Drobni akcjoniarusze walczą o Hawe. Oto ich apel

Gwałtowny spadek rynkowej wartości akcji, problemy finansowe i zwlekanie z publikacją raportów - to tylko niektóre problemy targające obecnie notowaną jeszcze niedawno w ramach indeksu mWIG40 spółką Hawe. Sytuacja ta nie podoba się grupie inwestorów mniejszościowych, która zawiązała porozumienie i w przesłanym do nas apelu prosi o wsparcie w walce o przyszłość firmy.

Hawe to spółka, która w znaczącym stopniu przyczyniła się do rozwoju krajowej infrastruktury telekomunikacyjnej i światłowodowej. Przez wiele lat głównym udziałowcem przedsiębiorstwa był Marek Falenta. Jego pozycja podkopana została jednak podczas tzw. "afery taśmowej". Od lipca 2014 roku próbował on sprzedać swoje udziały i w końcu - po roku prób - jego nazwisko zniknęło z akcjonariatu spółki. Przez spółkę przewijała się rodzina Falenty, następnie fundusze, wciąż jednak brakowało strategicznego inwestora.

Akcje warte jeszcze 3 lata temu ponad 4 zł za sztukę, dziś wyceniane są ledwie na 33 grosze.
Akcje warte jeszcze 3 lata temu ponad 4 zł za sztukę, dziś wyceniane są ledwie na 33 grosze. (fot. Adam Torchała / Bankier.pl)

W międzyczasie w Hawe pojawiały się coraz to nowe problemy. W II kwartale 2015 roku spółka zanotowała pokaźną stratę, w III ledwie wyszła ponad kreskę. Co było później? Nie wiadomo. Spółka, choć wciąż była obecna na giełdzie - notowano ją nawet w ramach mWIG-u - przestała publikować wyniki finansowe. Dwukrotnie była za to karana zawieszeniami przez GPW. Giełdowe notowania i tak zresztą nie szły po myśli akcjonariuszy. Akcje warte jeszcze 3 lata temu ponad 4 zł za sztukę, dziś wyceniane są na ledwie 33 grosze. Spółka stała się swoistym "rajem dla spekulantów", przed czym na łamach Bankier.pl przestrzegaliśmy niejednokrotnie. Niektórzy jednak w inwestycję weszli dużo wcześniej, nim problemy osiągnęły dzisiejszą skalę.

A ta jest naprawdę pokaźna. Choć raporty finansowe wciąż nie spływają na rynek, wydaje się, że Hawe stoi nad przepaścią. Rok 2015 upłynął pod znakiem walki z wierzycielami. W lutym 2016 roku spółka złożyła wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego, które miało umożliwić spokojną restrukturyzację bez nacisków wierzycieli. Sąd w marcu przychylił się do wniosku, jednak w lipcu postanowił o jego umorzeniu. Przychylono się więc do opinii zarządcy, który uznał, że podane przez dłużnika źródła finansowania układu oraz kosztów postępowania sanacyjnego były nierealne. Hawe obecnie pozostaje w restrukturyzacji, lecz niektórzy wierzyciele domagają się ogłoszenia upadłości spółki.

Drobni inwestorzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce

Niemal dokładnie miesiąc temu w kanale ESPI spółki pojawiła się informacja o zawarciu Porozumienia Akcjonariuszy, które przekroczyło próg 5% głosów w WZA. To drobni inwestorzy, którzy czują się rozczarowani rozwojem sytuacji w spółce. Powstanie grupy było możliwe m.in. dzięki forum spółki na Bankier.pl, na którym pomysłodawcy kontaktowali się i wymieniali poglądy z innymi akcjonariuszami Hawe. Tam też obecnie trwa budowa drugiego porozumienia, które ma przekroczyć próg 7%. W ubiegłym tygodniu na nasze ręce trafił apel, w którym członkowie porozumienia przedstawiają swój pogląd na sytuację w spółce i proszą o wsparcie. Poniżej publikujemy pełną i oryginalną jego treść.

Apel akcjonariuszy Spółki Akcyjnej Hawe

Warszawa, dn. 15.11.2016

My, akcjonariusze Spółki Akcyjnej Hawe, prosimy o wsparcie ze strony wszystkich instytucji, mediów oraz innych podmiotów mogących przeciwdziałać nieprawidłowościom i przyczynić się do ratowania Spółki. Jesteśmy drobnymi inwestorami pragnącymi zarabiać i zarazem wspierać polskie firmy. Nasze oszczędności zainwestowaliśmy w akcje Hawe S.A., pragnąc przyczynić się do informatyzacji kraju. Działaliśmy, kierując się przede wszystkim patriotyzmem gospodarczym. Zostaliśmy jednak zmanipulowani wieloma nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi kondycji firmy, perspektyw i planów rozwoju. Obecnie spółka jest w bardzo trudnej sytuacji, która dokładnie nie jest nam znana. Zarząd, Rada Nadzorcza oraz Zarządca Sądowy nie informują nas o wielu istotnych sprawach, mimo iż mają taki obowiązek prawny. Od wielu miesięcy nie są publikowane raporty Hawe S.A. kwartalne oraz roczny. W celu obrony przed nieuczciwymi praktykami zawiązaliśmy Porozumienie Akcjonariuszy Spółki Akcyjnej Hawe. Posiadamy ponad 5% akcji Spółki i pragniemy ratować firmę na wszelkie sposoby, dla dobra wszystkich. Nie możemy dopuścić do upadku Hawe S.A. i rozgrabienia bardzo ważnej dla całego kraju infrastruktury światłowodowej. Byłaby to wielka strata gospodarcza oraz ze względu na strategiczne znaczenie tej technologii, możliwość zaistnienia zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.

Obecne działania osób decyzyjnych Hawe S.A. są dla nas niezrozumiałe i bardzo niepokojące. Za symboliczne kwoty grupa kapitałowa Hawe utraciła pakiety kontrolne w podmiotach, w których do tej pory miała 100% udziałów. Z różnych źródeł dochodzą do nas niesprawdzone jednak bardzo prawdopodobne informacje świadczące o wielu działaniach na szkodę spółki i akcjonariuszy. Jest wiele wątków, które należałoby wyjaśnić, jednak my nie posiadamy takich narzędzi i możliwości. Dlatego prosimy o wsparcie wszystkich, dla których istotne jest ratowanie i rozwój Hawe. Chętnie zawrzemy współpracę z operatorami telekomunikacyjnymi i innymi inwestorami, dzięki którym stworzymy alternatywny plan rozwoju, wykorzystujący ogromny potencjał firmy.

Jeśli uda nam się wejść w struktury Hawe to kluczowymi działaniami będą:

  • Zatrzymanie infrastruktury w Spółce
  • Zawarcie partnerskiego i uczciwego dla wszystkich stron układu z wierzycielami
  • Wszczęcie procesów odszkodowawczych dla poszkodowanych oraz karnych wobec firm, które brały udział w procedurze rozkradania majątku Hawe
  • Zapewnienie pełnej transparentności wszystkich procesów i odbudowanie wiarygodności firmy wraz z jej organicznym rozwojem
  • Wnikliwe przeanalizowanie dotychczasowych działań Zarządów i Rad Nadzorczych Spółki, które przyczyniły się do obecnej trudnej sytuacji Hawe, wprowadzenie działań naprawczych oraz wyciągnięcie odpowiedzialności za zaniedbania i nadużycia.

Musimy ratować bardzo ważną i perspektywiczną firmę zanim będzie za późno. Powiększająca się liczba drobnych inwestorów, chcących przystąpić do naszego porozumienia, utwierdza nas w przekonaniu o słuszności naszych działań.

Pragniemy sprawić, by nowoczesne technologie światłowodowe zostały należycie wykorzystane i służyły społeczeństwu znacznej części kraju. Sieć światłowodowa Grupy Hawe S.A. jest bardzo ważną infrastrukturą niwelującą zapóźnienie technologiczne, zwłaszcza ubogiej części Polski.

Z poważaniem,

akcjonariusze z Porozumienie Akcjonariuszy Spółki Akcyjnej Hawe

Strona www: porozumieniehawe.pl

Kontakt: e-mail nwzahawe@gmail.com

Redakcja Bankier.pl przed publikacją artykułu poprosiła o komentarz w powyższej sprawie przedstawicieli spółki, jednak nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi ze strony Hawe.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~z1

Przeceż hawe to była przechowalnia ludzi z pierwszych stron gazet jak np. Bauc były minister
inwestorzy myśleli że jak taki się pojawi w spółce to zyski jak i kurs pójdzie do góry a tu niestety mamy to co mamy.

! Odpowiedz
2 1 ~dddd

było sprzedawać kiedy był na to czas a nie teraz płakać.....

! Odpowiedz
1 1 ~brawo

Trzeba walczyć i nie dać się wyzyskiwaczom. Brawo

! Odpowiedz
0 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
14 2 ~hiena

Zainwestowali w kasynie w jednorekim bandycie i przegrali. Jeszcze brakuje zeby do rzadu poszli zeby im zrekompensowal straty

! Odpowiedz
8 6 ~zez

buhaha, jak ktoś myśli, że jest "inwestorem" bo kupił akcje za kilka stów i ma 0,01% wszystkich akcji to... mi go nawet nie szkoda. Polska giełda to szulernia, każdy to wie, no może oprócz tych leszczy, którzy znowu dali się oszukać

! Odpowiedz
0 7 ~gambler

Parkiet brał udział w tej manipulacji kursem na bardzo wysokich jak na spółkę obrotach możecie ich pozwać bo artykuł jest wszędzie dostępny. http://i.imgur.com/ekG7QIH.jpg?1
Słynne wygaśnięcie wierzytelności wobec aliora.

! Odpowiedz
0 11 falenta

parkiet nas zlał wogóle nie reagował na nasze emaile , Bankierowi serdecznie dziękujemy

! Odpowiedz
0 21 ~akcjonariusz_hawe

podziękowania dla bankier.pl za zwrócenie uwagi na problem...wilekie dzięki

! Odpowiedz
0 12 ~lee

Następny w kolejce do ścigania to Grzegorz Misiąg były prezio Uboat line. Ten podły człek także zrobił przekręt na emisji obligacji, okradając ludzi z oszczędności. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że pieniądze zostaną odzyskane chociażby z jego prywatnego majątku, ale pamiętać warto, bo nigdy nie wiadomo jakie czasy nadejdą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,15% 40 827,13
2020-03-30 17:15:02
WIG20 0,12% 1 477,65
2020-03-30 17:15:01
WIG30 -0,10% 1 699,74
2020-03-30 17:15:01
MWIG40 -1,10% 2 832,89
2020-03-30 17:15:01
DAX 1,90% 9 815,97
2020-03-30 17:37:00
NASDAQ 3,62% 7 774,15
2020-03-30 22:02:00
SP500 3,35% 2 626,65
2020-03-30 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.