PKB w Polsce w I kwartale wzrósł o 3,2 proc., wyraźnie szybciej niż średnia dla UE - ocenił w czwartek minister finansów Andrzej Domański odnosząc się do danych GUS. W kolejnych kwartałach oczekujemy przyspieszenia przede wszystkim dzięki rosnącym inwestycjom - dodał.


Z opublikowanego przez GUS szybkiego szacunku wynika, że PKB Polski w I kwartale 2025 r. wzrósł o 3,2 proc. rdr. wobec wzrostu o 3,4 proc. rdr. w IV kwartale 2024 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w I kwartale wzrósł o 0,7 proc., po wzroście o 1,4 proc. kdk. kwartał wcześniej.
"PKB w Polsce w I kwartale wzrósł o 3,2 proc., wyraźnie szybciej niż średnia dla UE. W kolejnych kwartałach oczekujemy przyspieszenia przede wszystkim dzięki rosnącym inwestycjom" - skomentował dane szef MF Andrzej Domański.
Dodał, że w całym 2025 roku gospodarka będzie jedną z najszybciej rosnących w UE.
Również premier Donald Tusk na platformie X odniósł się do szacunkowych danych GUS.
"Wzrost gospodarczy w Polsce 3,2. A w trzech największych gospodarkach Unii? Francja 0,8, Włochy 0,6, Niemcy minus 0,2! I co, marudy i niedowiarki, łyso wam?" - napisał premier.
Pełne dane o PKB w I kwartale tego roku GUS poda 2 czerwca. (PAP)
pad/ malk/ drag/



























































