Czerwińska: Deficyt budżetu zaplanowany na 2019 r. to 28,5 mld zł

Deficyt budżetu zaplanowany na 2019 r. to 28,5 mld zł - powiedziała w TVP Info minister finansów Teresa Czerwińska. Dodała, że wykonanie deficytu w 2018 r. może wynieść 60-70 proc.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

"Zaplanowaliśmy na rok bieżący 41 mld zł deficytu budżetowego i w tej chwili wszystko wskazuje na to, że ten deficyt nie będzie wykonany w całości. W zeszłym roku wykonaliśmy 40 proc. tylko deficytu. Mam nadzieję, że w roku bieżącym ten deficyt może w 60-70 proc. będzie wykonany, natomiast pozostała część pozostanie niewykonana" - mówiła minister w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info.

"Na przyszły rok zaplanowaliśmy 28,5 mld zł deficytu" - podała. I zaznaczyła: Proszę zwrócić uwagę, jak schodzimy z tym deficytem - wszystko po to, by zapewnić możliwości większego - potencjału na lata, gdy gospodarka zwolni; gdy gospodarka zacznie zwalniać, wtedy będziemy mieli większe możliwości wykorzystywania tych ścieżek fiskalnych, czyli powiększania deficytu.

Powtórzyła też, że w projekcie budżetu na przyszły rok 2,4 mld złotych ma być zaplanowane na podwyżki dla tzw. budżetówki. "Tutaj tempo podwyżek jest różne, bo dla nauczycieli jest np. 5 proc., a ogólna ta kwota bazowa wzrośnie o 2,3 proc." - powiedziała. Wskazała, że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z dość wysokim tempem wzrostu funduszu wynagrodzeń w sferze budżetowej, natomiast kwota bazowa pozostawała bez zmian. Minister dodała, że w 2019 r. blisko 7 mld zł ma trafić na waloryzację emerytur i rent.

Projektem budżetu na 2019 rok we wtorek zajmie się rząd. Według czerwcowych założeń, potwierdzonych w poniedziałek przez szefową MF, wzrost PKB miałby wynieść 3,8 proc.

Ponadto założono inflację na poziomie 2,3 proc., deficyt sektora finansów nie większy niż w bieżącym roku, a dochody podatkowe wyższe o 5 proc.

Według założeń w 2019 r. realny wzrost spożycia prywatnego wyniesie 3,5 proc. wobec 3,8 proc. w 2018 r. Z kolei przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wzrośnie o 5,6 proc., a dynamika nominalna przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniesie 6,1 proc.

Założono także, że w 2019 r. przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej zwiększy się o 0,5 proc. (wobec wzrostu 1,7 proc. w 2018 roku). (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 32 ernst

Pani minister czy naprawdę nie będzie ani 1 roku ze zrównoważonym budżetem ? Ile można jechać na wiecznym deficycie ? Przecież jest szczyt koniunktury, a kupa państw w UE ma zrównowazony budżet albo wręcz nadwyżkę !

! Odpowiedz
30 27 sztos1

no żesz sukces . Toniemy a WŁADZA SIĘ RADUJE .

! Odpowiedz
28 45 aleks__

Zaplanowali 41 mld zł i cieszą się, że nie zrealizują całego deficytu tylko 30 mld zł ( i to w czasach boomu gospodarczego). Za rok 28 mld.
To może zaplanujcie 300 mld deficytu i jak zrealizujecie 100 to będzie można odtrąbić mega sukces w TVPis, że jest 3x mniejszy deficyt od zaplanowanego więc jest cudownie.
Ludzie nie widzą tego, że w warunkach niespłacalności zadłużenia zagranicznego mamy drugą Wenezuelę.
Zadłużenia krajowego można się pozbyć poprzez druk pustego pieniądza. Ale nie wiem czy przeciętny Kowalski będzie z takiej opcji zadowolony.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil