REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Dyrektywa metanowa. Tusk: Polska potrzebuje więcej czasu

2023-03-26 10:26, akt.2023-03-26 17:02
publikacja
2023-03-26 10:26
aktualizacja
2023-03-26 17:02

Polska potrzebuje specjalnego traktowania - wyjaśnia Donald Tusk odnośnie do unijnej dyrektywy metanowej. Szef PO zapewnił, że będzie rozmawiał o specjalnym potraktowaniu polskiego górnictwa przez unijnych partnerów. 

Dyrektywa metanowa. Tusk: Polska potrzebuje więcej czasu
Dyrektywa metanowa. Tusk: Polska potrzebuje więcej czasu
fot. Tomasz Kubiak / / FORUM

"Trzeba zrobić wszystko; ja też użyję wszystkich narzędzi, jakie mam do dyspozycji, żeby przekonać naszych partnerów w Europie, że Polska potrzebuje w tej kwestii specjalnego traktowania, a więc pewnej derogacji, pewnego wyłączenia, bo musimy mieć po prostu więcej czasu, żeby się do tych zrozumiałych postulatów środowiskowych, klimatycznych, dostosować" – zadeklarował przewodniczący PO.

Dyskutowane obecnie w Parlamencie Europejskim regulacje wprowadzają od 2027 r. normę 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla innego niż koksowy (pierwotnie projekt dopuszczał emisję 0,5 tony metanu), a od roku 2031 - 3 tony gazu na 1000 ton węgla, w tym koksowego. Polskie kopalnie emitują więcej - średnio od 8 do 14 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla, zostałyby więc obłożone wysokimi karami za przekroczenie norm - w Polskiej Grupie Górniczej byłoby to ok. 1,5 mld zł rocznie. Tym samym nawet dwie trzecie kopalń PGG musiałoby zostać zamkniętych już w 2027 roku.

Bezczynny rząd Mateusza Morawieckiego

Pytany o projekt rozporządzenia metanowego podczas niedzielnej konferencji prasowej w Katowicach, Donald Tusk zarzucił pasywność, niekompetencję i zaniedbanie w tej sprawie rządowi Mateusza Morawieckiego.

"Ta ponura cisza (wokół projektowanej regulacji – PAP) była bardzo niepokojąca wtedy, kiedy rząd Morawieckiego miał szanse i czas zawalczyć o interesy polskich kopalń - wtedy, kiedy decydował się na wsparcie tego ambitnego programu europejskiego, klimatycznego. Nic w tej sprawie nie zrobili" – ocenił polityk PO.

"Dzisiaj to jest niestety (…) krzyk po zdarzeniu, usiłowanie zrzucenia - jak zawsze – odpowiedzialności. Za chwilę usłyszymy +wina Tuska+, i nawet nie wiem wtedy, czy płakać czy się śmiać, że nawet w tej sytuacji oni uciekają od odpowiedzialności. Kwestia dyrektywy metanowej to kolejne zaniedbanie, pasywność, brak kompetencji Morawieckiego i jego ekipy" – powiedział Tusk.

"Na szczęście mamy ludzi tam (w Brukseli - PAP), którzy wiedzą o co chodzi i od samego początku starają się korygować ewentualne decyzje na korzyść Polski" - dodał polityk PO, deklarując, iż w sprawie rozporządzenia metanowego "naprawdę ciężko pracuje" europoseł, b. premier Jerzy Buzek. "Będziemy działali na rzecz jakiejś formy derogacji dla polskich kopalń" – zapewnił Tusk.

Polska nie może ponosić głównego ciężaru

Jak mówił, w tej sprawie argumentem jest to, iż Polska, podobnie jak cała Europa, chce "walczyć z kryzysem klimatycznym i chronić nasze środowisko, ale to nie może być tak, że Polska ma ponosić główny ciężar tej walki z klimatem".

"Tak się złożyło, przecież to nie jest nasza wina, że dyrektywa metanowa uderzyłaby przede wszystkim, a właściwie prawie wyłącznie w Polskę" – przyznał Tusk, zapowiadając staranie o korzystne dla polskich kopalń derogacje. "W przeciwieństwie do ekipy pana Morawieckiego i całego PiS-u, my będziemy robili to naprawdę z determinacją i, moim zdaniem, kompetentnie" – powiedział.

W sobotę europosłowie różnych opcji politycznych podpisali w Katowicach deklarację, w której potwierdzili zaangażowanie na rzecz rozwiązań służących zablokowaniu unijnego rozporządzenia metanowego w obecnym kształcie. Projekt tej regulacji nazwano "krzywdzącym dla polskiego przemysłu wydobywczego".

Sobotnie spotkanie z europosłami zainicjowały: śląsko-dąbrowska i górnicza Solidarność, Związek Zawodowy Górników w Polsce i Porozumienie Związków Zawodowych Kadra. Wśród uczestników byli m.in. byli premierzy, europosłowie Jerzy Buzek (KO) i Beata Szydło (PiS), a także Łukasz Kohut i Marek Balt (Lewica) oraz Grzegorz Tobiszowski, Izabela Kloc, Jadwiga Wiśniewska i Anna Zalewska (PiS), a także przedstawiciel Jana Olbrychta (KO).

Dyrektywa metanowa: co, gdzie i jak?

Według ostatnich informacji, głosowanie rozporządzenia w Parlamencie Europejskim nastąpi prawdopodobnie w maju tego roku.

W sobotniej deklaracji przypomniano, iż ponad 80 proc. wydobywanego w Polsce węgla kamiennego (zarówno energetycznego, jak i koksowego) pochodzi z pokładów metanowych. Polskie spółki węglowe w ostatnich latach podejmowały wiele inwestycji służących wykorzystaniu metanu ze stacji odmetanowania kopalń.

W deklaracji oceniono również, że projekt unijnego rozporządzenia traktuje w sposób nierówny spółki górnicze działające na terenie państw unijnych oraz podmioty spoza UE, a także eksporterów węgla. Projekt nie nakłada bowiem kar za import węgla lub jego produkcję poza granicami UE w sposób adekwatny do obciążeń przewidzianych dla unijnych producentów. Radykalnie narusza to "elementarne reguły wolnej i sprawiedliwej konkurencji" - uważają sygnatariusze deklaracji, zwracając uwagę, iż w ub. roku import węgla do UE wyniósł ok. 125 mln ton, stanowiąc ok. 70 proc. całkowitego zużycia tego surowca na terenie Wspólnoty.

mab/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (15)

dodaj komentarz
martinabonucci
Dobry dzień! Nazywam się Martina Bonucci i to jest moja historia.. Po 3 latach rozbitego małżeństwa mój mąż zostawił mnie z trójką dzieci i moje życie legło w gruzach. Chciałem to wszystko zakończyć, prawie popełniłem samobójstwo, ponieważ byłem tak przygnębiony. Przez cały ten czas byłem tak emocjonalnie przygnębiony, a życie wydawało Dobry dzień! Nazywam się Martina Bonucci i to jest moja historia.. Po 3 latach rozbitego małżeństwa mój mąż zostawił mnie z trójką dzieci i moje życie legło w gruzach. Chciałem to wszystko zakończyć, prawie popełniłem samobójstwo, ponieważ byłem tak przygnębiony. Przez cały ten czas byłem tak emocjonalnie przygnębiony, a życie wydawało się bez sensu. Pewnego pamiętnego dnia, przeglądając internet, natknąłem się na kilka opinii o dr Udamie. Niektórzy zeznali, że przywrócił ich byłego, niektórzy zeznali, że przywraca macicę i leczy choroby za pomocą jego ziół. Bardziej interesowało mnie pojednanie z mężem, które dr Udama umożliwiło w 3 dni. Teraz mój mąż wrócił i od tamtej pory żyjemy szczęśliwie. Dziękuję. Tutaj zostawiam kontakt dla wszystkich. E-mail: udamaada@gmail.com Zadzwoń / Whatsapp: +27 65 897 8226.... ...
martinabonucci
Dobry dzień! Nazywam się Martina Bonucci i to jest moja historia.. Po 3 latach rozbitego małżeństwa mój mąż zostawił mnie z trójką dzieci i moje życie legło w gruzach. Chciałem to wszystko zakończyć, prawie popełniłem samobójstwo, ponieważ byłem tak przygnębiony. Przez cały ten czas byłem tak emocjonalnie przygnębiony, a życie wydawało Dobry dzień! Nazywam się Martina Bonucci i to jest moja historia.. Po 3 latach rozbitego małżeństwa mój mąż zostawił mnie z trójką dzieci i moje życie legło w gruzach. Chciałem to wszystko zakończyć, prawie popełniłem samobójstwo, ponieważ byłem tak przygnębiony. Przez cały ten czas byłem tak emocjonalnie przygnębiony, a życie wydawało się bez sensu. Pewnego pamiętnego dnia, przeglądając internet, natknąłem się na kilka opinii o dr Udamie. Niektórzy zeznali, że przywrócił ich byłego, niektórzy zeznali, że przywraca macicę i leczy choroby za pomocą jego ziół. Bardziej interesowało mnie pojednanie z mężem, które dr Udama umożliwiło w 3 dni. Teraz mój mąż wrócił i od tamtej pory żyjemy szczęśliwie. Dziękuję. Tutaj zostawiam kontakt dla wszystkich. E-mail: udamaada@gmail.com Zadzwoń / Whatsapp: +27 65 897 8226.
lightning_network
"ja też użyję wszystkich narzędzi, jakie mam do dyspozycji"

czyli: autoerotyzm :)

jeszcze pamiętamy, jak "załatwiałeś" polskie sprawy jak byłeś Krulem Europy, hehe... :)
jenak
Jeden metanowy pryk jest bardzo toksyczny.


Chyba obowiązują jakieś zasady?
dawid_gmyrek
Co się stało z Moycho? Wyjechała na stałe do Izraela?
dawid_gmyrek
Bo Schetyna to chyba jest na Ukrainie u rodziny :)
luckyrich
Energia droga, a co się dzieje z kasą za opłaty emisyjne CO2? Znieście je, a energia będzie tańsza. Podobno to ok 50% naszych rachunków za prąd. Te podwyżki cen paliw, gazu, energii, ale też podatków, ZUSu (składki zdrowotnej), płacy minimalnej zostaną przerzucone na klientów. Po d.... dostanie zwykły Kowalski. Ceny usług, produkcji Energia droga, a co się dzieje z kasą za opłaty emisyjne CO2? Znieście je, a energia będzie tańsza. Podobno to ok 50% naszych rachunków za prąd. Te podwyżki cen paliw, gazu, energii, ale też podatków, ZUSu (składki zdrowotnej), płacy minimalnej zostaną przerzucone na klientów. Po d.... dostanie zwykły Kowalski. Ceny usług, produkcji i materiałów rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Przedsiębiorcy musza podnieść ceny albo będą zamykać firmy i zwalniać ludzi. Nie będą dokładać do interesu, też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Zobaczcie ksiazkę pt. "Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy", by samemu stworzyć sobie finansowe bezpieczeństwo. Pokazują w niej jak generować pieniądze i nie musieć pracować do końca życia
dawid_gmyrek
Mieszak, serio chcecie zbierać chrust, żeby być szczęśliwym?
jenak
Nie wolno się teraz bogacić.

To takie passe.


Widzę tu wielki egoizm.
dawid_gmyrek
Dopiero co straszył opuszczeniem Unii przez Polskę - czy to wciąż ten sam film?

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki