Co oglądają Polacy [Podcast]

2019-11-16 08:00
publikacja
2019-11-16 08:00

Najkrótsza odpowiedź na tytułowe pytanie mogłaby brzmieć: oglądają to, co chcą. Co więcej, oglądają też, gdzie chcą, jak chcą i kiedy chcą. Takie czasy.

/ fot. r.classen / Shutterstock

Wielu już prognozowało zmierzch kina jako instytucji. Tymczasem ma się ono świetnie. Polacy coraz chętniej oglądają filmy na wielkim ekranie. A co? Coraz większą karierę robią filmowe biografie, wciąż na topie są animacje, polskie komedie romantyczne i filmy Patryka Vegi, do historii przeszły natomiast (przynajmniej na razie) ekranizacje lektur – taki obraz kina buduje Łukasz Muszyński z portalu FilmWeb. Autor „Botoksu” gra, zdaniem filmoznawcy, w osobnej lidze. Skąd tak dobrze wie, co chce dostać polski widz?

– Robię badania – odpowiada Patryk Vega.

To dzięki nim wie, o czym ma być jego kolejny film, jakie ma wzbudzać emocje i których aktorów należy zaangażować, aby produkcja osiągnęła komercyjny sukces. Jeszcze szybciej niż kinowych widzów przybywa w Polsce użytkowników platform streamingowych. Jak zmienia się i będzie się zmieniał ten rynek, opowiada Michał Kreczmar z PwC.

Czy wiedzą Państwo co to jest TikTok? Jeśli nie, proponuję zapytać nastolatków, nawet tych ze szkoły podstawowej. Oni z pewnością wiedzą, a niektórzy z nich potrafią spędzać na TikToku ponad 3 godz. dziennie. O plusach i minusach współczesnych następców Youtube'a mówi Bartek Sibiga z platformy społecznościowej DDOB.

Polacy oglądają też telewizję. Jaką, kiedy, jak często itd. Na wszystkie te pytania pozwalają odpowiedzieć badania telemetryczne. Jednak zdaniem Michała Wigurskiego z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji metody, które są stosowane obecnie, nie przystają już do współczesnych realiów. Dlatego nasz rozmówca opracowuje zupełnie nowe. Komu ich wprowadzenie w życie - co ma nastąpić za dwa lata – przyniesie korzyści, a kto ma powody, by się ich bać? I na te pytania znajdą Państwo odpowiedzi w najnowszym podcaście.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania na pb.pl/dosluchania oraz w aplikacjach podcastowych (np. na Spotify lub na Lectonie).

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki