REKLAMA

Czerwińska podsumowuje ostatnie trzy lata resortu finansów

2018-12-07 11:16
publikacja
2018-12-07 11:16

Stabilne finanse publiczne i odbudowa dochodów podatkowych państwa - to osiągnięcia resortu finansów w ciągu ostatnich trzech lat, o których na piątkowej konferencji prasowej mówiła minister finansów Teresa Czerwińska.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Minister finansów mówiła, że priorytety jej resortu to "wysoki wzrost gospodarczy, niskie bezrobocie i stabilne finanse, które ten wzrost wspierają".

"Jeśli chodzi o dług sektora finansów publicznych, zmniejszony z ponad 54 proc. PKB do 49 proc. w 2018 roku" - powiedziała, dodając, że końcowe wykonanie tego parametru jeszcze nie jest znane.

"To kolejny parametr, który świadczy o stabilności finansów publicznych, o tym, że wykorzystujemy dobrą koniunkturę gospodarczą do konsolidacji fiskalnej, do tego, aby deficyt sektora finansów publicznych był jak najniższy, czyli z 2,7 proc. PKB w 2015 roku do 0,9 proc. PKB w 2018 roku" - powiedziała.

Zaznaczyła, że taka jest prognoza Komisji Europejskiej. "My prognozujemy, że dojście do 0,5 proc. PKB jest realne w tym roku" - powiedziała.

Przypomniała, że deficyt budżetu jest zaplanowany na poziomie 41 mld zł w br. "Mówimy o realizacji deficytu na poziomie zdecydowanie poniżej 50 proc." - mówiła Czerwińska.

Przekonywała, że dzięki bardzo dobrym parametrom budżetu jest możliwy "inkluzywny wzrost gospodarczy", czyli "taki, w którym partycypują wszyscy, również ci najmniej zarabiający". (PAP)

pś/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejstrowany1
Czy KNF nie jest przypadkiem jednostka MF? Chyba sobie wybrala w takim razie nieodpowiedni moment na poklepywanie sie po plecach.

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki