REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Czerwiński: Nowy zarząd Tauronu będzie bardziej skuteczny ws. Brzeszcz

2015-10-03 20:46
publikacja
2015-10-03 20:46

Minister skarbu wierzy, że kopalnia Brzeszcze w połączeniu z Tauronem może być rentowna. W tym tygodniu trzy piąte członków zarządu Tauronu zostało usuniętych ze stanowiska przez radę nadzorczą. Powodem miał być brak woli przejęcia z ich strony kopalni w Brzeszczach.

fot. Maciej Jarzebiński / / FORUM

Jak mówił w rozmowie z Radiem Kraków minister Andrzej Czerwiński, nowy zarząd będzie pod tym względem bardziej "skuteczny". Dlatego minister wierzy w połączenie spółki z kopalnią i że będzie to okazja do powstania stabilnej firmy. Przyznał równocześnie, że firmy czekają trudne działania restrukturyzacyjne i poszukiwanie inwestorów dla obu podmiotów.

Jak dodał minister, zgodnie z umową z górnikami, w kopalni "Brzeszcze" będzie pracowało około 1500 osób.

W czwartek rada nadzorcza Tauronu odwołała wieloletniego prezesa Dariusza Luberę i dwójkę wiceprezesów: ds. korporacji i ds. handlowych. Rezygnacje złożyło z kolei dwóch innych członków zarządu: wiceprezes ds. strategii i rozwoju oraz wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych. Luberę zastąpił na stanowisku prezesa Jerzy Kurella, który poinformował, że jednym z priorytetów nowego zarządu będzie kontynuacja prac związanych z zapewnieniem grupie Tauron własnego paliwa do produkcji energii. Jego zdaniem przejęcie kopalni Brzeszcze jest ważne dla Tauronu, projekt trzeba zrealizować możliwie szybko i na zasadach rynkowych. Powiedział też, że w tej chwili nie ma planów co do zmian w strategii.

Tauron jest drugą co do wielkości, po PGE, spółką energetyczną w Polsce. Zatrudnia blisko 30 tys osób. Kopalnia Brzeszcze tymczasem jest jedną z najmniej rentownych w całym kraju. W 2014 roku na każdej sprzedanej tonie węgla traciła blisko 250 złotych. Obecnie wchodzi w skład Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Polityczna miotła karze za Brzeszcze?

Trzęsienie ziemi w zarządzie Tauronu zbiegło się z fiaskiem rozmów w sprawie kopalni Brzeszcze. Trudno nie wiązać tych dwóch wydarzeń. Wprawdzie Tauron zgodnie z wolą rządu brał udział w negocjacjach dotyczących przejęcia od tonącej KW kopalni Brzeszcze, jednak wydaje się, że zarząd katowickiej spółki próbował to zrobić na swoich warunkach. Polityczna miotła mogła więc być karą za niesubordynację. Jeżeli tak było, to zarząd został ukarany za bronienie interesu spółki, a nie interesu politycznego.

Wymiana zarządu prawdopodobnie i tak odbije się na finansach tej należącej do MSP – czyli teoretycznie nas wszystkich – spółki. Za miesiąc będą miały miejsce wybory parlamentarne, w których Platforma nie jest pewna zwycięstwa. Patrząc na polityczne powiązania nowych członków zarządu Tauronu istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyszła Rada Ministrów może za kilka tygodni dokonać kolejnej wymiany kadry. Powołanemu dziś zarządowi będzie trzeba więc szybko podziękować, a co za tym idzie, wypłacić odprawy.

Czytaj dalej...
Adam Torchała
Redaktor

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka, Radio Kraków/to/PAP/mz

Źródło:Bankier24
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~alf
obecny zarząd Tauron działa niezgodnie z kodeksem spółek handlowych
doraźne (złodziejskie !!!) dofinansowywanie niezrestrukturyzowanego i nienaprawionego górnictwa bezpośrednio naraża energetykę na straty a górnictwa i tak nie uratuje
Kurella ty sprzedawczyku będziesz siedział !
~gruby1980
Mamy do czynienia z działaniami doraźnymi, podejmowanymi na "łapu capu", które służą zasypaniu dziury finansowej w Kompanii Węglowej. - mówi Piotr Naimski, poseł PiS, były wiceminister gospodarki i pewnie przyszły.
"łapu capu" to będzie po wyborach :-)
Czerwiński, Kurella! raczej nie macie
Mamy do czynienia z działaniami doraźnymi, podejmowanymi na "łapu capu", które służą zasypaniu dziury finansowej w Kompanii Węglowej. - mówi Piotr Naimski, poseł PiS, były wiceminister gospodarki i pewnie przyszły.
"łapu capu" to będzie po wyborach :-)
Czerwiński, Kurella! raczej nie macie co liczyć na pojedyncze cele w widokiem na las !!!
~fdd
Pis ilczy znacyz tez chca umoczyć Tauron, tylko pytanie czy na tak zbójeckich warunkach jak chce to zrobić PO... Oferta która niedanwo Skarb Panstwa zerwał była godziwa . 50% zatrudnienia utrzymane w kopalni brzeszcz a, ale nie rza dchce dotryzmac słowa
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ityle
PO to porażka, ale PIS to katastrofa. Trzeba być bardzo naiwnym aby tego nie widzieć. Ten portal jest wyjątkowo opanowany jest przez PIS naganiaczy!
~ggg
A wiec to już sie stąło prokurator zajmuje sie Kurella.. Mówiłem że to drań ;)
http://biznes.interia.pl/gieldy/news/skandal-z-powolaniem-prezesa-tauronu-ominal-zakaz,2175084,1844
~hhh
Prokurator dla Kurelli i trybunał stanu dla czerwinskiego. Jak fajnie że władza sie zmienia pojdą siedizec gnidy
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~fin
Prokurator dla Czerwińskiego i dla Zarządu.. Punkt odniesienia do wniesienia oskarżenia już jest- negocjacje poprzedniego zarzadu... Kurella bedizesz siedziec draniu!!!
~gruby1980
politycy to szmaty, kary dla nich powinny być w innym kodeksie nie dla normalnych ludzi

wysokość kar taka jak przed II wojną światową, korupcja, własne interesy = szubienica

czerwiński z pewnością koryta nie odpuści i po wyborach przemaluje się na PiS

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki