REKLAMA
WAŻNE

Czy dane makroekonomiczne za kwiecień pomogą Komorowskiemu w kampanii?

2015-05-18 14:04
publikacja
2015-05-18 14:04
Czy dane makroekonomiczne za kwiecień pomogą Komorowskiemu w kampanii?
Czy dane makroekonomiczne za kwiecień pomogą Komorowskiemu w kampanii?
fot. Marcin Borkowski / / EastNews

- Chyba nie będzie tak dobrze jak było w marcu, gdzie odnotowano wzrost o niemal 5% rdr. To wynikało w dużej mierze z przesunięcia premii w sektorze górniczym. W tym miesiącu, z tego co oczekuje większość ekonomistów, wrócimy do takich dynamik około 4%, chociaż jest też duża grupa ultra optymistów, którzy twierdzą, że wzrost płac w kwietniu nie będzie gorszy niż w marcu - mówi Bartek Godusławski z "Pulsu Biznesu".

Czy dane makro pomogą Komorowskiemu w kampanii?

Start odtwarzacza ...W tym tygodniu dane m.in. o płacach, zatrudnieniu oraz produkcji przemysłowej. Szczególnie istotne jest wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, które w marcu wyniosło 4214 zł brutto (ponad 3 tys. zł netto). W przestrzeni publicznej coraz częściej porusza się temat konieczności zwiększenia nacisku na wzrost pensji, które pomimo dobrych wyników gospodarczych wciąż bardzo mocno odstają od średniej europejskiej.

- Nie sądzę, by karta płacowa była grana w kampanii, bo gospodarka tutaj nie ma znaczenia. Wydawało się, że temat euro będzie w centrum uwagi Polaków. Ciężko oczekiwać, by dane o płacach miały jakiekolwiek znaczenie w kampanii. Mam wrażenie, że Polaków jako całej zbiorowości nie interesowałyby dane średnie. W wielu regionach kraju kwota 3 tys. zł netto jest nieosiągalna, np. w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie stopa bezrobocia wynosi niemal 20%. Trudno jest tam komukolwiek wmówić, że płace w tym regionie rosną - dodaje Godusławski.

Bezrobocie maleje, ale to płace są najważniejsze

Problem bezrobocia nie był poruszany w kampanii prezydenckiej poza jednym przypadkiem, gdy Bronisław Komorowski skonfrontował się z młodym człowiekiem, który narzekał na niskie płace i bardzo długi okres poszukiwania pracy. Wbrew pozorom dane statystyczne są po stronie prezydenta, ale średnia nie jest dobrym miernikiem oddającym realia. W Polsce są regiony, które śmiało można określić wyspami biedy oraz bezrobocia. Niestety, wcale ich nie ubywa i wciąż mediana płac waha się w graniach 2 tys. zł netto.

- Już od bardzo wielu miesięcy obserwujemy spadające bezrobocie. To jest fakt niezaprzeczalny. Coraz mniej dyskutuje się w przestrzeni publicznej nie o wysokości bezrobocia, ale o płacach. Skoro na rynku pracy doszło do poprawy, wzrostu zatrudnienia, to czas zacząć rozmawiać o wzroście płac, że rynek pracodawcy powinien przekształcać się w rynek pracownika - odpowiada Godusławski.

Wyniki wzrostu PKB lepsze od oczekiwanych

W piątek ekonomistów pozytywnie zaskoczyły dane odnośnie do wzrostu PKB, który dla Polski wyniósł 3,5% rdr. To jeden z najlepszych wyników w regionie. Część komentatorów gospodarczych jest zdania, że pod koniec roku możemy być blisko 4%.

- Jeśli porównujemy się z innymi krajami, to 3,5% rdr wzrost PKB to niezły wynik, ale nie łudźmy się, że wrócimy do wyższego tempa wzrostu PKB w gospodarce napędzanej niskimi kosztami pracy. Jeśli chodzi o produkcję przemysłową w marcu mieliśmy świetne dane. W kwietniu dynamika wzrostu powinna zwolnić poniżej 8% rdr. Konsensus ekonomistów wynosi ok. 5%. To solidny wzrost, co widać także po nadwyżce w handlu zagranicznym - komentuje dziennikarz Pulsu Biznesu.

Z Bartkiem Godusławskim rozmawiał Łukasz Piechowiak.

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~dop
to wybor miedzy tragedia a nadzieja
~foxi
Jakie tam dane ? Bua ! Ha ! Ha ! Ha ! A jakie byscie chcieli ?
Kto i za czyje pieniadze robi statystyke w Polsce ? Tej sitwie wierzyc ?
Smiechu warte ! Po wyborach beda nowe, inne !
~Dim
Jeśli statystyki sondaży są naciągane to trzymając się tego konsekwentnie: Jak można stwierdzić że był jakiś zamach na liczenie głosów w wyborach samorządowych i PSL dostał niezasłużone głosy ?

Jeśli nie ma się co opierać na sondażach, nie można się też oprzeć na być może w tym wypadku na propagandzistach szturmujących lokal
Jeśli statystyki sondaży są naciągane to trzymając się tego konsekwentnie: Jak można stwierdzić że był jakiś zamach na liczenie głosów w wyborach samorządowych i PSL dostał niezasłużone głosy ?

Jeśli nie ma się co opierać na sondażach, nie można się też oprzeć na być może w tym wypadku na propagandzistach szturmujących lokal komisji wyborczej gdyż może być tak, że za opóźnieniem w przekazywaniu informacji wyborczej przez PKW a niezadowolonymi protestującymi stoją ci sami ludzie. Reszta niezorientowana a zaangażowana gawiedź byłaby w takim razie przydatnymi idiotami.

Gdyby tak było jak powyżej to cały ruch kontroli wyborów oczywiście bardzo potrzebny jednak jawiłby się jako narzędzie w sprytnych i bezwzględnych rękach.
~Bronek
Z bulem muszę przyznać, rze jak patrze na swojego kaszalota chce mi się bigosować, rze ho, ho,ho
~foxi
Kurski ? Ta szuja ? Szuja jak wszyscy jego kolesie i znajomki ! Kiedy ta mendoza zacznie
placic aliment ?
~Dyzma
Jacek Kurski: Komorowski był mocno tresowany do debaty
~analityk
Komorowski stał się synonimem obciachu i nieporadności. Po 5 latach całkowitej bierności chyba nikt rozsądny nie da się nabrać na PR-owe zagrywki.
~McMakler
Złotówka coraz mocniejsza !!! Analizy są nieubłagane dla Euro:

https://forexallday.wordpress.com/2015/05/14/eurpln-h4-godz-2000/
~Dim
Wydaje się, że sprawy ekonomiczne zeszły na plan dalszy po debacie dwóch kandydatów na prezydenta.

Jeśli Komorowskiego określiłbym w swoich opiniach negatywnym epitetem to Dudę musiałbym jako negatyw do kwadratu.

Tu chyba chodzi o koncepcję i ogólne spojrzenie. Komorowski pewnie nie ma najlepszego wzroku, och tak nosi
Wydaje się, że sprawy ekonomiczne zeszły na plan dalszy po debacie dwóch kandydatów na prezydenta.

Jeśli Komorowskiego określiłbym w swoich opiniach negatywnym epitetem to Dudę musiałbym jako negatyw do kwadratu.

Tu chyba chodzi o koncepcję i ogólne spojrzenie. Komorowski pewnie nie ma najlepszego wzroku, och tak nosi okulary, ale wygląda że już się narodził.

Duda natomiast jako były funkcjonariusz ministerstwa sprawiedliwości w randze wiceministra pod zwierzchnictwem ministra Ziobry w rządzie który upadł, wydaje się że dopiero walczy by się narodzić; a jest to walka bolesna, krwawa i może być śmiertelna oby nie dla osób postronnych.

Generał Jaruzelski zawsze mi się podobał, bo umiał coś zrobić bez partactwa. Stan wojenny prawie nie okraszony krwią. Zwolennik stwierdzenia: Wybór mniejszego zła.
Przypomina to algorytmy w ekonomi np. min. max. Wybranie najlepszej opcji z najgorszych czyli minimalizowanie strat.

Muszę głosować na Komorowskiego bez względu na to co słychać w polskiej ekonomi. Nie interesuje mnie Demokratyczna Kampucza w IV RP.
~żart
Czy bankier to Żyd, - który wiąże koniec z końcem i nie potrafi związać (bez polityki).
Przestańcie się podniecać (tyle ładnych kobiet, tego potrzebuje- matołki niedoświadczone).

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki