Chińska cenzura blokuje Kubusia Puchatka

Kubuś Puchatek jest cenzurowany w chińskich mediach społecznościowych - donosi 'Financial Times". Gazeta sugeruje, że postać z bajek A.A. Milne'a za bardzo przypomina przywódcę ChRL Xi Jinpinga.

Wpisy zawierające odniesienia do Kubusia Puchatka były przez weekend usuwane z chińskiego Twittera, czyli Weibo, a z WeChata zniknęły animowane gify z niedźwiadkiem. "The Guardian" pisze, że w poniedziałek można było umieszczać na platformie Weibo chińskie tłumaczenie nazwy "Kubuś Puchatek", ale nie stosowanej w Państwie Środka nazwy postaci, którą można przetłumaczyć na "Mały Miś Kubuś". Tego typu komentarze zwracały komunikat "zawartość jest nielegalna".

Nie podano oficjalnej przyczyny cenzurowania tych treści, ale obserwatorzy sądzą, że jest to efekt porównywania sympatycznego, ale niezbyt mądrego misia do sekretarza generalnego KPCh, przewodniczącego ChRL i szefa Centralnej Komisji Wojskowej w jednym, czyli Xi Jinpinga.

Porównania zaczęły się w 2013 r., gdy internet obiegło zdjęcie chińskiego przywódcy przechadzającego się w towarzystwie prezydenta USA Baracka Obamy.

Rok później popularność zyskała fotografia Xi z premierem Japonii Shinzo Abem.

Jesienią odbędzie się XIX Kongres Komunistycznej Partii Chin, podczas którego zostaną wybrane nowe władze Państwa Środka. Pozycja prezydenta Xi, uznawanego za najsilniejszego lidera od czasów Denga Xiaopinga, jest niezagrożona, a wybór na kolejną pięcioletnią kadencję - pewny. Trwa natomiast walka o miejsca w komitecie wykonawczym chińskiego politbiura. Xi będzie chciał obsadzić swoimi ludźmi jak najwięcej miejsc w tym kluczowym organie decyzyjnym. Dlatego zależy mu na stabilnej sytuacji gospodarczej, ilustrowanej m.in. przez wskaźniki makroekonomiczne.

MKa

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 14 karbinadel

A u nas nie pozwalają puszczać "O dwóch takich, co ukradli księżyc"

! Odpowiedz
0 10 ajwaj

Jesienią odbędzie się XIX Kongres Komunistycznej Partii Chin

najwazniejsze na koncu - ale bez FAKTÒW
czy beda sie zajmowac misiem-ptysiem ?

! Odpowiedz
2 15 silvio_gesell

Jinping wcale nie przypomina Puchatka, bo ten drugi miał poczucie humoru.

! Odpowiedz
6 12 1as

Piękna ta chińska demokracja. Paranoja orwellowska.

! Odpowiedz
5 7 ajwaj

zostaw to Chinolom - sa zadowoleni
chyba, ze jestes Chinczykiem :)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl