REKLAMA

Demograficzny koszmar w Rosji. "Spadek populacji wiąże się ze wzrostem nędzy"

2023-03-06 18:56
publikacja
2023-03-06 18:56

Demograficzna zapaść Rosji pogłębi się jeszcze bardziej; wojna przeciwko Ukrainie jedynie zaostrzyła rozwijający się od lat kryzys - podaje brytyjski tygodnik "Economist".

Demograficzny koszmar w Rosji. "Spadek populacji wiąże się ze wzrostem nędzy"
Demograficzny koszmar w Rosji. "Spadek populacji wiąże się ze wzrostem nędzy"
fot. Julia Nazarova / / Shutterstock

"W ciągu ostatnich trzech lat - w wyniku wojen, pandemii i exodusu ludności - Rosja straciła około 2 mln ludzi więcej, niż byłoby z wyłączeniem tych czynników. Przewidywana średnia długość życia 15-letnich chłopców spadła w Rosji o prawie pięć lat, do tego samego poziomu co na Haiti. Liczba Rosjan urodzonych w kwietniu 2022 r. nie była wyższa niż w miesiącach okupacji hitlerowskiej. Liczba kobiet przewyższa liczbę mężczyzn o co najmniej 10 mln." - wymienia dziennik.

"Economist" zaznacza, że toczona przeciwko Ukrainie wojna pogorszyła widoczne od lat trendy. "Według zachodnich szacunków w ciągu ostatniego roku zginęło lub zostało rannych 175-200 tys. rosyjskich żołnierzy, a od 500 tys. do miliona uciekło przed mobilizacją za granicę" - przypomniano.

ONZ przewiduje, że w przypadku utrzymania obecnych trendów za 50 lat populacja Rosji mogłaby się skurczyć do 120 mln osób z 145 mln w 2021 roku. "Populacja Rosji w ostatnich dziesięcioleciach doświadczyła gwałtownego spadku, a następnie częściowego ożywienia (dzięki okresowi wysokiej imigracji i hojniejszym zasiłkom na dzieci po 2007 r.), po którym nastąpił ponowny spadek" - zaznacza "Economist".

Według państwowej agencji statystycznej w latach 2020 i 2021 liczba ludności kraju spadła łącznie o 1,3 mln, a liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń o 1,7 mln. Spadek był największy wśród etnicznych Rosjan, których liczba według spisu z 2021 roku spadła o 5,4 mln w latach 2010-21. Ich udział w populacji spadł z 78 proc. do 72 proc.

"Dane odzwierciedlają przerażające skutki pandemii Covid-19. Oficjalna liczba ofiar to 388 091 osób, jednak +Economist+ szacuje ten wynik na o wiele wyższy. Rosja mogła doświadczyć największej po Indiach liczby zgonów z powodu koronawirusa" - podano. "Jeśli zsumujemy ofiary pandemii, zgony wśród żołnierzy i ludzi uciekających przed mobilizacją, w okresie od 2020 do 2023 roku Rosja straciła od 1,9 mln do 2,8 mln osób" - dodaje dziennik.

Rozważając skutki zmian demograficznych w Rosji, "Economist" wskazuje, że "spadek liczby etnicznych Rosjan w wieku poborowym utrudni wojsku przeprowadzenie regularnego wiosennego poboru, który rozpocznie się w kwietniu". "Pobór jeszcze bardziej obciąży młodych mężczyzn w nierosyjskich regionach, takich jak Dagestan, gdzie już dochodziło do protestów" - ocenia dziennik.

"Ogólnym skutkiem niżu demograficznego będzie głęboka zmiana w Rosji na gorsze. Większości krajów, które doświadczyły spadku liczby ludności, udało się uniknąć wielkich wstrząsów społecznych. W Rosji może być inaczej. Spadek populacji wiąże się ze wzrostem nędzy: oczekiwana długość życia rosyjskich mężczyzn w chwili urodzenia spadła z 68,8 w 2019 r. do 64,2 w 2021 r., częściowo z powodu pandemii, a częściowo z powodu chorób związanych z alkoholem. Rosjanie umierają teraz sześć lat wcześniej niż mężczyźni w Bangladeszu i 18 lat wcześniej niż mężczyźni w Japonii" - zauważa "Economist".

"Demograficzna katastrofa nie zmniejszyła pragnienia podboju prezydenta Władimira Putina, ale czyni z Rosji mniejszy, gorzej wykształcony i biedniejszy kraj, z którego uciekają ludzie młodzi i gdzie mężczyźni umierają po sześćdziesiątce. Inwazja jest ludzką katastrofą i to nie tylko dla Ukraińców" - podsumowuje brytyjski dziennik.

jbw/ mms/.

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Zajmijcie się lepiej naszą polską katastrofą demograficzną. Rosja sobie poradzi, ma duży napływ imigrantów z dawnych republik. My za to mamy starzejące się społeczeństwo, dramatycznie niski przyrost i ok. 2 mln ukraińskich imigrantów na utrzymaniu.
samsza
Część to "etniczni" Polacy, niektórzy nawet o tym nie wiedzą.
etre
Ciekawy tytuł. Czy nasz armagedon demograficzny też tak inni tłumaczą?
lubsuburbs
A jeszcze ciekawsze jak tłumaczą demograficzny armegedon ukraiński - 2 miliony obywateli uciekło do Rosji, a od 8 do 10 milionów uciekło do Europy. I wątpliwe aby większość kiedyś wróciła.
talmudd
jak musi być źle jak takie bzdury wymyślają ...LMAO...tak samo jak "nędzny" wzrost chin "tylko 5%....tymczasem u 'wielkiego brata' 0.1 (sic!!!) a w eurokołchozie.....0.8%....i to tylko dzięki temu ze imf jest........."obiektywny".....ROFL
a tu coś na deser dla koneserów .....

https://www.
jak musi być źle jak takie bzdury wymyślają ...LMAO...tak samo jak "nędzny" wzrost chin "tylko 5%....tymczasem u 'wielkiego brata' 0.1 (sic!!!) a w eurokołchozie.....0.8%....i to tylko dzięki temu ze imf jest........."obiektywny".....ROFL
a tu coś na deser dla koneserów .....

https://www.youtube.com/watch?v=O7I5mrWipls
slawekkry
czyli dobrze, oby tak dalej ,
Raffmo
Dodatkowo roSS.yjska gospodarka stacza się :)

http://ekonomiarosji.pl/
wibor3m10procent
Zaraz tow ajwaj nam wyjaśni że to wszystko nieprawda.
darius19
albo ze to dla Rosji dobrze. Zaden troll nie wspomni, ze Putler sie do tego przylozyl. Porazajace statystyki

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki