REKLAMA

Czy Polacy żyją jak "młodzi bogowie"? Badania postaw wobec przyszłych emerytur

2015-11-02 14:44
publikacja
2015-11-02 14:44
Czy Polacy żyją jak "młodzi bogowie"? Badania postaw wobec przyszłych emerytur
Czy Polacy żyją jak "młodzi bogowie"? Badania postaw wobec przyszłych emerytur
/ Materiały dla mediów

Według badania Prudential Family Index, zrealizowanego na przełomie września i października przez IQS dla towarzystwa ubezpieczeń Prudential, aż dwie trzecie Polaków w ogóle nie myśli o zabezpieczeniu dodatkowych środków na emeryturę albo deklaruje, że zajmie się tym w bliżej nieokreślonej przyszłości. Ta niefrasobliwość może okazać się zgubna na emeryturze, kiedy może zabraknąć nam środków na godne życie.

Badanie Prudential Family Index, przeprowadzone przez IQS na zlecenie firmy Prudential na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 25-45 lat pokazuje, że mimo wielu dyskusji, analiz i szacunków, dotyczących naszych przyszłych emerytur, wciąż mamy niefrasobliwe podejście do zabezpieczenia swojej finansowej przyszłości. Ponad 60% ankietowanych oczekuje, że ich emerytury wyniosą połowę obecnej pensji lub nawet więcej. Tymczasem nasze przyszłe emerytury mogą nie wystarczyć na zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb. Według przewidywań specjalistów mogą one wynieść zaledwie jedną trzecią naszych pensji lub nawet mniej. Tym bardziej dziwi wynik odpowiedzi na pytanie o działania podejmowane w celu zabezpieczenia swojej emerytury. Aż dwie trzecie badanych (66%) przyznaje, że „nic nie robi, bo nie musi”, albo deklaruje, że zajmie się tym w bliżej nieokreślonej przyszłości. Tylko co dziesiąty badany deklaruje, że podjął jakiekolwiek czynności w celu zabezpieczenia swojej przyszłej emerytury. Dużo o naszej niefrasobliwości mówi fakt, że niemal co czwarta osoba pytana o sposoby zabezpieczenia swojej emerytury wymienia… udział w loteriach i innych grach losowych. 

Polacy nie dopuszczają do siebie myśli, że mogą długo żyć na emeryturze. 40% ankietowanych myśli, że nie przeżyje ani roku na emeryturze, czyli umrze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Tymczasem dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, iż na emeryturze przeżywamy już dziś średnio ok. 19 lat. Biorąc pod uwagę rosnąca długość życia oznacza to, że dla dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków czas spędzony na emeryturze może być znacznie dłuższy. Co więcej, prawie co trzeci ankietowany (30%) przyznaje, że w gronie jego rodziny lub znajomych są osoby, które przeżyły 90 lub więcej lat. Oznacza to, że te osoby żyły na emeryturze ok. 1/3 życia.

Wydawałoby się, że bezpiecznym sposobem na zadbanie o swoją przyszłość byłoby wczesne rozpoczęcie odkładania na własną emeryturę. Tymczasem Prudential Family Index pokazuje, iż tylko 19% ankietowanych rozpoczyna takie działania w wieku ok. 30 lat, co pozwala na odłożenie sporej kwoty, bez zbytniego obciążenia domowego budżetu. Co trzeci badany w ogóle nie planuje odkładania na emeryturę, a w przypadku osób z niższymi dochodami odsetek ten jest jeszcze większy. Dla setek tysięcy przyszłych emerytów może się to stać poważnym problemem. Jak wynika z badania, 59% ankietowanych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich potrzeby na emeryturze mogą być takie same, a nawet większe niż teraz.

Badanie Prudential Family Index ma na celu zwrócenie uwagi na różne możliwości zabezpieczania swoich przyszłych finansowych potrzeb. Jak podkreślają eksperci, decyzji o odkładaniu środków z myślą o emeryturze nie warto odkładać na później, ponieważ im wcześniej zaczniemy to robić, tym mniejszym wysiłkiem odłożymy pokaźną kwotę. Autorzy raportu chcą również zachęcić Polaków do rozmowy o pieniądzach i życiu na emeryturze. Tym bardziej, że obraz, jaki wyłania się z badań, pokazuje naszą narodową cechę – niefrasobliwość i podejście „jakoś to będzie”, skutkujące odkładaniem ważnych tematów i decyzji na później. 

Prudential w ostatnich dniach rozpoczął kampanię, zwracającą uwagę na nasze podejście do tematu przyszłości i domowego budżetu. Więcej informacji o wynikach badania oraz o kampanii, związanej z zabezpieczeniem swojej przyszłości finansowej, można znaleźć w specjalnie przygotowanym serwisie internetowym www.mlodzibogowie.pl

Prudential 

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~Wasiek
Pracuje sam żona nie ma pracy a jeśli to za grosze. Płacę kredyt za dom na wsi, jak mam odłożyć dodatkowe pieniądze. Uprawiam warzywa i owoce, mam kury a na emeryturę nie liczę i tak ZUS to złodziej okropny. Najlepiej tu czy cudzą praca. Mam 50 lat wychowalismy dziecko jest samodzielne. Dla mnie nie ma już szansy na Pracuje sam żona nie ma pracy a jeśli to za grosze. Płacę kredyt za dom na wsi, jak mam odłożyć dodatkowe pieniądze. Uprawiam warzywa i owoce, mam kury a na emeryturę nie liczę i tak ZUS to złodziej okropny. Najlepiej tu czy cudzą praca. Mam 50 lat wychowalismy dziecko jest samodzielne. Dla mnie nie ma już szansy na lepsze jutro. A Prudential zadaje mi pytania czy chce podróżować a niby gdzie piechotą co niedzielę do pobliskiego kościoła i sklepu po mąkę,mleko i tłuszcz, no luksus to cukier.
~Bob
Marne emerytury swiadczą tylko o zlodziejskim sposobie grabienia ludzi ktorzy pracowali ponad 40 lat i na emeryturze nie befzie stac ich nawet na skromne zycie.Chetnie bym odkladal na starość ale z czego?
~raus
OFE amber gold i szereg innych afer . Jak żyć panie premierze ? Volksdoitche jeszcze japy drą o jakimś zamachu na demokracje .
~diabeł
Głupia i kretyńska reklama
~Lopez
Dekadę temu mówiło się o możliwym wariancie Argentyńskim w Polsce tzn. o emerytach okradających masowo markety z żywności. Minęło więcej niż 10 lat, a kolejne rządy RP nadal konsekwentnie prowadzą politykę ekonomicznej eksterminacji narodu polskiego. Wariant Argentyński w Polsce jest coraz bardziej realny.
~max
i banki maja problem nie ma z kogo doić brak kredytów i brak oszczędzających brawo PO
~anna
tak kredyt 11 % lokata max 5% a w kraju deflacja
~autor
Przecież płacą wysoki ZUS to dlaczego mieliby się martwić? Dobre rady rządzących: płać ZUS ale na emeryturę zbieraj sam !
~qwerty
Emerytura w postaci 30% wynagrodzenia (średnio w karierze zawodowej, nie ostatniego) przy obliczaniu jej na 15 lat (od 67 do 82 roku zycia) i przy składce emerytalnej ok. 20% z wynagrodzenia oznacza, że składka emerytalna płacona będzie tylko 1,5 razy dłużej, czyli tylko przez 22,5 roku w zakresie od 20 do 67 roku życia Emerytura w postaci 30% wynagrodzenia (średnio w karierze zawodowej, nie ostatniego) przy obliczaniu jej na 15 lat (od 67 do 82 roku zycia) i przy składce emerytalnej ok. 20% z wynagrodzenia oznacza, że składka emerytalna płacona będzie tylko 1,5 razy dłużej, czyli tylko przez 22,5 roku w zakresie od 20 do 67 roku życia (przez okres 47 lat). To mówi matematyka i oto WIARYGODNE wyliczenia a nie bełkot bez uzasadnienia !
~Kudłaty
Zakładając, że ZUS nie padnie. Z niektórych danych wynika, że ów urząd może zbankrutować za góra 10 lat.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki