REKLAMA

Czy Europie starczy gazu na zimę? Kto i kiedy może zostać bez niego?

2021-10-20 09:30
publikacja
2021-10-20 09:30
Czy Europie starczy gazu na zimę? Kto i kiedy może zostać bez niego?
Czy Europie starczy gazu na zimę? Kto i kiedy może zostać bez niego?
fot. Kodda / / Shutterstock

Magazyny gazu i rurociągi w Unii Europejskiej są gotowe na zimę, ale gazownicy powinni prosić najwyższe czynniki, aby była łagodna i krótka. W przypadku ekstremalnych i długich mrozów sytuacja może być napięta.

Europejska infrastruktura przesyłowa gazu w sezonie zimowym 2021/2022 jest gotowa dostarczyć odpowiednie ilości gazu. Zakłócenia z jednego kierunku dostaw nie powodują ryzyka ograniczeń dostaw. O przebiegu zimy zdecyduje więc rynek i ceny, a nie wąskie gardła w przesyle.

ENTSOG, czyli organizacja europejskich operatorów przesyłowych gazu, opublikowała, jak co roku, przegląd sytuacji w sektorze przesyłu gazu - Winter Supply Outlook. Wnioski są budujące - jest lepiej niż przed rokiem. W normalnych warunkach zwykłej lub mroźnej zimy nigdzie nie występują żadne ryzyka ograniczania dostaw. Podobnie jak i w przypadku dodatkowego jednodniowego piku poboru w obu scenariuszach.

Praktycznie od wiosny tego roku elektryzuje stan europejskim magazynów gazu, opróżnionych bardziej niż zwykle w czasie dłuższej zimy. W systemie magazynowania najniższe poziomy mają Niderlandy, Niemcy i Austria. Te trzy państwa dysponują w sumie 42% europejskich pojemności magazynowych, ale w sezonie letnim zatłaczanie gazu było mniejsze niż zazwyczaj, mimo że infrastruktura była w pełni sprawna.

Magazyny pełne gazu, ale jedna firma nie napełniła swoich

Są to trzy główne ośrodki handlu gazem w Europie, więc niski poziom zapasów silnie wpływa na cenę. Za niski poziom zapasów w okolicach hubów odpowiada Gazprom, udziałowiec szeregu dużych magazynów. Magazyny te były opróżniane latem w celu realizacji zakontraktowanych dostaw do odbiorców rosyjskiego koncernu, który jednocześnie nie zamawiał dodatkowych przepustowości na gazociągach, wiodących przez Ukrainę, Białoruś i Polskę.

W przypadku standardowej, niezbyt mroźnej zimy zapasy w magazynach wystarczą by pokryć popyt, na koniec sezonu 1 kwietnia osiągając poziom 30%. Jednak jeśli zima będzie mroźna, zapasy będą niewystarczające dla zapewnienia optymalnej elastyczności, czyli np. pokrycia pików zapotrzebowania. Do tego potrzebny będzie dodatkowy import. W tym scenariuszu zapasy na początku kwietnia 2022 spadają do 28%. Aby utrzymać je na tym poziomie, import będzie musiał być o 11% wyższy niż poprzedniej zimy.

Import można jednak ograniczyć, zwiększając pobór z magazynów tak, by 1 kwietnia 2022 zapasy spadły do poziomu 15% ich pojemności. Jednak w takim przypadku, ze względu na wyższą szybkość opróżniania magazynów, ich zdolność dostarczenia dodatkowych ilości gazu w szczytach jest ograniczona. Redukuje to elastyczność całego systemu, w tym przypadku ogranicza zdolność reakcji na skoki dodatkowego zapotrzebowania, np. w wyjątkowo mroźne dni.

Kto i kiedy może zostać bez gazu? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
1984
Warto pzreczytać całość. Mapa z portalu wysokienapiecie mówi wszystko o przyczynach kryzysu ale ajwaj ciagle swoje...

Warto jeszcze zapytać czy sam fakt posiadania połaczeń gazowych zapewni większe dostawy? Bieżące wydobycie cały rok utrzymuje sie na mniej wiecej równym poziomie. Dodatkowy gaz w sezonie grzewczym
Warto pzreczytać całość. Mapa z portalu wysokienapiecie mówi wszystko o przyczynach kryzysu ale ajwaj ciagle swoje...

Warto jeszcze zapytać czy sam fakt posiadania połaczeń gazowych zapewni większe dostawy? Bieżące wydobycie cały rok utrzymuje sie na mniej wiecej równym poziomie. Dodatkowy gaz w sezonie grzewczym pochodzi głównie z magazynów. A poza Europą rekordowy pobór był też w Rosji, Gazprom do tej pory ich nie zapełnił. Ominięcie Ukrainy oznacza także ominięcie ich magazynów bo zasadniczo gaz tłoczy się w jednym kierunku. Odwrócenie biegu wymaga wykonania rewersu. Na dodatek im większa odległość między tłoczniami tym więcej gazu zużywa się na jego przepchanie, a Bałtyk to duży dystans. O takich drobiazgach jak okrężna droga na południe Europy nawet nie wspomnę.

Podsumowując: zima taka jak miniona będzie dla UE katastrofą. Pomimo rozpoczęcia sezonu grzewczego nasze magazyny na razie są utrzymywane w stanie max napełnienia. Na razie bo troche większe mrozy lub trochę mniejsze dostawy i zaczniemy pobierać na potęgę. A magazyny nie są na tyle duże aby rekompensować gwałtownie rosnacy popyt na gaz. W 5 lat wzrósł o ok. 5 mld m3 i nic nie wskazuje na to aby miał się zatrzymać. Kto do tego dopuścił?
samsza
Naimski wie, ale Ewie Stankiewicz nie powie...
jarekzbyszek
Wkrótce gaz z Rosji będziemy mieli w cenie jak dla Białorusi. Jak Kaczyński po wyjściu z EU przyłączy nas do Wspólnoty Niepodległych Państw.
marekpoznan
Wkrótce Unia Europejska będzie mieć swojego człowieka na wysokim stanowisku w Gazpromie, może coś tam załatwi..? Chodzi mi oczywiście o Merkel.
blind-oln
Rozumiem, że zaraz Merkel wjedzie na białym koniu z Nord Stream 2 i wszyscy będą ją po stopach całować za możliwość zakupu gazu od Putina?
samsza
Według ACER, europejskiej organizacji zrzeszającej regulatorów, panika na rynku gazu powinna skończyć się wiosną.
Jakim cudem, jak "jedna firma" nie zapełniła magazynów w 2021, czemu miałaby to zrobić w 2022?
ajwaj_
PiSy polskojezyczne "dbaja" o intresy .... Polski?
Ew. rozmowy o gazie, PISy juz przygotowuja :)
_____________________
RIA
"Kurtyka oskarżył Gazprom o to, że rosyjska spółka.. "nie przewidziała dodatkowych przejść gazociągu jamalskiego i gazociągu przez Ukrainę".
ajwaj_
Wg UE:
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell

> GAZPROM wykonuje dokladnie zamówienia, bez zastrzezen
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Zarty sie koncza
__________________

""Komisja Europejska powiedziała na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, że dostrzega ryzyko, iż podwyżki cen energii mogą zmusić przedsiębiorstwa na kontynencie do zamknięcia, powiedziała komisarz Ursula von der Leyen.

Jako jedną z przyczyn obecnego wzrostu
Zarty sie koncza
__________________

""Komisja Europejska powiedziała na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, że dostrzega ryzyko, iż podwyżki cen energii mogą zmusić przedsiębiorstwa na kontynencie do zamknięcia, powiedziała komisarz Ursula von der Leyen.

Jako jedną z przyczyn obecnego wzrostu podała ożywienie w gospodarce światowej. Jednak koszt "błękitnego paliwa" powoduje wzrost cen energii elektrycznej w UE, powiedział polityk.""

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki