REKLAMA

Dino Polska wciąż rośnie. Uwaga na ryzyko korekty

Michał Kubicki2021-10-26 11:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-10-26 11:30
Dino Polska wciąż rośnie. Uwaga na ryzyko korekty
Dino Polska wciąż rośnie. Uwaga na ryzyko korekty
/ Dino

Sieć co roku otwiera kilkaset nowych sklepów, a kurs akcji podąża za rozwojem firmy ustalając nowe szczyty. Dino Polska wkrótce pokaże wyniki za III kwartał.

Po maksimum na poziomie 376,30 PLN ustanowionym w czwartek i korekcie przeprowadzonej w piątek, kurs akcji Dino od początku tygodnia jest jednym z lepiej radzących sobie w indeksie WIG20. Dziś ustanowił kolejne śródsesyjne maksimum na poziomie 376,80 zł. Dino z obecnym udziałem około (6,8 proc.) wśród dwudziestu największych spółek był jednym z głównych motorów napędowych wzrostu WIG20 w tym roku. Przy wzroście WIG20 o 22,34 proc. kurs akcji Dino Polska osiągnął w tym samym czasie stopę zwrotu na poziomie 29,51 proc. i kapitalizację spółki na ponad 36,5 mld zł, co daje 6. miejsce pod tym względem w WIG20. Od debiutu akcji po 36,15 zł kurs urósł już o ponad 900 proc.

Bloomberg

Mimo bardzo dobrej stopu zwrotu, jaką w samym tylko 2021 roku zapewniły akcje Dino, imponująco wygląda wykres spółki od jej debiutu. Silny jednostajny trend wzrostowy to dla inwestorów długoterminowych idealny przykład realizacji strategii „kup i trzymaj” na spółce z głównego indeksu, gdzie obroty każdego dnia pozwalają przeciętnym inwestorom indywidualnym wejść i wyjść z inwestycji w dogodnym momencie.

Bankier.pl

Największemu inwestorowi w spółce Tomaszowi Biernackiemu, posiadającemu pakiet 51,16 proc. akcji, wzrost kursu zapewnił status jednego z najbogatszych Polaków. W publikowanym na początku roku rankingu "Forbesa" Biernacki zajął drugie miejsce z majątkiem oszacowanym na 13 mld zł. Obecnie jego akcje w Dino są już warte ponad 18,7 mld (stan na dzisiaj), co prawdopodobnie daje mu palmę pierwszeństwa wśród najbogatszych w Polsce i odbiera ten tytuł kieleckiemu przedsiębiorcy Michałowi Sołowowi z zastrzeżeniem, że od momentu zdjęcia z giełdy swoich spółek majątek Sołowowa jest trudny do oszacowania. We wspomnianym rankingu "Forbesa" było to 15,5 mld zł.

W najbliższym czasie - 5 listopada - Dino opublikuje wyniki za III kw., które mogą być katalizatorem zmian cen akcji. Niedawno spółka poinformowała o otwarciu 234 nowych sklepów, a cała sieć liczyła 1706 placówek (stan na koniec września).

Przeciwko wzrostowi kursu obecnie gra fundusz Marshall Wace LLP, który zgodnie z Rejestrem Krótkiej Sprzedaży KNF posiada pozycję na akcjach detalicznego giganta. Do tego w połowie października pojawiła się rekomendacja "sprzedaj" od Goldman Sachs z ceną docelową 309 zł.

KNF

Jak wskazuje Jakub Viscardi z DM BOŚ, wycena Dino Polska na obecnym poziomie jest wymagająca. Wyniki za III kwartał mogą nie być już tak imponujące jak w zeszłym roku, a wynika to m.in. z większej bazy.

- Klient odwiedzający sieć sklepów Dino to klient wrażliwy, co w przypadku rosnącej inflacji może mieć negatywny wpływ na kwartalne wyniki, jednak z drugiej strony ciągle obserwujemy wzrost dochodu rozporządzalnego, który jest wyższy niż wzrost cen. Nie mam obaw o tempo otwarć nowych sklepów i zwiększania powierzchni sprzedażowej. Ta wydaje się przebiegać zgodnie z planem i tu nie powinno być większych zaskoczeń. Zarząd w tym aspekcie dotrzymuje założeń i tempo to jest cały czas solidne i dwucyfrowe -  mówi w rozmowie z Bankier.pl Jakub Viscardi.

Analityk uważa, że krótkoterminowo w kontekście wyników za III kw. bardziej prawdopodobny jest scenariusz korekty niż pozytywnego zaskoczenia.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek.

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ryszard-taryfiarz
Klient sieci sklepów dino to klient wrażliwy :D Jakoś tego nie widze. Ludzie często mieszkający na przedmieściach bo wyprowadzili się z miasta vs emeryci w biedrach drących się przy kasie. Który klient jest bardziej wrażliwy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
bha
A płace pracownikom też też tak rosną ???.
grzegorzkubik
Korekta może być przy tej cenie ale sklep wciąż powstają. Dino to jeden z największych sukcesów naszej giełdy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki