REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Czarzasty: Stosunki polsko-ukraińskie być może trzeba "zresetować"

2026-06-27 18:00
publikacja
2026-06-27 18:00
Dodaj Bankier.pl w Google

Stosunki polsko-ukraińskie być może trzeba „zresetować”, zachowując „polską dumę, polski honor” - powiedział marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, komentując efekty Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy i ostatnie napięcia dyplomatyczne między krajami.

Czarzasty: Stosunki polsko-ukraińskie być może trzeba "zresetować"
Czarzasty: Stosunki polsko-ukraińskie być może trzeba "zresetować"
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

Marszałek Sejmu w sobotę w Świnoujściu spotkał się z władzami miasta oraz dowództwem 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na pokładzie trałowca ORP Drużno. Po krótkim rejsie Włodzimierz Czarzasty podkreślał znaczenie programu SAFE dla Polski, rosnących nakładów na obronność, a także współpracę z Ukrainą na rzecz bezpieczeństwa. Przyznał, że miał obawy, czy Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy (25-26 czerwca) w Gdańsku, się odbędzie.

- Bardzo się bałem, że konferencja się nie odbędzie. Ze względu na napięcie, które powstało między Ukrainą a Polską. Odbyła się. Efekty, na ten czas, na te możliwości, oceniam bardzo pozytywnie – podkreślił. - Wydaje mi, że zarówno umowy, bądź wstępne umowy, które zostały podpisane, idą w dobrym kierunku – dodał.

Marszałek zaznaczył, że relacje między Polską a Ukrainą trzeba budować odpowiedzialnie. Nie uda się to, jeśli – jak mówił – „będziemy wszyscy ze wszystkimi się kłócili”.

- Bardzo możliwe, że jest moment resetu; stanięcia i bardzo dokładnie jeszcze raz sprecyzowania, polskich, na to zwracam uwagę, polskich interesów – ocenił Czarzasty. - Jeżeli to jest ten moment, to jest moment do chwili zadumy i do pójścia dalej. Wojna trwa, przyszłość jakaś będzie i przyszłość w ten sposób odpowiedzialny trzeba budować – powiedział.

Wskazał, że jest to zadanie dla polskiej i ukraińskiej dyplomacji. - Ale w tym wszystkim trzeba oczywiście zachować polską dumę, polski honor i zresetować w ogóle stosunki między Polską a Ukrainą – zastrzegł Czarzasty.

Wakacje na giełdzie

Podkreślił, że „potępia jednoznacznie” to, co zrobiła strona ukraińska, czyli nadanie jednej z wojskowych formacji imię „Bohaterów UPA”. Nie chciał komentować odebrania Orderu Orła Białego prezydentowi Ukrainy Wołodymirowi Zełenskiemu przez prezydenta Karola Nawrockiego. - Myślę, że można było chwilę poczekać z decyzją o odebraniu orderu, na przykład zrobić to po konferencji - dodał.

Marszałek zaznaczył, że nie będzie w tej sprawie „szukać motywów”, ponieważ nie chce „polaryzować” Polek i Polaków. Zwrócił uwagę, że w obecnej sytuacji międzynarodowej politycy „muszą poruszać się rozsądnie”.

- Ja raczej należę do polityków, którzy wylewają kubły zimnej wody na głowy polityków, również swoją, w tej sprawie. Dlatego, że Ukrainy nikt nie przeniesie w inne miejsce. Polski nikt nie przeniesie w inne miejsce – mówił Czarzasty.

Marszałek powtórzył, iż stosunki między sąsiadami „bardzo możliwe, że wymagają nowego podejścia, z jednej i drugiej strony”. Podkreślił, że dla Polski najważniejszy jest interes polskiego narodu. Jako przykład wskazał zabezpieczenie interesu polskich rolników, jeśli Ukraina będzie dołączała do UE.

Mówiąc o konferencji w Gdańsku, Czarzasty przypomniał, że wzięli w niej udział przedstawiciele 70 państw. Dodał, że w odbudowie Ukrainy muszą uczestniczyć polskie firmy.

- Jeżeli będzie Ukraina odbudowywana, to powinny o to walczyć i zwyciężać polskie firmy – powiedział Czarzasty.

Zwrócił uwagę, że Polska zyska na współpracy militarnej z Ukrainą, korzystając np. technologii dronowej, która – ocenił – jest najlepsza na świecie.

- Nie da się korzystać z tej technologii, nie rozmawiając ze sobą – podsumował Czarzasty. (PAP)

tma/ mow/

Dodaj Bankier.pl w Google
Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (40)

dodaj komentarz
jan888
Z tego co piszesz wynika, że zrobiłeś wiele dobrego - robiłeś to dla Ukraińców, a nie dla ukraińskich polityków, z których część (ale nie wszyscy) niestety zatraciła przyzwoitość. Kiedyś na Ukrainie zmienią się rządy, zmieni się spojrzenie na historię, a ta pomoc i dobro ze strony Polski zostanie doceniona przez zwykłych Ukraińców.Z tego co piszesz wynika, że zrobiłeś wiele dobrego - robiłeś to dla Ukraińców, a nie dla ukraińskich polityków, z których część (ale nie wszyscy) niestety zatraciła przyzwoitość. Kiedyś na Ukrainie zmienią się rządy, zmieni się spojrzenie na historię, a ta pomoc i dobro ze strony Polski zostanie doceniona przez zwykłych Ukraińców. Tak więc niczego nie zrobiłeś na marne.
blind-oln
Zełenski właśnie nam wypowiedział wojnę, a Czarzasty coś o resecie bredzi. Zupełnie oderwany od rzeczywistości.
samsza
Posłanki klejące się do Zelenskiego na korytarzu sejmowym, poziom lizusowstwa przekroczył stopień klejenia się polityków we Wroclawiu do pani Leyen, gdy błagali o wspólną fotkę.
Przykry widok, ale nie przeszkadzało tym klejaczom śmiać się ze skandowania "Donald Trump" w sejmie.
to_i_owo
"Stosunki polsko-ukraińskie być może trzeba „zresetować”, zachowując „polską dumę, polski honor” - powiedział Czarzasty"

Zeleński właśnie je resetuje do 0

"Wołodymyr Zełenski ... projekt ustawy o utworzeniu Panteonu Narodowego ... znajdą się w nim nazwiska osób, które w różnych epokach walczyły o wolną
"Stosunki polsko-ukraińskie być może trzeba „zresetować”, zachowując „polską dumę, polski honor” - powiedział Czarzasty"

Zeleński właśnie je resetuje do 0

"Wołodymyr Zełenski ... projekt ustawy o utworzeniu Panteonu Narodowego ... znajdą się w nim nazwiska osób, które w różnych epokach walczyły o wolną Ukrainę. - Nikt i nigdy nie będzie nam mówił, jakich bohaterów szanować"
niepejsiaty_polak
Po co gadać takie bzdety i nas wkurzać ? Upały są na razie i na tym się skupiamy, a nie na komucho - banderowskich sojuszach.
mekm
jak na razie to mieliśmy pisowsko-banderowski sojusz tępy prawiczku niestety KO dalej ciągnie ten sojusz ale cóż obie partie wyrosły z obcej agentury w Polsce zwanej dla zabawy solidarność !
bawara54 odpowiada mekm
Tępy reseciarski,rozprawiczony bezideowy buraczku pomnij kto zawsze był fanem resetu...
trpaslik
Jeżeli już ktoś koniecznie chce głosować na lewicę, to jest Zandberg. Młody, wykształcony, który potrafił powiedzieć "nie wchodzę do rządu", ponieważ koalicja nie chce realizować tego co obiecała. Jak będziemy głosowali na typowych aparatczyków, którzy od dzieciństwa byli tylko politykami, to będzie jak teraz.
wnr
Jednym z podstawowych błędu resetu w 1989 było to, że tacy ludzie jak Czarzasty mogą obecnie legalnie piastować państwowe stanowiska
pakamera
Czarzasty,jak zwykle koniunkturalny.Gdy Nawrocki odebrał Order,atakował go,że niszczy dobre stosunki z Ukrainą,ale gdy zobaczył,że 70%Polaków popiera decyzję Prezydenta,zaczął mówić o resecie i obrażonej pamięci Narodu polskiego.Taki z niego postkomunistyczny politykier.

Powiązane: Relacje Polska-Ukraina

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki