REKLAMA

Czerwony Krzyż alarmuje o coraz gorszej sytuacji humanitarnej

2019-04-25 21:23
publikacja
2019-04-25 21:23
Czerwony Krzyż alarmuje o coraz gorszej sytuacji humanitarnej
Czerwony Krzyż alarmuje o coraz gorszej sytuacji humanitarnej
fot. Red Cross / Cater News / / FORUM

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) zaalarmował w czwartek, że w ogarniętej walkami Libii sytuacja humanitarna jest coraz bardziej niepokojąca. Według MKCK w stolicy Trypolisie "dzielnice mieszkaniowe stopniowo stają się polami bitew".

"Sytuacja humanitarna w Trypolisie i okolicach pogorszyła się bardzo w ciągu ostatnich trzech tygodni, odkąd siły Chalify Haftara rozpoczęły ofensywę na stolicę kraju. Ponad 30 000 osób opuściło swoje domy i musiało szukać schronienia u krewnych lub w budynkach publicznych" - napisał w komunikacie MKCK.

"Przerwy w dostawach prądu są powszechne na obszarach, gdzie dochodzi do starć. Podstawowe usługi i infrastruktura w Trypolisie, takie jak szpitale lub stacje zaopatrzenia w wodę, działają bardzo osłabione" - wyjaśnia MKCK.

Dyrektor MKCK w Trypolisie Junes Rahui powiedział, że najbardziej niepokojący jest fakt, że "wiele cywilnej ludności mieszka w pobliżu linii frontu, a gęsto zaludnione dzielnice stopniowo stają się polami bitew". Podkreślił także, iż ratowanie rannych jest "coraz bardziej niebezpieczne dla pracowników medycznych", gdyż miasto jest coraz częściej bombardowane.

Samozwańcza Libijska Armia Narodowa pod wodzą generała Haftara od trzech tygodni prowadzi ofensywę na Trypolis. Haftar chce ogłosić się przywódcą "całego zjednoczonego kraju", ale po pierwszych, szybkich sukcesach jego siły od dwóch tygodni utknęły u bram stolicy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że dotychczas w walkach zginęły 264 osoby, a ponad 1200 jest rannych. WHO powtórzyła swój apel o "czasowe zawieszenie konfliktu" między dwoma wrogimi obozami i "poszanowanie prawa międzynarodowego". (PAP)

zm/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Powiązane: ABC dłużnika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki