REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Czternasta emerytura już na stałe i z przykrą niespodzianką. Rząd pracuje nad przepisami

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-03-06 12:28redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-06 12:28

Czternasta emerytura ma być świadczeniem stałym. Wielokrotne zapowiedzi polityków obozu władzy mają stać się rzeczywistością. Projekt ustawy pojawi się pod obradami rządu jeszcze w marcu. "Fakt" poznał kilka ciekawych szczegółów.

Czternasta emerytura już na stałe i z przykrą niespodzianką. Rząd pracuje nad przepisami
Czternasta emerytura już na stałe i z przykrą niespodzianką. Rząd pracuje nad przepisami
fot. sweet_tomato / / Shutterstock

Proces legislacyjny związany z wdrożeniem 14. emerytury może być zamknięty do końca I kw. bieżącego roku - zapowiadał premier Mateusz Morawiecki w styczniu.

W projekcie ma się jednak znaleźć niespodzianka, która niezbyt ucieszy otrzymujących świadczenie.

Jakie będą zasady?

Czternasta  emerytura ma być wypłacana na takich samych zasadach jak dotąd. Emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza 2,9 tys. zł brutto, otrzymają dodatkowe pieniądze w wysokości minimalnej emerytury - 1,6 tys. zł.

Działać ma też zasada "złotówka za złotówkę" - wobec tych, którzy przekroczą limit. Świadczenia nie zostaną zwolnione z podatku.

Wiadomo, że w tym roku rząd chciałby wypłacić czternastki na przełomie sierpnia i września - pisze "Fakt".

Zapis-niespodzianka

Niespodzianka, o której pisze "Fakt", to informacja, że czternasta emerytura nie będzie wypłacana w stałym terminie. Minister do spraw zabezpieczenia społecznego ma w rozporządzeniu co roku wskazywać datę wypłaty czternastego świadczenia. "Tego rodzaju zapis pozwoli wypłacać świadczenie w najbardziej odpowiednim momencie" - mówi minister Marlena Maląg.

– Emeryci, którzy z czternastek finansują większe wydatki np. zakup lodówki czy rehabilitację, teraz nie będą wiedzieli, kiedy dostaną pieniądze – wskazuje dr Tomasz Lasocki, ekspert z Wydziału Prawa i Administracji UW. Jego zdaniem to uzależni wypłaty czternastek od decyzji politycznej.

Eksperci cytowani przez dziennik wskazują, że świadczenie to będzie zabawką w  rękach polityków. Będą je wypłacać wtedy, kiedy będzie im to dawało korzyści, np. przed wyborami.

Ile wynosi teraz minimalna emerytura? Jak zmieniają się kwoty po marcowej waloryzacji? O tym piszemy w tekście "Emerytury i renty w górę, waloryzacja się rozpoczęła. Seniorzy dostaną więcej pieniędzy".

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
arzab
PiS-owskiego janosikowania ciąg dalszy i kolejny propagandowy sukces !
polityka_to_nie_ekonomia
"W najbardziej odpowiednim momencie" - takim by emeryci nie zapomnieli przed wyborami kto im dał tę kasę i co chce w zamian.
bha
Cóż...lepszy rydz jak od wielu, wielu lat prawie NIC.Niestety
grzegorzkubik
13-stka, 14-stka, kwota rewaloryzacji od 2016, kwota wolna od podatku o w tym roku minimum 250 zł rewaloryzacji. Emeryci są w raju.
sterl
No to jestem spokojny , chleb będzie po 1000zł to kupię dwa bochenki..
nie_strajkuje
A Tusk obiecywał, że chleb będzie po 30zł.
Pomylił się???
nie_strajkuje
Przykra niespodzianka - 14-tka będzie co roku.
SZOK !!!!!
Jak Ci emeryci sobie z tym poradzą?
"Redaktorzy" z Bankiera im podpowiedzą, że nawet jak dostają dodatkową kasę od Państwa to i tak świat się zawali.
nie_strajkuje
Tusk zabrał 51.5% środków z OFE - źle.
PiS daje 13-tkę i 14-tkę - źle.
A najgorsze w tym wszystkim, że emeryci nie mają wyjścia tylko muszą te pieniądze przyjąć.
STRASZNE. Jak żyć?
sterl
PIS miał to zwrócić z kont w ZUSie, gdzie za obligacje nie trzeba było płacić dodatkowe 7% prowizji funduszom a przejadł w całości? i jeszcze zabrał resztę? Teraz musisz oszczędzać w PPK i liczyć co miesiąc ile zaliczyli straty..
nolimit2022
Widzisz tylko rozdaje pieniądze zabierane od innych w pododatkach. I nie bardzo widzę potrzebę wsparcia emerytów. Większość osób na emeryturach pracowało już na nie z pełną świadomością ile odłożą tyle mają. Przy średniej życia osoby na emeryturze zaczynały pracę w latach 1963-1978. Mając 20 lat w. Siłę wieku byli w latach 1983-1998,Widzisz tylko rozdaje pieniądze zabierane od innych w pododatkach. I nie bardzo widzę potrzebę wsparcia emerytów. Większość osób na emeryturach pracowało już na nie z pełną świadomością ile odłożą tyle mają. Przy średniej życia osoby na emeryturze zaczynały pracę w latach 1963-1978. Mając 20 lat w. Siłę wieku byli w latach 1983-1998, a nadal jeszcze pracowali potem.. Czyli kogo wspieramy i po co?

Powiązane: Emerytura Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki