REKLAMA

Depozyt notarialny zwiększy bezpieczeństwo obrotu

2009-02-26 06:01
publikacja
2009-02-26 06:01
Notariusz będzie miał obowiązek, a nie jak teraz prawo, przyjąć do depozytu pieniądze lub papiery wartościowe na żądanie klienta. Taką zmianę proponują senatorowie PO, którzy przygotowali projekt nowelizacji ustawy – Prawo o notariacie.

W sobotę oficjalne stanowisko wobec pomysłu senatorów zajmie Krajowa Rada Notarialna.

Bezpieczeństwo transakcji

Teraz notariusz może, ale nie musi się zgodzić na przyjęcie do depozytu pieniędzy lub papierów wartościowych. – Wprowadzając ten obowiązek, chcemy zwiększyć bezpieczeństwo obrotu, zwłaszcza przy transakcjach sprzedaży nieruchomości – uzasadnia Mariusz Witczak (PO), senator sprawozdawca.

– Nasza propozycja wynika z obserwacji praktyki zawierania aktów notarialnych. Nierzadko zdarza się, że prawo własności jest przenoszone w piątek, a dopiero w poniedziałek osoba, która sprzedała nieruchomość, otrzymuje pieniądze za pomocą przelewu bankowego. To powoduje niepokój i stan niepewności – mówi senator.

– Teoretycznie można sobie także wyobrazić, że po podpisaniu aktu nieuczciwy kupujący nie przelewa pieniędzy. A co, jeśli nabywca nieruchomości zaraz po podpisaniu umowy ulegnie wypadkowi i jest osobą całkowicie samotną? Na pieniądze sprzedający będzie musiał długo jeszcze poczekać – dodaje senator.

Walizka z pieniędzmi

– To także kłopot dla kupującego. Sprzedający często wymuszają, aby kontrahent przyniósł do notariusza gotówkę. Zwykle w grę wchodzą kwoty ok. 500 tys. zł, więc znam przypadki, kiedy kupujący przychodzi do notariusza z walizką pieniędzy w asyście ochroniarzy lub rozdziela kwotę między najbliższych członków rodziny i całą grupą stawiają się u notariusza – wskazuje senator Witczak.

Co będzie niezbędne do przyjęcia depozytu? Jaka będzie procedura przyjmowania depozytu? Czego obawiają się notariusze? Jaką ważną kwestię pominięto w projekcie?

Więcej: Gazeta Prawna 26.02.2009 (40) – str. 11

Ewa Grączewska-Ivanova
Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~fff
http://www.awsurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=maik78
~henieck
rozwiązanie na miarę XXI wieku, gratulacje. Co stało na przeszkodzie, żeby wprowadzić to już ćwierć wieku temu? - chyba tylko powolne dojrzewanie świadomości decydentów. Tak samo z sortowaniem śmieci, z zakazem palenia w miejscach publicznych itd, itd. Po 2000 roku mieliśmy w swoich dziecinnych wyobrażeniach latać rozwiązanie na miarę XXI wieku, gratulacje. Co stało na przeszkodzie, żeby wprowadzić to już ćwierć wieku temu? - chyba tylko powolne dojrzewanie świadomości decydentów. Tak samo z sortowaniem śmieci, z zakazem palenia w miejscach publicznych itd, itd. Po 2000 roku mieliśmy w swoich dziecinnych wyobrażeniach latać rakietami na wakacje - a tymczasem jesteśmy na poziome epokowych odkryć jak to, ze depozyt u trzeciej strony trzeba w końcu wprowadzić... Aż dziw, że nie było jakiejś większej fali przestępstw - bo brak tego jest poważną i bardzo łatwą do wykorzystania "dziurą w systemie".

Przy sprzedaży nieruchomości wartej cały dorobek życia plus niespłacony kredyt - ludzie nie mają teraz żadnej gwarancji, że kupujący wpłaci pieniądze tak jak deklaruje. To jakaś paranoja...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki