REKLAMA

Czerwono na nowojorskich giełdach. FANG w odwrocie

Krzysztof Kolany2016-02-05 22:24główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-05 22:24
fot. Reuters / FORUM

Po ambiwalentnym raporcie z amerykańskiego rynku pracy S&P500 spadł o prawie 2%, a Nasdaq stracił ponad 3%. Inwestorzy wyprzedawali akcje swoich internetowych ulubieńców spod szyldu FANG.

Liczby, które przed piątkową sesją pokazało Biuro Statystyki Pracy, każdy mógł interpretować inaczej. Zatrudnienie w sektorach pozarolniczych wzrosło w styczniu tylko o 151 tysięcy, wobec oczekiwanych przez ekonomistów 190 tys. i 262 tys. odnotowanych w grudniu.

Ale równocześnie stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od ponad 8 lat, a płace wyraźnie poszły w górę.

Reakcja rynku zdaje się sugerować, że inwestorzy potraktowali raport BLS jako podstawę, na bazie której Rezerwa Federalna może kontynuować podwyżki stóp procentowych, co byłoby dobrą informacją dla dolara i raczej złą dla rynku akcji. Po publikacji danych z rynku pracy dolar umocnił się względem euro (kurs EUR/USD spadł z 1,12 do 1,1152).

Jeszcze w grudniu Nasdaq atakował historyczne szczyty powyżej 5.000 pkt.

Bardzo nieszablonowo zareagowało złoto, którego notowania wzrosły o ponad 1%, osiągając najwyższy poziom od października. Rynek akcji początkowo zdawał się przyjmować raport BLS w sposób neutralny. Jednak z każdą godziną piątkowej sesji czerwień na Wall Street przybierała coraz bardziej jaskrawy odcień.

Finalnie S&P500 spadł o 1,85%. Dow Jones obniżył się o 1,29%. Najwięcej stracił Nasdaq, który poszedł w dół o 3,25%. To właśnie spółki technologiczne tworzące ten ostatni indeks oberwały  najmocniej. Akcje LinkedIn, który po czwartkowej sesji rozczarował wynikami kwartalnymi, przeceniono aż o 43,6%! Kurs informatycznego Tableau Software zanurkował o 49%.

Taka sytuacja uderzyła w filary amerykańskich indeksów, które przez ostatnie miesiące podtrzymywały iluzję hossy na Wall Street. Akcje spółek z grupy FANG potaniały o kilka procent: kurs Alphabetu (dawnego Google'a, stojącego za literką „G” tego akronimu) spadł o 3,5%, akcje Netflixa potaniały o 7,7%, Amazona o 6,7%, a Facebooka o 5,8%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (32)

dodaj komentarz
~inteligent
fanga to znaczy dać komuś piescią w nos
~Dyzma
Indeksy w USA zostały sztucznie napompowane przez ostatnie lata dodrukiem USD.
Trend wzrostowy już się skończył i czekają nas długie miesiące spadków !
"Byki wchodzą po schodach a niedźwiedzie wyskakują przez okno!"
i to mówię ja Dyzma !
~patriota
Przepraszam, samolot zaczął rozpadać się w powietrzu, a samolot rozpadający się w powietrzu rozpada się z jakiegoś powodu, tak. W związku z tym jest uzasadnione przypuszczenie, że były wybuchy, no i ja przyjmuję po prostu do wiadomości ustalenia polskich naukowców.
~ryszardochucki
Żyrafy wchodzą do szafy, Pawiany wchodzą na ściany
~Beta
Powinniśmy wszyscy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Polacy, którzy wydali werdykt w wyborach parlamentarnych, opowiadając się za zmianą dotychczasowego sposobu uprawiania polityki, traktowania obywateli przez rządzących, czy Polacy, którzy byli do tej pory przez osiem lat lekceważeni, nie były dostrzegane ich problemy,Powinniśmy wszyscy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Polacy, którzy wydali werdykt w wyborach parlamentarnych, opowiadając się za zmianą dotychczasowego sposobu uprawiania polityki, traktowania obywateli przez rządzących, czy Polacy, którzy byli do tej pory przez osiem lat lekceważeni, nie były dostrzegane ich problemy, czy ci wszyscy Polacy oczekują od was wszystkich takiego teatru, czy może czekają na to, byście państwo zastanowili się właśnie nad losem tych dzieci, które nie mają dzisiaj śniadania i obiadu
~c2h2
A co to ma wspólnego ze spadkami na światowych giełdach? A jeżeli chodzi o głodne dzieci to popatrz kto dostaje 20 mln za nic, albo kto ma wynagrodzenie 25tys. miesięcznie za posiedzenia komisji.
~kasia odpowiada ~c2h2
ważne jest coś więcej niż tylko kasa i kasa
~analfabeta
FANG? redaktor sam to wymyślił?
~RICO
To takie modne,nic nie znaczące a drażniące i masz drżeć przed potęgą tej nazwy ! !
~faszionista odpowiada ~RICO
proponuję FCUK, bardziej modne

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki