REKLAMA

Dariusz Krawczyk: Efekty restrukturyzacji niebawem znajdą swoje odzwierciedlenie w wynikach Polnordu

2017-04-27 06:00
publikacja
2017-04-27 06:00
Dariusz Krawczyk: Efekty restrukturyzacji niebawem znajdą swoje odzwierciedlenie w wynikach Polnordu
Dariusz Krawczyk: Efekty restrukturyzacji niebawem znajdą swoje odzwierciedlenie w wynikach Polnordu
/ Polnord

O najnowszych wynikach sprzedaży Polnordu, postępującej restrukturyzacji spółki,  oraz realizacji nowej strategii rozmawiamy z Dariuszem Krawczykiem, prezesem spółki Polnord SA.

Bankier.pl: Polnord pokazał rekordowe wyniki sprzedaży lokali w pierwszym kwartale. Czy w kolejnych kwartałach inwestorzy mogą się spodziewać jeszcze lepszych wyników?

Dariusz Krawczyk, prezes Polnord SA: Pierwszy kwartał tego roku zamknęliśmy z 27-procentowym wzrostem sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. To najwyższy wynik w historii firmy. Jest to widoczny efekt przyjętej w ubiegłym roku strategii na lata 2016-19. Planujemy w tym roku wprowadzić do sprzedaży około 1450 mieszkań, a sprzedać około 1250. Realizowana strategia zakłada, że do 2019 roku osiągniemy roczną sprzedaż na poziomie 1500 mieszkań oraz będziemy generować co najmniej 500 milionów złotych przychodu.

Ostatnio wiele miejsca poświęcał Pan mówieniu o cięciu kosztów, co miało też przełożenie na poprawę marży. Jakie przełożenie ma ten proces na jakość oddawanych przez Polnord mieszkań?

Dokonujemy wyboru wykonawców i dostawców usług zgodnie z przyjętymi zasadami i długofalową strategią spółki. Wybór oferty najkorzystniejszej ekonomicznie jest dla nas kluczowy. Dzięki temu optymalizujemy koszty budowy. Stworzyliśmy m.in. nowe struktury nadzoru właścicielskiego, biuro zakupów czy biura przygotowania i realizacji inwestycji, co również pozwoliło nam na osiągnięcie znaczących oszczędności w kosztach realizacji inwestycji. Wysoka jakość naszych mieszkań to niezmienny standard i żadne prace związane z optymalizacją efektywności kosztowej nie przekładają się na ofertę. Wysokość marży dewelopera uzależniona jest od bardzo wielu czynników, takich jak np. cena działki czy umowy zawarte z wykonawcami.

Polnord działa na rynku już 40 lat, w spółce drzemie więc spore doświadczenie. Czy w Polnordzie zestawia się jakoś obecną sytuację na rynku deweloperskim z rokiem 2006-07, czy 2010? Czy dostrzegacie Państwo jakieś znaczące podobieństwa bądź różnice?

2006-07 to niewątpliwie lata hossy. Niebagatelne zyski osiągnęły osoby, które zainwestowały wtedy w nieruchomości w Warszawie i Trójmieście. Polska przeżywała boom gospodarczy i inwestycyjny. Skutkiem tego ceny metra kwadratowego wzrosły niemal dwukrotnie. 2016-17 jest również rekordowy pod względem sprzedaży na rynku deweloperskim, ale ceny utrzymują się na stabilnym poziomie. Branży i jej klientom sprzyjają niskie stopy procentowe, które sprawiły, że kredyty są wyjątkowo tanie. A to z jednej strony ułatwia finansowanie kolejnych inwestycji deweloperom, z drugiej – pobudza popyt na nieruchomości wśród Polaków. W obecnej sytuacji zakup mieszkania, w obliczu marnych zysków z lokat czy obligacji, jest idealną alternatywą dla inwestorów.

Kieruje Pan Polnordem od lutego 2016 r. Od rady nadzorczej otrzymał pan misję zrestrukturyzowania spółki. Jak idzie realizacja zadania?

W marcu 2016 roku przyjęliśmy strategię, która wytyczyła ramy dogłębnej transformacji spółki połączonej z silnym programem rozwojowym. Jest ona konsekwentnie, krok po kroku, realizowana. Efekty tych działań już są widoczne w wynikach i będą coraz bardziej. Proces restrukturyzacji Polnordu doceniony został również przez wybitne grono ekspertów, które uhonorowało mnie nagrodą European Leadership Award w kategorii CEO Visionary. Głównym motywem przyznania nagrody była skuteczna restrukturyzacja firm, takich jak PSE Centrum, Synthos i Ciech oraz Polnord. Wyróżnienie to jest też dowodem, że strategia rozwoju firmy, jaką wspólnie z zarządem Polnordu realizujemy, i działania, które w związku ze strategią podejmujemy, zostały już zauważone i są pozytywnie oceniane.

Inwestorzy oceniają spółki poprzez wycenę akcji na giełdzie. W przypadku akcji Polnordu mamy do czynienia z trendem bocznym. Zatem ocena procesu restrukturyzacji ze strony inwestorów nie jest ani pozytywna, ani negatywna. Co według Pana może przynieść kursowi giełdowemu Polnordu wiatr w żagle?

Każdy miesiąc przynosi kolejne efekty prowadzonej w Grupie Polnord restrukturyzacji, co niebawem znajdzie swoje odzwierciedlenie w naszych wynikach. Bardziej uważni inwestorzy, którzy w większym stopniu analizują nasze sprawozdania, z pewnością dostrzegli już wynikający z działań naprawczych silny impuls prorozwojowy. Widać to w naszym ambitnym programie inwestycyjnym i rosnącej sprzedaży mieszkań.  

Czy planują Państwo zakup gruntów w najbliższym czasie?

Obecnie dysponujemy jednym z największych wśród firm deweloperskich banków ziemi, który pozwala zrealizować ok. 1 mln m. kw. powierzchni mieszkalnej i użytkowej. Mimo to nadal poszukujemy gruntów inwestycyjnych głównie w Trójmieście i Warszawie pod zabudowę mieszkaniową. Cały czas analizujemy atrakcyjne oferty, jeśli się pojawiają. W bieżącym roku zawarliśmy przedwstępną umowę nabycia prawa użytkowania wieczystego dwóch nieruchomości gruntowych położonych w Gdańsku, o łącznej powierzchni 40,5 tys. m kw. Planujemy na tym terenie realizację 276 apartamentów wakacyjnych. Ten rok będzie kluczowy. Chcemy maksymalnie zagospodarować bank ziemi, by wykorzystać dobrą koniunkturę w branży, uruchamiając średnio jedną inwestycję miesięcznie.

Jakie zmiany jeszcze czekają Polnord?

Do 2019 konsekwentnie będziemy realizować przyjętą strategię i rozszerzać ofertę Polnordu. W 2017 roku planujemy uruchomić 11 inwestycji w Warszawie, Trójmieście, Olsztynie, Szczecinie, Wrocławiu  oraz Łodzi. Nasze działania zorientowane są i będą w głównej mierze na poprawie parametrów finansowych spółki. Cały czas prowadzimy optymalizację procesów biznesowych, weryfikujemy procedury, szukamy nowych rozwiązań. To nieustanny proces samodoskonalenia organizacji, której celem jest stabilne i przewidywalne dostarczanie zysków naszym akcjonariuszom, a z drugiej strony zwiększanie poczucie bezpieczeństwa naszych klientów. Chcemy dawać im pewność właściwego ulokowania oszczędności życia, kreować dodatkowe korzyści, zmaksymalizować jakość w stosunku do ceny.

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
gomek
Obecny zarząd z p. Krawczykiem niestety osobiście uważam za pomyłkę. W okresie hossy na rynku deweloperów kurs notuje spadki a tylko wraca co jakis czas echo wojny z poprzednim zarzadem... skupic by sie mogl lepiej na rozwoju spolki.
~pytanie
Czy Polnord jest szykowany do sprzedazy...
~Zorro
3 K-Panowie prezesi, do pięt nie dorastacie byłym Prezesom Spółki (patrz np. Prezes Okoński - ROBYG itp.) ŻAL......
~Bud_od_1969r
Szkoda, że cięcie kosztów to generalni wykonawcy w formie tzw. słupów. Biorą podwykonawców którym nie płacą w ogóle bądź tylko zaliczki. Tak tnie się niestety dzisiaj koszty. Szkoda że developerzy nie sprawdzają kompetencji generalnych wykonawców a jedynie cenę, która często jest na tyle zaliczona iż cenowym Szkoda, że cięcie kosztów to generalni wykonawcy w formie tzw. słupów. Biorą podwykonawców którym nie płacą w ogóle bądź tylko zaliczki. Tak tnie się niestety dzisiaj koszty. Szkoda że developerzy nie sprawdzają kompetencji generalnych wykonawców a jedynie cenę, która często jest na tyle zaliczona iż cenowym zamiarem jest niewypłacalności przy zajęciu większości gotówki należnej podwykonawcom. Smutna prawda niestety.
~Monitoring
Prezes, jak zwykle przy takich okazjach, najpierw się chwali nagrodami (przywołując, nie wiedzieć czemu, programy w innych firmach) a potem mówi na temat. Odnoszę wrażenie, że odbywał rozmowę kwalifikacyjną, czyżby liczył się z odejściem (mimo tak fantastycznych wyników) ??
~niepelnosprawny_org
wybaczy pan komentarza, ale z daleka na zdjeciu jest pan podobny do miediediewa...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki