REKLAMA

Ustawa o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym wraca do Sejmu

2021-05-13 21:59
publikacja
2021-05-13 21:59

Obniżenie poziomu składki, jaką deweloperzy mieliby płacić na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - m.in. taki skutek będzie miała jedna z poprawek zgłoszona w czwartek przez Senat do ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Poprawkami Senatu teraz zajmie się Sejm.

Ustawa o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym wraca do Sejmu
Ustawa o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym wraca do Sejmu
fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu /

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało wszystkich stu senatorów.

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym ma wzmocnić ochronę osób kupujących nowe mieszkania w przypadku upadku firmy deweloperskiej i wyeliminować ryzyko utraty przez nabywców środków na mieszkaniowych rachunkach powierniczych. Na jej mocy powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, którego głównym źródłem zasilania będą składki deweloperów. W przypadku otwartego rachunku powierniczego maksymalna składka ma wynieść 2 proc., natomiast w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego - 0,2 proc.

Senat w czwartek zaproponował kilka poprawek do tej ustawy.

Jedna z nich ma nałożyć obowiązek informacyjny w zakresie sprzedawanych przez deweloperów lokali, które nie spełniają wymogu metrażu dla lokali mieszkalnych.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Kolejna z przyjętych poprawek zmierza do obniżenia maksymalnych stawek procentowych, według których ma być wyliczana wysokość składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (z 2 proc. na 1 proc. oraz z 0,2 proc. na 0,1 proc.).

Senat chce również, by w ustawie znalazł się przepis dający prawo nabywcy do odstąpienia od umowy w przypadku nie usuwania przez deweloperów wad zgłoszonych w protokole odbioru, pomimo wyznaczenia dodatkowego terminu.

Celem kolejnych zmian, które zyskały większość w Senacie, jest usunięcie z katalogu czynności kontrolnych banku obowiązek sprawdzania, czy deweloper nie zalega z podatkami, składkami na ZUS, czy zobowiązaniami wobec podwykonawców.

W trakcie prac nad ustawą w Senacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny przekonywał, że ustawa jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia pozycji konsumenta wobec silniejszej strony, jaką jest deweloper. Wskazał, że konsument będzie mógł sprawnie wyegzekwować od dewelopera usunięcie nieprawidłowości w mieszkaniu, które kupuje. Usuwana jest też luka w przepisach, która pozwalała na realizację przedsięwzięć bez mieszkaniowych rachunków powierniczych. Ponadto - jak mówił - zwiększane są też obowiązki po stronie banków tak, by mogły jeszcze lepiej sprawować nadzór nad przekazywaniem deweloperom transz środków na budowę inwestycji.

Chróstny podkreślił, że Fundusz zasilany składkami deweloperów będzie gwarantował bezpieczeństwo nabywców nie tylko w przypadku upadłości firm deweloperskich, ale także w przypadku upadłości banków.

Ustawa zakłada, że nabywca nowego mieszkania będzie mógł odmówić dokonania odbioru ze względu na istotne wady lokalu. Ponadto, doprecyzowuje procedurę odbioru mieszkania wraz z określeniem konsekwencji nieusunięcia wady w wyznaczonym przez konsumenta terminie.

Przepisy określają też prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej w przypadku ogłoszenia upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy (MRP). Ponadto doprecyzowują zasady dokonywania przez nabywcę wpłat na MRP, zasady uprawnień kontrolnych banku i zasady dokonywania wypłat z MRP na rzecz dewelopera. (PAP)

autor: Magdalena Jarco, Michał Boroń

maja/ mick/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki