AA stabilna 3
Francja AA stabilna 3
Estonia AA- pozytywna 4
Irlandia AA- stabilna 4
Słowenia AA- stabilna 4
Łotwa A+ stabilna 5
Litwa A+ stabilna 5
Słowacja A+ stabilna 5
Hiszpania A stabilna 6
Malta A- stabilna 7
Portugalia BBB pozytywna 9
Włochy BBB negatywna 9
Cypr BBB- stabilna 10
Grecja BB- pozytywna 13
Źródło: tradingeconomics

W ostatnich dniach widać było wzrost obaw inwestorów o rating i kondycję Włoch. Rentowność obligacji tamtejszego rządu ponownie nieco „odkleiła się” od rentowność obligacji niemieckich, uznawanych od lat za punkt odniesienia dla długu w strefie euro. Po decyzji EBC rentowność włoskich dziesięciolatek spadła do 2 proc. wobec 2,26 proc. wcześniej. Dla porównania, rentowność niemieckiego 10-letniego długu to -0,41 proc.

EBC zadziałał wyprzedzająco także ze względu na brak porozumienia wśród władz państw członkowskich odnośnie do wspólnej walki z kryzysem. Szczyt w formie telekonferencji dotyczący właśnie tej sprawy rozpocznie się jeszcze dziś. Więcej na ten temat pisaliśmy we wczorajszym artykule „Wraca wojna o europejski dług”.

Na tym nie koniec

W środowym komunikacie EBC mowa jest jedynie o obligacjach przyjmowanych jako zabezpieczenie dla pożyczek udzielanych bankom komercyjnym. Wciąż nie zapadła natomiast decyzja dotycząca włączania „śmieciowych” obligacji do programu skupu aktywów (QE). W ubiegłym miesiącu, ze względu na gospodarcze konsekwencje pandemii, EBC zrobił wyjątek dla obligacji Grecji, które przez lata nie były brane pod uwagę przy zakupach banku centralnego właśnie ze względu na zbyt niski rating.

Niewykluczone, że taką decyzję Rada Prezesów EBC dopiero podejmie. – EBC może zdecydować, jeżeli będzie to konieczne, o uruchomieniu dalszych środków mających na celu ograniczenie wpływu obniżania ratingów, a w szczególności ich konsekwencji dla mechanizmu transmisji monetarnej we wszystkich gospodarkach strefy euro – napisano w komunikacie.

Kolejne posiedzenie decyzyjne EBC, w trakcie którego możemy dowiedzieć się o następnych planach banku, zaplanowano na czwartek 30 kwietnia.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
pis_po_jedno_zlo
Niedługo to po naciśnięciu spłuczki w kiblu będzie dokonywana emisja ładnie brzmiących papierów niewartościowych, a w zamian ludzie będą otrzymywać euro.
krecikopulos
Central Banker Translator:

FROM
"EBC może zdecydować, jeżeli będzie to konieczne, o uruchomieniu dalszych środków mających na celu ograniczenie wpływu obniżania ratingów, a w szczególności ich konsekwencji dla mechanizmu transmisji monetarnej we wszystkich gospodarkach strefy euro"

TO
Banku
Central Banker Translator:

FROM
"EBC może zdecydować, jeżeli będzie to konieczne, o uruchomieniu dalszych środków mających na celu ograniczenie wpływu obniżania ratingów, a w szczególności ich konsekwencji dla mechanizmu transmisji monetarnej we wszystkich gospodarkach strefy euro"

TO
Banku centralnego Unii Europejskiej nie interesuje to, czy otrzyma z powrotem pieniądze pożyczone technicznie bankrutującym krajom UE, a jedynie to, czy osiągnięte zostaną krótkoterminowe cele polityczne - bez względu na koszt (whatever it takes).
jas2
Po co EBC ma czekać na oddanie pieniędzy? Wydrukuje sobie nowe.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
konik_garbusek
Updadek będzie wielki. Za 10 lat euro bedzie wspomnieniem i to na własne zyczenie. Nie trzymali sie reguł, deficyty akceptowalne mimo scisłych zapisów ze ich nie wolno rpzekraczac, teraz ECB wyczarowuje pieniądze. To po prostu juz nie jest Europe, tylko jakas namiastka.
marianpazdzioch
Ciekawe ile to jeszcze wytrzyma przy takich napięciach. Jeżeli wiarygodność tak dużego państwa jak Włochy zależy w istocie tylko od żebractwa, czy też umiejętności ich polityków, to nie jest to stabilny grunt. Frajer w każdj chwili może przecież powiedzieć "dość!"
detektorjusia
A czy EBC przyjmie moje domowe śmieci jako collateral...?
1as
Śmieciowe pseudopaństwo, śmieciowe obligacje, śmieciowa wiarygodność.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki