REKLAMA

Co ciekawego kupisz na licytacji komorniczej?

Marcin Lekki2013-10-26 08:10
publikacja
2013-10-26 08:10

Każdy cieszy się, jeśli może kupić po okazyjnej cenie określony towar. Niewielu z nas jednak szuka tam, gdzie jest często najtaniej - na licytacjach komorniczych. A szkoda, bo możemy tam nabyć prawdziwe "rarytasy".

 licytacja

foto: Thinkstock 

Zadaniem komornika jest przeprowadzanie egzekucji, wynikającej z orzeczenia sądowego, z majątku dłużnika. Często jednak nie ma możliwości przejęcia środków pieniężnych. Wtedy komornik ma prawo do zabezpieczenia innych części majątku, które sprzeda. Musi to zrobić poprzez licytację - zgodnie z jej zasadami, cena wywoławcza przedmiotów wynosi 75% jej wartości szacunkowej. Jeśli rzeczy z majątku nie zostaną sprzedane podczas pierwszej licytacji, na drugiej cena wywoławcza to już tylko 50% wartości szacunkowej.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Na licytacjach możemy kupić zarówno nieruchomości, jak i wszelkiego rodzaju przedmioty ruchome, w stosunkowo dobrej cenie. Przykładowo, jeśli wartość rynkowa samochodu (których jest wiele na licytacjach) wynosi 50 tys. zł, to jego cena wywoławcza przy pierwszej licytacji jest równa 37,5 tys. zł. Wszystkie obwieszczenia o licytacjach muszą pojawić się na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej, a wystawione na sprzedaż przedmioty można obejrzeć w wyznaczonym terminie przed licytacją.

Skręcona kostka? Stabilizator z licytacji!

5 trudnych sytuacji dla dłużnika»Gdzie i za ile kupić przedmioty z egzekucji komorniczej
Wachlarz dostępnych na licytacjach rzeczy jest ogromny. Na przykład na jednej z licytacji w Radomsku wystawiono między innymi osiem stabilizatorów kolanowych, dwa stabilizatory nadgarstka, szynę na dłoń i lampę terapeutyczną. W tym samym mieście, obok lodówki i telewizora, na licytacji znalazł się przyrząd do ćwiczeń Orbitrek. W Zielonej Górze okazyjnie można nabyć bieżnię stacjonarną, a we Włocławku stół do ping-ponga.

Monopolowy? Po alkohol tylko do komornika!

Szczególnie w Zgorzelcu. Bo właśnie w tym mieście 25 października odbędzie się licytacja kolekcji alkoholi. W zbiorze królują wina - białe, czerwone, słodkie, wytrawne, Chardonnay, Tokaj, Martini - do wyboru, do koloru. Ceny, jak to na licytacji, okazyjne. Butelkę wina można nabyć już za 7,50 zł. Ale dla amatorów droższych trunków też coś się znajdzie, na przykład whisky Chivas Regal za 90 zł czy butelka tequili za 60 zł.

Z kolei kilka dni temu, w jednej z ofert, wylicytować można było kilka tysięcy litrów paliwa - oczywiście w preferencyjnej cenie 3,90 zł za litr.

Kup domowe weki i krowę

Masz pytania związane z zajęciem komorniczym?
Zadaj pytanie ekspertowi

Kancelaria Initium
Licytacja komornicza to także sposób na uzupełnienie domowych zapasów. Na aukcjach pojawiają się bowiem słoiki z przetworami warzywnymi, owocowymi i grzybami.

Komornicy starają się niekiedy upłynnić także żywy inwentarz. W Złocieńcu (woj. zachodniopomorskie) 13 listopada, podczas pierwszej licytacji, komornik spróbuje sprzedać w sumie 6 świniodzików (samca, samicę i cztery młode). Może nie być to takie proste, co pokazuje przykład z Jakubików (woj. mazowieckie). Tam odbędzie się już druga licytacja 12 krów. Cena wywoławcza - 1 250 zł za sztukę.

Licytacje - istny raj dla przedsiębiorców

Jeśli marzymy o rozkręceniu biznesu, to na licytacjach komorniczych znajdziemy niezbędny sprzęt do prowadzenia wielu rodzajów działalności gospodarczej. Dla przyszłego posiadacza salonu piękności - fotel do mycia włosów za 1 tys. zł, dwa obrotowe fotele fryzjerskie po 500 zł, stół do manicure za 300 zł, wszystko do kupienia w Katowicach. Dodatkowo w Mławie możemy kupić niezbędne w każdym solarium łóżko do opalania - cena wywoławcza 6 tys. zł.

czerwona kartka» Czerwona kartka dla Skarbówki
Punkty ksero również mogą się doposażyć- w Kraśniku wylicytują bindownicę i laminator (ceny wywoławcze odpowiednio 400 i 800 zł). Potencjalny restaurator może wziąć udział w aukcji płyty do smażenia (we Wrocławiu) i pieca do pizzy (w Warszawie). Gościom lokalu może przygrywać pianista, oczywiście na sprzęcie pochodzącym z innej warszawskiej licytacji. Jeśli nie chcemy tworzyć biznesu od podstaw, może zdecydujemy się na zakup udziałów w już działających firmach? Takowe również możemy nabyć na licytacjach komorniczych.

Jeśli nie chcemy całego przedmiotu

Wtedy rozwiązaniem może być zakup części praw do niego. O ile udział w części praw do gruntu czy innej nieruchomości ma sens, niestety ciężko go odnaleźć przy licytacji połowy praw własności do mikrofalówki. Połowę udziałów możemy kupić także w przypadku chłodziarko-zamrażarki i pralki automatycznej. W Jędrzejowie za jedyne 112,50 zł możemy wylicytować 1% udziałów w 12-letnim Citroenie Berlingo.

O ile w większości przypadków ktoś skusi się na telefon komórkowy, laptopa, samochód, czy nawet mieszkanie, to ciężko się spodziewać, że nabywcę znajdą przetwory warzywne, gondola, lub połowa praw do roweru. O tym powinni jednak wcześniej pomyśleć komornicy, którzy decydują się na zarekwirowanie takich przedmiotów.

Marcin Lekki
Bankier.pl

m.lekki@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~Gosc
Chciwe hieny komornicze robią co chcą. To jest mafia do prania pieniędzy. Juz jeden artysta taki był co tak wojowal w Zgorzelcu a teraz jest zawieszony. Następna w kolejce się szykuje koleżanka po fachu wojownicza Xena. To tylko kwestia czasu.
~Robin
Żygać mi się chce na tych pastwiących się komorników.a władza i tak robi co chce
~spoko
Komornik chętnie bierze 10% od tych co uwierzyli w zieloną wyspę. Głupota jest największym nieszczęściem.
~Hajski
Skoro już mówimy o głupocie to wadium jest zwracane gdy nie wygrasz.
~Tyfon
Największy wstyd to się zapożyczać a później nie oddawać. Największy wstyd to kupować na kredyt. Jak nie masz kasy to nie żeruj na innych czy bankach tylko ją zarób.
~kris
Wszystko pięknie w teorii. Pierwszy problem pojawia się przy ustalaniu wartości. Często jest tak że wartośc szacunkowa jest znacznie powyżej ceny rynkowej i licytacja zaczyna się od3/4 tej wartości. Poza tym nie masz możliwości sprawdzenia przedmiotu widzisz go na kilka minut przed licytacją co np. w przypadaku kupowania samochodu Wszystko pięknie w teorii. Pierwszy problem pojawia się przy ustalaniu wartości. Często jest tak że wartośc szacunkowa jest znacznie powyżej ceny rynkowej i licytacja zaczyna się od3/4 tej wartości. Poza tym nie masz możliwości sprawdzenia przedmiotu widzisz go na kilka minut przed licytacją co np. w przypadaku kupowania samochodu szybko się zemści.
~iwona
i tyle w temacie - a to że stoi u kogoś w barku butelka whisky to nie znaczy ze tam jest whisky - komornik nie moze tego sprzedawac (tak jak kazdej spozywki)
~OSZUKANA
Ludzie opamiętajcie się. Najczęściej nie jest to ludzka krzywda tylko nieuczciwość. Bierze ktoś kredyt luksusowo sobie żyje przez jakiś czas i nie ma zamiaru go spłacać i później jak go zlicytują to on jest pokrzywdzony ??? U nas w Polsce jest specyficzne myślenie. Ktoś pożyczy od ciebie pieniądze i nie oddaje. Jeśli się upomnisz Ludzie opamiętajcie się. Najczęściej nie jest to ludzka krzywda tylko nieuczciwość. Bierze ktoś kredyt luksusowo sobie żyje przez jakiś czas i nie ma zamiaru go spłacać i później jak go zlicytują to on jest pokrzywdzony ??? U nas w Polsce jest specyficzne myślenie. Ktoś pożyczy od ciebie pieniądze i nie oddaje. Jeśli się upomnisz to ciebie potępią bo to nie honor upominać się o swoje a ten co za twoje się rozbija chodzi w glorii ciemiężonego bohatera - bo biedaczek nie ma z czego oddać i należy mu się współczucie. JAK COKOLWIEK BIERZESZ TO PAMIĘTAJ ŻEBY DŁUGI SPŁACAĆ A NIE ŻYĆ NA CUDZY KOSZT
~Paweł B.
Tak szczególnie ci którym komornik zabrał,stabilizator na bolące kolano,albo krowę,która dawała rodzinie mleko...to paniska żyjące nad stan -człowieku czy ty nie widzisz otaczajacej nas rzeczywistości,czy ty nie widzisz że w tym kraju luksusem zaczyna być przeżycie do przysłowiowego pierwszego....
~Marlo odpowiada ~Paweł B.
Biedny człowieczek z 6 kolanami pijący dziennie mleko z 12 krów. Chciałbym być tak biedny

Powiązane: Windykacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki