Chiny liczą na jak najszybsze porozumienie z USA

Chiny mają nadzieję, że stopniowe porozumienie handlowe z USA zostanie jak najszybciej osiągnięte; celem negocjacji jest zakończenie sporu oraz zniesienie karnych i odwetowych ceł – oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng.

(fot. Jason Lee / Reuters)

Wprowadzane etapami porozumienie może pomóc przywrócić pozytywny nastrój na rynkach i zmniejszyć niepewność – ocenił Gao na cotygodniowym briefingu prasowym. Dodał, że obie strony utrzymują ze sobą kontakt w tej sprawie, a na szczeblu roboczym trwają prace nad szczegółami porozumienia.

„Ostatecznym celem negocjacji pomiędzy obu stronami jest zakończenie wojny handlowej i usunięcie wszystkich dodatkowych taryf. Leży to w interesie Chin, USA i całego świata. Mamy nadzieję, że obie strony będą ze sobą współpracowały, posuną negocjacje naprzód i osiągną stopniowe porozumienie najszybciej jak to możliwe” - powiedział rzecznik chińskiego resortu handlu.

W ubiegłym tygodniu prezydent USA Donald Trump nakreślił pierwszy etap umowy handlowej z Chinami i wstrzymał podwyżkę karnych ceł na niektóre chińskie produkty. Urzędnicy z obu stron oceniali jednak, że ostateczne porozumienie będzie jeszcze wymagało dużego wysiłku.

Planowane wcześniej na 15 października podniesienie karnych ceł na chiński eksport wart 250 mld dolarów rocznie zostało wprawdzie wstrzymane, ale władze USA nie zdecydowały jeszcze, czy wprowadzą zapowiadane na 15 grudnia 10-procentowe karne cła na sprowadzane z Chin towary warte około 156 mld dolarów rocznie.

Negocjatorzy z obu stron pracują nad treścią pierwszej części umowy handlowej, którą Trump mógłby podpisać z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem w listopadzie, gdy spotkają się na szczycie organizacji Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w stolicy Chile – powiedział w środę minister finansów USA Steven Mnuchin.

Komentatorzy zwracają uwagę, że Pekin wysłał w ostatnich dniach w stronę Waszyngtonu szereg pozytywnych sygnałów. W piątek chiński urząd nadzoru rynku papierów wartościowych ogłosił harmonogram likwidacji ograniczeń udziałów zagranicznych podmiotów w firmach niektórych sektorów finansowych.

Dzień wcześniej amerykańskie ministerstwo rolnictwa potwierdziło, że w ciągu tygodnia kończącego się 3 października podmioty chińskie kupiły z USA ponad 142 tys. ton wieprzowiny. Była to największa tygodniowa sprzedaż, jaką dotąd odnotowano. Trump przekazał, że Chiny zgodziły się kupić amerykańskie produkty rolne warte 40-50 mld dolarów, a według Mnuchina zamówienia tej wartości mają być składane co roku.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/ ap/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil