REKLAMA

Gdzie i za ile kupić przedmioty z egzekucji komorniczej?

Justyna Niedbał2012-11-15 13:43
publikacja
2012-11-15 13:43
Mity o tym, że komornik sprzedaje zajęte mienie swojej rodzinie i znajomym, krążą od lat. Prawda jest jednak taka, że sprzedaż zarekwirowanych dóbr w toku postępowania egzekucyjnego jest regulowana aktami prawnymi. Ostatnio jednak wiele osób zaczęło węszyć w tym dobry interes.

zakup towaru od komornika
foto: thinkstock

Telewizor za pół ceny, żelazko, patelnia, perfumy, markowe akcesoria, skutery, samochody, a nawet nieruchomości – takie „przedmioty” można znaleźć na licytacjach komorniczych oraz w sklepach z towarami pochodzącymi z zajęć komorniczych.

Sklep z tanim towarem


O sposobie zbycia zajętych rzeczy decyduje komornik i to on wydaje postanowienie o przekazaniu do sprzedaży. Przedmioty nadające się do obrotu handlowego, komornik na wniosek strony może sprzedać przedsiębiorcy prowadzącemu obrót takimi ruchomościami po cenach hurtowych. Jeżeli ceny te nie zostaną udokumentowane, to sprzedaje się je po cenie 25 proc. niższej, od ich szacowanej wartości . W sytuacji, kiedy nie zostaną sprzedane w powyższym trybie, komornik może na wniosek wierzyciela przekazać je do sprzedaży komisowej, przed sprzedażą w drodze licytacji publicznej.

Jak dotąd niewiele jest takich komisów – jeden z pierwszych został założony w Kielcach. Trafiają tam towary z różnych części Polski. Nie ma też reguły, jeżeli chodzi o asortyment towarów. Są wśród nich ubranka i akcesoria dla dzieci, a z drugiej strony odkurzacze i sprzęt RTV i AGD. Dla sprzedaży komisowej cenę ustala się w wysokości wartości szacunkowej. Jeżeli w ciągu miesiąca towar nie zostanie sprzedany, komisant może obniżyć jego cenę o 25 proc., ale potrąci z niej prowizję komisową.

kredyt dla firm»Masz zadłużoną firmę? Sprawdź, czy bank udzieli Ci kredytu
W sieci funkcjonują też portale typu B2B, które za pewną opłatą (wykupienie konta podstawowego lub VIP) udostępniają detalistom informacje o hurtownikach z całej Europy. W taki sposób dostajemy dostęp do towarów pochodzących między innymi z zajęć komorniczych, ale również z upadłości i zamknięcia firm.

Prawie jak w Allegro


Od początku bieżącego roku obowiązuje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadziła zmiany w zasadach licytacji mienia zajętego przez komornika sądowego. Obwieszczenie o licytacji musi zostać ogłoszone publicznie w budynku sądowym i w lokalu organu gminy, w dzienniku poczytnym w danej miejscowości oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej, i to co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem.

Na stronie www.licytacje.komornik.pl można sprawdzić aktualne licytacje zajętego przez komorników mienia. Z punktu widzenia potencjalnego nabywcy serwis nie jest jeszcze doskonały, gdyż zazwyczaj nie zawiera zdjęć ani szczegółowego opisu stanu oferowanych przedmiotów. No i zakupów nie dokonuje się online – trzeba się zgłosić na licytację w miejscu i czasie wyznaczonym w obwieszczeniu, wcześniej wpłacając rękojmię w wysokości 10 proc. ceny oszacowania.

Na stronie zamieszczono około tysiąca licytacji dotyczących zarówno nieruchomości, jak i przedmiotów codziennego użytku. Krajowa Rada Komornicza planuje w najbliższym czasie rozwój tego serwisu, który w przyszłości być może będzie funkcjonował podobnie jak znana platforma aukcyjna. Komornicy entuzjastycznie odnoszą się do planowanych zmian.
5 trudnych sytuacji dla dłużnika»5 trudnych sytuacji dla dłużnika

– Środowisko komornicze traktuje tę nowelizację pozytywnie. Dzięki temu poszerza się krąg osób, do których może dotrzeć obwieszczenie. Internet to medium bardzo nośne i coraz bardziej powszechne - twierdzi w oficjalnym oświadczeniu wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej Krzysztof Dolny.

Mienie przejęte przez komornika podlega wycenie rzeczoznawcy. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, cena wywołania w pierwszym terminie licytacji publicznej wynosi trzy czwarte wartości szacunkowej. Jeżeli licytacja w pierwszym terminie nie dojdzie do skutku, zajęte ruchomości mogą być sprzedane w drugim terminie licytacyjnym. Cena wywołania w drugim terminie licytacyjnym wynosi połowę wartości szacunkowej. Sprzedaż licytacyjna nie może nastąpić za cenę niższą od ceny wywołania. Ze względu na to, że zarekwirowana rzecz może być zaoferowana na sprzedaż tylko dwa razy (później trafia z powrotem do właściciela), jej cena wywołania przy drugiej licytacji musi być atrakcyjna dla potencjalnych nabywców.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~poszol
u mnie na regionie była fabryka zatrudniali ponad 100 osob, rolnicze przedsiębiorstwo 50 osob, usługi rolnicze 30 osob, firma produkcja lekka 100 osob, handel 120 osob, szkolnictwo i urzędy, administracja, usługi, komunikacja, szpital - 200 osob.
Teraz największy pracodawca to kancelaria komornicza 60 osob, nie ma fabryka,
u mnie na regionie była fabryka zatrudniali ponad 100 osob, rolnicze przedsiębiorstwo 50 osob, usługi rolnicze 30 osob, firma produkcja lekka 100 osob, handel 120 osob, szkolnictwo i urzędy, administracja, usługi, komunikacja, szpital - 200 osob.
Teraz największy pracodawca to kancelaria komornicza 60 osob, nie ma fabryka, nie ma rolnictwo, nie ma usługi, tylko administracja 100 osob Staroscina zatrudnia tylko swoja rodzina, inne precz.
~demokratka
Swiatowe wiadomo co ma zaplanowane doprowadzenie Polakow do dziadostwa. Realizowane jest to poprzez likwidacje zrodel dochodu Polakow, a mnożenie zrodel wydatków. I wiadome co chciało doprowadzić do zubożenia i zadluzenia Polakow. Polecam demokratyczne strony, na których nie znajdziecie porady, jak znaleźć zatrudnienie, ale Swiatowe wiadomo co ma zaplanowane doprowadzenie Polakow do dziadostwa. Realizowane jest to poprzez likwidacje zrodel dochodu Polakow, a mnożenie zrodel wydatków. I wiadome co chciało doprowadzić do zubożenia i zadluzenia Polakow. Polecam demokratyczne strony, na których nie znajdziecie porady, jak znaleźć zatrudnienie, ale znajdziecie lament i kwik zarzynanych swin.
~Krzysiek
Polecam stronę www.licytanci.pl gdzie można znaleźć oferty nieruchomości z licytacji (nie tylko komorniczych) bez lokatorów i innych obciążeń :)
~james
Duren komornik za dług mojej konkubiny zajął TV mój korego kupilem 2 tyg wczesniej za 3700 w promocji i ten krętym wycenil go na 1000zl zlozylem skargę w sadzie i dostał naganę służbowa to komornik z Wągrowca wielkopolskie nie buncie się go to nieuk i prostak
~dupex
Pani Justyno bardzo sie ciesze . ze Pani trafilo na bardzo dobre towarzystwo ale to sa wynatki ja tam bylem ponad 20 lat i teraz sie lecze psychiatryczne . niech Pani z tamtad ucieka jak najs,ybciej.
~dupex
Czy pani w to wierzy co mowi? Jest pani za mloda' zeby wiedziedz co komornicy robia.
~Jamada
Szanowna Pani Niedbał – niedbale podeszła do publikacji.1. „Mity o tym, że komornik sprzedaje zajęte mienie swojej rodzinie i znajomym, krążą od lat. – to nie MITY tylko prawda proszę wpisać w wyszukiwarkę hasło „komornik skazany”2. „... zarekwirowana rzecz może być zaoferowana na sprzedaż tylko dwa razy Szanowna Pani Niedbał – niedbale podeszła do publikacji.1. „Mity o tym, że komornik sprzedaje zajęte mienie swojej rodzinie i znajomym, krążą od lat. – to nie MITY tylko prawda proszę wpisać w wyszukiwarkę hasło „komornik skazany”2. „... zarekwirowana rzecz może być zaoferowana na sprzedaż tylko dwa razy (później trafia z powrotem do właściciela)” – nieprawda bo:Jeżeli chodzi o licytację ruchomości, to po drugiej bezskutecznej licytacji wierzyciel może PRZEJĄĆ NA WŁASNOŚĆ przedmiot licytacji za cenę nie niższą od wywoławczej. Jeżeli wierzyciel z tego uprawnienia nie skorzysta, to komornik umorzy egzekucję co do nie sprzedanych ruchomości.Podobnie jest przy egzekucji z nieruchomości, po drugiej licytacji wierzyciel egzekwujący, hipoteczny lub współwłaściciel mogą przejąć na własność nieruchomość po cenie nie niższej niż 2/3 sumy oszacowania. Jeżeli z tego uprawnienia nie skorzystają, to egzekucja do tej nieruchomości zostanie umorzona.Ponowne skierowanie egzekucji do tej nieruchomości może nastąpić po roku..,>
~Terasa
Wlasnie doswiadczylam co moze zrobic komornik i jego pomocnicy. Z powodu nie placenia komornego przez pare miesiecy-powod choroba i z tym zwiazane perturbacje zabrano wszystko co mialam.W czasie emojej nieobecnosci usunieto wszystko co bylo:meble,telewizor, video,radia,ksiazki,ubrania z 4 szaf ( w tym futro z norek,2 kurtki z kapturami Wlasnie doswiadczylam co moze zrobic komornik i jego pomocnicy. Z powodu nie placenia komornego przez pare miesiecy-powod choroba i z tym zwiazane perturbacje zabrano wszystko co mialam.W czasie emojej nieobecnosci usunieto wszystko co bylo:meble,telewizor, video,radia,ksiazki,ubrania z 4 szaf ( w tym futro z norek,2 kurtki z kapturami z lisa,kilkanasci kurtek i plaszczy),100 par butow ,antene sateltarna,narty,kartony z ogromna iloscia zabawek Lego,rowery ,rakiety tenisowe,bizuterie, serwisy z porcelany firmy Villeroy & Bosch ,osobiste rzeczy takie jak nagrane uroczystosci rodzinne,Komunia Sw. mojego syna.dokumenty. Po sprzedaniu wszystkiego otrzymalam 4 kartony makulatury ,troche zdjec i troche zdjec.,popsuta torebka. Jeszcze musialam zaplacic za odbior tych smieci. A wiec ogromne upokorzenie. Stracilam wszystko.Nie mam co zalozyc na siebie .Nawet jednej filizanki czy talerza nie posiadam. Najbardziej mi przykro ,ze musial to przezyc moj syn.Wszystkiego ksiazki,encyklopedie ,ktore kolekcjonowal dla niego nie zyjacy juz moj tata stracil.Ksiazki ,ktore otrzymal w szkole podst.i sredniej jako nagrody tez nie pozostawiono nam.Nawet wspomnienia odebrano.Tak jakby ktos obnazyl nas. A wszystko to stalo sie w Niemczech.
~ELZET
coraz ciężej się zyje zewsząd platnosci a zarobki w prywatnym moim przesiebiorstwie spadly o 70% komomorne podwyzka,ZUS już ponad 1 tys.nic dziwnego ze komornicy maja sporo pracy.

Powiązane: Windykacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki