REKLAMA

Co trzeci Polak nie segreguje śmieci

2019-10-10 11:42
publikacja
2019-10-10 11:42

66 proc. Polaków deklaruje, że nie segreguje śmieci, a 58 proc. uważa, że segregowanie ma sens - wynika z badania ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jak dodano, 15 proc. respondentów potrafiłoby poprawnie posegregować artykuły podczas wyrzucania.

fot. Maciej Jarzębiński / / FORUM

"Mimo wprowadzania kolejnych regulacji dotyczących segregowania odpadów, ich sortowanie deklaruje tylko 66 proc. Polaków" - czytamy w środowym komunikacie. Jak dodano, sens w tym działaniu widzi 58 proc. badanych.

W komunikacie napisano, że potwierdzeniem potrzeby popularyzacji wiedzy z zakresu ochrony środowiska naturalnego jest zagadnienie właściwie segregowanych odpadów.

"Badania ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu dowodzą, że jedynie 15 proc. badanych odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania odnoszące się do selekcji śmieci (do którego pojemnika wyrzucić zużytą chusteczkę higieniczną, karton po soku i tłusty papierek po maśle). Inną, poruszaną kwestią była konieczność mycia opakowań metali i tworzyw sztucznych przed wyrzuceniem. Łącznie aż 75 proc. osób nie wiedziało, że nie należy płukać tego typu odpadów" - czytamy.

Prezes Rekopol Jakub Tyczkowski wskazuje, że wiedza dotycząca segregacji odpadów jest "zbyt ogólna i powierzchowna".

"Pojemniki do segregacji często oznakowane są tylko nazwą surowca głównego, który należy tam wrzucać. Np. na żółtym pojemniku jest często napis +plastik+ podczas kiedy wrzucamy tam nie tylko plastik, ale i metale, aluminium i opakowania wielomateriałowe. Dobrym przykładem jest również szkło. Dla przeciętnej osoby szkłem jest szklanka, szyba, lustro, butelka i kubek, bo szkło to szkło. Mało kto z nas wie, że do szkła wrzucamy tylko słoik i butelkę" - powiedział cytowany w komunikacie Tyczkowski. Jak wskazał, problemem jest również mnogość różnorodnych często wielomateriałowych opakowań, z którymi konsument nie wie co robić – czy wyrzucić do odpadów zmieszanych czy dzielić na części.

Zdaniem autorów badania, 76 proc. Polaków nigdy nie słyszało o śladzie węglowym jakiegokolwiek produktu.

Na pytanie, czy mycie opakowań przed wyrzuceniem jest zalecane, 50 proc. odpowiedziało "tak", 25 proc. - "nie", a 25 proc. - "nie wiem". Z kolei ankietowani pytani, czy zdarza ci się umyć opakowanie przed wyrzuceniem, 52 proc. odpowiedziało "tak", 35 proc. - "nie", a 13 proc. powiedziało, że "nie dotyczy".

W komunikacie przypomniano, że przy wyrzucaniu nie ma konieczności mycia opakowań z metalu i tworzyw sztucznych.

Z badania wynika, że 1/3 konsumentów wierzy, że ich działania mogą przyczynić się do zahamowania negatywnego wpływu na środowisko, głównie kobiety i osoby z wyższym wykształceniem.

Organizatorem badania jest ARC Rynek i Opinia, partnerem merytorycznym - Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a partnerzy główni raportu to BNP Paribas oraz Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A., partnerem wspierającym była firma L’Oréal oraz Kompania Piwowarska.

Celem badania była charakterystyka stosunku i postaw Polaków do rozwiązań konsumenckich wspierających ochronę środowiska i gospodarkę obiegu zamkniętego. Badanie miało również na celu sprawdzenie poziomu wiedzy o postawach proekologicznych, jej wpływu na podejmowane decyzje oraz pozyskanie informacji na temat postrzegania społecznej odpowiedzialności korporacji.

Badanie przeprowadzono między 7. a 18. sierpnia br., metodą CAWI, na reprezentatywnej próbie 1001 osób w wieku 18-65 lat.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
habielski
Segregowanie to nie zadna fanaberia, tylko cywilizacyjna konieczność, ludzie musza sobie uzmysłowić, że a) poprawi to stan środowiska b) wysegregowany odpad to także cenny surowiec - cementownie wykorzystują je jako paliwo alternatywne. Nie dośc, że ogranicza to ilośc śmieci na wysypiskach, to także redukuje użycie węgla.
panbocian
Przeciętnemu Kowalskiemu dorzucacie pracy wymagając segregacji oraz wydatków, czyli w kółko rosnące koszta wywozu, więc logiczne, że ludziom nie chce się tego robić. Państwo i firmy wywozowe robią z nas baranów. Obniżyć znacząco koszt wywozu dla tych co segregują, a utrzymać ceny dla tych co nie segregują i zatrudnić Przeciętnemu Kowalskiemu dorzucacie pracy wymagając segregacji oraz wydatków, czyli w kółko rosnące koszta wywozu, więc logiczne, że ludziom nie chce się tego robić. Państwo i firmy wywozowe robią z nas baranów. Obniżyć znacząco koszt wywozu dla tych co segregują, a utrzymać ceny dla tych co nie segregują i zatrudnić do segregacji więźniów, nierobów na których płacimy podatki.
django
Ja zawsze segreguję śmieci. Plastiki wywożę do lasu, AGD wrzucam do rzeki, a stary olej wylewam do ogródka sąsiada.
karol_minski
Na co komu badać deklaracje? Udowodniony fakt (inne badanie) jest taki, że jedynie 30% Polaków naprawdę segreguje śmieci. I jak się teraz okazuje w świetle tu przytoczonego badania, jedynie połowa robi to prawidłowo. W blokach ludzie nie segregują w ogóle i wożą w windzie ze śmierdzącymi worami (bo "miejsca nie Na co komu badać deklaracje? Udowodniony fakt (inne badanie) jest taki, że jedynie 30% Polaków naprawdę segreguje śmieci. I jak się teraz okazuje w świetle tu przytoczonego badania, jedynie połowa robi to prawidłowo. W blokach ludzie nie segregują w ogóle i wożą w windzie ze śmierdzącymi worami (bo "miejsca nie mają" w mieszkaniu, biedaczki), nie ma organizacji. Czyli żeśmy dziki wschodni lud, nie żadne europejczyki.
iwonka50
Za utylizację opakowań powinni płacić tylko producenci towarów. Wtedy mieliby motywację do przechodzenia na opakowania ekologiczne. A tak nie mają. A ludzie jakby mieli możliwość niepłacenia za sortowanie śmieci, które jest praca i usługą, to sortowaliby w 99,9%. A tak, sortować, trzymać 5 kubłów w domu, tracić Za utylizację opakowań powinni płacić tylko producenci towarów. Wtedy mieliby motywację do przechodzenia na opakowania ekologiczne. A tak nie mają. A ludzie jakby mieli możliwość niepłacenia za sortowanie śmieci, które jest praca i usługą, to sortowaliby w 99,9%. A tak, sortować, trzymać 5 kubłów w domu, tracić czas i jeszcze płacić za posortowanie śmieci? Nic dziwnego że odbywa się milczący protest w postaci niesortowania.
marianpazdzioch
Ta ankieta to prymityw. Segregowanie ma sens JEŚLI będę płacił mniej. Płacę dużo więcej niż przed segregowaniem. Jeśli ma być jak teraz, to uważam że lepiej to spalać w cementowniach i profesionalnych spalarniach. A segregacje niech sobie prowadzi kto chce, ale na śmietniku. Podobno tylko niewielka część więźniów Ta ankieta to prymityw. Segregowanie ma sens JEŚLI będę płacił mniej. Płacę dużo więcej niż przed segregowaniem. Jeśli ma być jak teraz, to uważam że lepiej to spalać w cementowniach i profesionalnych spalarniach. A segregacje niech sobie prowadzi kto chce, ale na śmietniku. Podobno tylko niewielka część więźniów pracuje. Praca leży na ziemi i woła "weź mnie".
pan_stanislaw_bezdomny
Co trzeci Polak nie segreguje śmieci i ten sam co trzeci Polak głosuje na dobrą zmianę.
trysil
Tytuł: "Co trzeci Polak nie segreguje śmieci"
Treść: "66 proc. Polaków deklaruje, że nie segreguje śmieci..."

Bankier nie umie w procenty ;-)
teken
A potem i tak lecą do jednego wora, durne przepisy. Za segregowanie wywózka powinna być za darmo, w niektórych krajach nawet się płaci. Konfederat
karol_minski
To, że do jednego wora to mit. A jeśli coś takiego się dzieje to należy po prostu zgłosić tę nieprawidłowość do odpowiedniej instancji. Zgadzam się natomiast, że za PORZĄDNE segregowanie powinna być wywózka za darmo.

Powiązane: Ustawa śmieciowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki