REKLAMA

Czeski minister zdrowia został odwołany, bo nie zgadzał się na używanie Sputnika V

2021-04-07 13:08
publikacja
2021-04-07 13:08
fot. A.METELKIN / Shutterstock

Prezydent Milosz Zeman odwołał w środę ministra zdrowia Jana Blatnego i mianował nowym szefem resortu Petra Arenbergera. To czwarty minister zdrowia w czasie pandemii Covid-19. Według mediów jedną z przyczyn zmiany jest niezgoda Blatnego na rosyjską szczepionkę Sputnik V.

Podczas uroczystości mianowania prezydent podkreślał, że Blatny blokował otrzymanie szczepionek ze Wschodu, które nie są uznawane przez instytucje europejskie. „Kto w ten sposób postępuje szkodzi Republice Czeskiej. Przejmuje odpowiedzialność za ludzi, którzy umierają w związku z brakiem szczepionek i powolnym szczepieniem” – powiedział Zeman i stwierdził, że rosyjską szczepionkę Sputnik V kupują Niemcy, Austria i inne kraje. Odmowę jej używania nazwał „histerią ideologiczną” i apelował do nowego ministra, żeby jej nie ulegał.

Z wcześniejszych wypowiedzi Arenbergera wynika, że ma inne podejście niż Blatny do rosyjskiej szczepionki. „Wiem o wielu pacjentach, którzy na Sputnik czekają” – stwierdził. On sam zaproponował przeprowadzenie szerokich badań klinicznych na większej liczbie pacjentów. Były minister Blatny na konferencji prasowej, na której poinformował o swoim odwołaniu, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, powtórzył, że jest przeciwnikiem podawania szczepionek niezatwierdzonych przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Blatny swoje odwołanie nazwał politycznym i podkreślił, że premier ma do tego prawo. Stał na czele resortu zdrowia przez pięć miesięcy. Stwierdził, że kierował się tylko swoją profesjonalną wiedzą i decydował na podstawie fachowych danych i analiz. „Mam czyste sumienie” – powiedział. Jego zdaniem decyzję premiera można interpretować także w ten sposób, że jeżeli chodzi o pandemię Covid-19, to kraj ma już najgorsze za sobą.

Nowy, czwarty z kolei minister zdrowia w czasie pandemii Covid-19 ma 62 lata, jest lekarzem dermatologiem, dyrektorem szpitala uniwersyteckiego Królewskie Vinohrady w Pradze. Prowadził badania w Niemczech i USA. W 2017 roku uzyskał tytuł Lekarza Roku.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Sputnik to kopia Astry. Tylko bez gwarancji co jest w środku. Żaden kraj zachodni nie kupił Sputnika od Rosjan. Kilka fabryk w Niemczech i Włoszech probuje na licencji zrobić szczepionkę. Jeśli im się uda, to szczepionka zostanie przebadana i może dopuszczona w Europie. Ale tylko produkcja z fabryk Sputnik to kopia Astry. Tylko bez gwarancji co jest w środku. Żaden kraj zachodni nie kupił Sputnika od Rosjan. Kilka fabryk w Niemczech i Włoszech probuje na licencji zrobić szczepionkę. Jeśli im się uda, to szczepionka zostanie przebadana i może dopuszczona w Europie. Ale tylko produkcja z fabryk europejskich.
ajwaj_
Zmyslasz infantylnie :)
Astra zmiennila nazwe bo obciach > ofiary. Nowy FAKE kaprala propagandy CIA, MI6 na Wschodnia Eurpe :)

Dzis Astra proponuje SPUTNIK-V byc udzialowcem, kupic, robic razem itd.
Odpowiedzi nie ma

SPUTNIK-V ma zlecenia, umowy, licencje, dostawy itd na 4 mld $ póki co
60 panstwa maja
Zmyslasz infantylnie :)
Astra zmiennila nazwe bo obciach > ofiary. Nowy FAKE kaprala propagandy CIA, MI6 na Wschodnia Eurpe :)

Dzis Astra proponuje SPUTNIK-V byc udzialowcem, kupic, robic razem itd.
Odpowiedzi nie ma

SPUTNIK-V ma zlecenia, umowy, licencje, dostawy itd na 4 mld $ póki co
60 panstwa maja dopuszczonego SPUTNIK-V + 3 inne szczepionki. Doswiadczenie dziesiatki lat > objawów zlych nie ma

Pracuja nad mutacjami Corony, "wolny-swiat" bedzie placic za buble 7/24, bez konca
ajwaj_
Kopia astry? :)
AstraZeneka jest na virusach SZYMPANSA, moze wyjdzie po ciazy
albo wiosna na drzewach
barysza51
Lepsza jest Astra, która wywołuje zakrzepy jak oświadczyła dzisiaj Europejska Agencja Leków
ajwaj_
Ale za to piekna bo hamerykanska,
jak mawial Kargul i Pawlak w Starym Kinie

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki