REKLAMA

Co to jest historia kredytowa, czyli BIK bez tajemnic

2013-11-13 13:00
publikacja
2013-11-13 13:00

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to zbiorowa pamięć banków. Trafiają do niej informacje o zaciąganych przez klientów kredytach oraz historii ich spłaty. Gdy staramy się o kredyt lub pożyczkę, bank na pewno sprawdzi, jak do tej pory wywiązywaliśmy się ze swoich zobowiązań.

porównywarka kredytów Historia kredytowa to dla banków niezwykle ważna wskazówka. Klienci, którzy miewali kłopoty z terminową spłatą rat muszą liczyć się z tym, że bank potraktuje ich jako bardziej ryzykownych. Kredytodawcy zakładają, że problem może się powtórzyć i mogą zażądać dodatkowych zabezpieczeń, podnieść oprocentowanie kredytu lub nawet odrzucić wniosek.

Chociaż do baz BIK mogą zaglądać tylko niektóre instytucje, to każdy może sprawdzić, jak wygląda jego własna historia kredytowa i zamówić raport. Warto to zrobić zwłaszcza, jeśli zamierzamy starać się o kredyt lub pożyczkę i chcemy upewnić się, że mamy pozytywną historię kredytową.

Co znajduje się w raporcie BIK?

Raport dotyczący historii kredytowej można zamówić przez internet, na stronie BIK lub przez system bankowości internetowej w niektórych bankach (m.in. PKO BP i Inteligo). Mamy do wyboru kilka wersji takiego dokumentu - w najbogatszym zobaczymy także tzw. ocenę punktową naszej wiarygodności kredytowej.

10 kroków do dobrej
zdolności kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej przechowuje kilka typów informacji. Po pierwsze, o spłacanych przez nas obecnie zobowiązaniach, czyli otwartych rachunkach kredytowych. W przypadku każdego kredytu odnotowana jest m.in. jego pierwotna wysokość, aktualizowana, nie rzadziej niż co miesiąc, suma długu pozostałego do spłaty oraz terminowość spłaty kolejnych rat.

Po drugie biuro gromadzi informacje, o spłaconych już kredytach, jeśli zgodziliśmy się na przetwarzanie takich danych we wniosku kredytowym lub jeśli mieliśmy poważne (powyżej 60 dni) opóźnienie w spłacie zobowiązań. W tym ostatnim przypadku nie jest konieczna nasza zgoda, a wpis będzie figurować w bazie do 5 lat po zakończeniu spłaty kredytu.

Po trzecie, BIK odnotowuje także zapytania o kredytobiorców składane przez banki. Kredytodawcy mogą w ten sposób dowiedzieć się np. czy w ostatnim czasie składaliśmy wnioski kredytowe w innych instytucjach.

Poprawianie historii kredytowej w BIK

Danych zapisanych w BIK nie można wymazać ani zmienić. Można jednak sprostować błędy i nieścisłości, które czasem pojawią się tam nie z naszej winy. Jeśli okaże się np. że spłacony przez nas kredyt nadal figuruje w bazie jako otwarty rachunek, powinniśmy zwrócić się z prośbą o uaktualnienie wpisu do banku, w którym spłacaliśmy zobowiązanie.

bankomania

Najlepszą receptą na poprawienie historii kredytowej jest terminowe regulowanie wszystkich zobowiązań. Banki zwracają uwagę przede wszystkim na większe opóźnienia. Im dawniej wystąpił incydent, tym jest on mniej istotny podczas oceny naszej wiarygodności kredytowej. Czas działa zatem na naszą korzyść.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Źródło:

Do pobrania

bankomapng
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Bartłomiej

Historia kredytowa ma dwa oblicza. Jedno to pozytywne, bo pozytywna historia kredytowa sprawia, że dostajemy kredyt na lepszych warunkach. Jeżeli mowa o negatywnej historii kredytowej, to owszem, może zablokować kredyt, ale są też warunki, kiedy taka historią kredytową można wyczyścić. Po więcej informacji zapraszam

Historia kredytowa ma dwa oblicza. Jedno to pozytywne, bo pozytywna historia kredytowa sprawia, że dostajemy kredyt na lepszych warunkach. Jeżeli mowa o negatywnej historii kredytowej, to owszem, może zablokować kredyt, ale są też warunki, kiedy taka historią kredytową można wyczyścić. Po więcej informacji zapraszam tutaj: http://czyszczeniebiku.pl/
~feliks
A co? - jak BIK wykazuje złą zdolność kredytową klienta a wręcz, brak zdolności np: rata zaciągnietych już zobowiązań przekracza, np: dwukrotność dochodu "brutto" klienta. I trafia się bank i udziela mu kredytu?
~agata
prosze mi powiedziec czy prowident moze podac mnie do biku .mineło juz 7 lat od pozyczki która wziełam w prowidencie rata wynosiła 80zł . a chcem pozyczke w banku ale obawiam sie tego biku o ile w nim jestem prosze o pomoc i podpowiedz pozdrawiam
~strefabiznes
Witam, Provident jest firmą pozabankową, więc informacja o tym kredycie nie będzie widoczna w BIKu. Spokojnie można się starać o kredyt w banku. Pozdrawiam

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki