Coraz więcej firm bojkotuje Facebooka

2020-07-02 11:25
publikacja
2020-07-02 11:25
fot. Dado Ruvic / Reuters

Firmy na całym świecie są niezadowolone z tolerowania mowy nienawiści w mediach społecznościowych, przede wszystkim na Facebooku. Dlatego też w ramach akcji „stop hate for profit” zrezygnowały z zamieszczania tam reklam, podkopując tym samym najważniejszy fundament biznesowy tego przedsięwzięcia. Doprowadziło to nawet do znacznego uszczuplenia majątku Marka Zuckerberga.

Facebook przeżywa obecnie ciężkie chwile. Wszystko za sprawą głośnej akcji „stop hate for profit”, czyli „zatrzymaj nienawiść dającą zyski”, którą zorganizowały Liga Antydefamacyjna (ADL), Krajowe Stowarzyszenie na Rzecz Popierania Ludności Kolorowej (NAACP), Color of Change, Common Sense, Free Press i Sleeping Giants.

Wszystko zaczęło się 17 czerwca, kiedy to wspomniane organizacje w "Los Angeles Times" zaapelowały do firm o niereklamowanie się na Facebooku w lipcu. W ogłoszeniu stwierdzili między innymi, że Facebook "pozwolił na podżeganie do przemocy wobec protestujących walczących o sprawiedliwość" po tym, jak zginęli George Floyd, Breonna Taylor, Tony McDade, Ahmaud Arbery, Rayshard Brooks i inni, a także "wzmocnił białych nacjonalistów", włączając do swojego programu sprawdzania faktów "źródła o znanych związkach ekstremistycznych".

Na apel odpowiedziało wiele firm z całego świata, rezygnując tym samym z zamieszczania reklam na Facebooku. Akcja stale przyciąga coraz więcej reklamodawców, których liczba sięgnęła już niemal 240. Wśród nich można znaleźć takie firmy jak Ford, HP, Adidas, Coca Cola, Pepsico, Unilever czy Microsoft. Zresztą firma Gatesa dotychczas była jednym z największych reklamodawców Facebooka.

Warto podkreślić także, że nie tylko Facebook ma problemy z wycofywaniem się reklamodawców w ramach wspomnianej kampanii. Z ich zamieszczania firmy rezygnują także na innych mediach społecznościowych, chociażby na Twitterze.

„Stop hate for profit” zagrożeniem dla Facebooka?

Po pierwszych dniach od kiedy o kampanii "stop hate for profit” zrobiło się głośno, a wiele korporacji zaczęło się przyłączać do niej, akcje Facebooka zanurkowały o niemal ponad 7 proc. Nic w tym dziwnego, zważywszy, że przychody z reklam stanowią niemal 90 proc. wszystkich wpływów. W konsekwencji tego Mark Zuckerberg w rankingu najbogatszych ludzi spadł z trzeciego na czwarte miejsce.

Wywołany już szef koncernu próbował w pewnym momencie ratować sytuację, zapewniając, że Facebook będzie jeszcze bardziej wyczulony na nawoływanie do przemocy i atakowanie mniejszości. Ponadto powołał się na raport Komisji Europejskiej, z którego wynika, że Facebook poprawia swoje wyniki dotyczące walki z przejawami nienawiści – w czerwcowym raporcie eksperci wskazywali, że odsetek usuwanych treści o tym charakterze wzrósł z 82,6 do 86 proc.

Jednak czy wspomniana akcja może mieć znaczący wpływ na firmę? Raczej nie, zważywszy, że obecnie świat mediów społecznościowych jest podstawą marketingu wielu firm w każdym zakątku globu. Do takiego wniosku dochodzą również akcjonariusze, bowiem firma wraca do poziomu notowań sprzed ogłoszenia kampanii „stop hate for profit”.

BG

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
xiven
to te lewackie organizacje uprawiają kanibalizm same na sobie

przecież facebook czy youtube to pionierzy poprawności politycznej, czemu skaczą sobie do gardeł :D
jarek393
Wiadomo ((( kto ))) żąda wprowadzenia większej cenzury na Facebooku. A wszystko dlatego, że Zuckerberg onegdaj odważył się zjeść obiad z Trumpem.
aureus_
Pejsbook już od dłuższego czasu jest krytykowany za znaczące ograniczanie wolności słowa na swojej platformie jak również za dyktowanie co jest dopuszczalne a co nie. Przyparty do muru bez pola do manewru musiał poprosić kumpli o pomoc w zorganizowaniu pretekstu dla dalszego przykręcania śruby.

Proszę jednak nie
Pejsbook już od dłuższego czasu jest krytykowany za znaczące ograniczanie wolności słowa na swojej platformie jak również za dyktowanie co jest dopuszczalne a co nie. Przyparty do muru bez pola do manewru musiał poprosić kumpli o pomoc w zorganizowaniu pretekstu dla dalszego przykręcania śruby.

Proszę jednak nie zapominać, że Trump również ma bata w postaci ustawy antymonopolowej.
jes
Chyba założę sobie jednak Facebooka ... Jeżeli nie ulegną rasizmowi ze strony kolorowych.
spaceavenger
To nie jest prosta sprawa. To sa korporacje ktore uczynily USA bogatym panstwem. Latwo z tego nie wyjda. Ich agencje przewiduja przepychanki przez najblizsze kilka dekad.
tindala
Tylko że tamte korporacje były amerykańskie a nie międzynarodowe i podlegały amerykańskim regulacjom finansowym. Gwarantowały amerykanom pracę, a państwu porządne podatki.
Obecnie jest to międzynarodowa magnateria finansowa, która wyrwała się spod jakiejkolwiek kontroli - przykładem nicość "żałosnych"
Tylko że tamte korporacje były amerykańskie a nie międzynarodowe i podlegały amerykańskim regulacjom finansowym. Gwarantowały amerykanom pracę, a państwu porządne podatki.
Obecnie jest to międzynarodowa magnateria finansowa, która wyrwała się spod jakiejkolwiek kontroli - przykładem nicość "żałosnych" apeli Trumpa o powrót produkcji z Azji do Ameryki.
Kapitalizm nie poddany kontroli państwa niszczy je i sam siebie,
spaceavenger odpowiada tindala
Zgadza się w 100% ale to nie zmienia faktu że teraz te korporacje są jakie są i innych Amerykanie nie mają. Nie odważą się ich rozwalić bo przestaliby oferować wysoko zaawansowane produkty całemu światu. A to by był koniec USA.
1as
Lewackie korposzczury skoczyły sobie nawzajem do gardeł, pięknie.
Lewacki F. jest za mało lewacki? No to go dociśnijmy! lewacki ekstremista to wszak człowiek światły i jego treści blokować nie wolno!
specjalnie_zarejstrowany1
mnie akurat to bardzo cieszy nie trzeba z tego dziadostwa korzystac a rynek mam nadzieje ze wypelni proznie po nich czyms lepszym
samsza
Sleeping Giants ??? Moje zdrowie psychiczne zaatakowała wizja ogromnych symboli męskiego szowinizmu, ta nazwa propaguje nie to co trzeba i rani uczucia!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki