Przez ostatnie lata rosła liczba chętnych, którzy chcieli porzucić etat na rzecz kariery freelancera. Jednak powoli ten trend wyhamowuje i coraz więcej osób wybiera zatrudnienie u jednego pracodawcy.


Jak wynika z raportu "Workforce View in Europe 2019", liczba pracowników rozważających podjęcie pracy jako wolny strzelec maleje i obecnie stanowi 15 proc. W ubiegłym roku udział ten wynosił 20 proc., a w 2017 - 26 proc. Osób, których nie interesuje samozatrudnienie, jest coraz więcej. W 2017 r. taką forma zarabiania nie była w stanie skusić 32 proc. respondentów, w 2018 r. - 40 proc., a teraz - 47 proc.
Zainteresowani pracą na własny rachunek są Brytyjczycy — to tam prowadzenie samodzielnej działalności jest popularne. Co ciekawe, na drugim miejscu po Wielkiej Brytanii znalazła się Polska, gdzie 20 proc. respondentów rozważa taką ścieżkę kariery zawodowej.
W niewielkim zakresie rośnie popularność "pracy przez całe życie" - jedna czwarta Europejczyków przewiduje, że pozostanie zatrudniona w jednej firmie przez cały okres aktywności zawodowej (27 proc. w 2019 r. i 25 proc. w 2018 r.)
Czterodniowy tydzień pracy
Respondenci zostali również zapytani o to, czy chcieliby pracować w czterodniowym systemie pracy. Ponad połowa - 56 proc.- jest za taką długością "czasu pracy". Wśród nich 78 proc. woli pracować w ciągu dnia dłużej i zachować dotychczasową pensję, a 22 proc. mogłoby z niej zrezygnować na rzecz zachowania obecnych godzin pracy.
Największymi entuzjastami takiego rozwiązania są Hiszpanie - 63 proc. uważa czterodniowy tydzień jako wymarzony tryb pracy. Co ciekawe, Polacy są "po drugiej stronie barykady" — jedynie 38 proc. popiera takie rozwiązanie.
"Polscy pracownicy są aktualnie najbardziej zadowoleni z obecnego status quo – 62 proc. z nich twierdzi, że odpowiada im praca w ustalonych godzinach" podają autorzy raportu.
WS
