REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

PIE: Ceny nieruchomości mieszkaniowych wzrosną w '22 o 10 proc.

2021-12-01 10:56, akt.2021-12-01 12:23
publikacja
2021-12-01 10:56
aktualizacja
2021-12-01 12:23
PIE: Ceny nieruchomości mieszkaniowych wzrosną w '22 o 10 proc.
PIE: Ceny nieruchomości mieszkaniowych wzrosną w '22 o 10 proc.
fot. Shutterstock.com /

Ceny nieruchomości mieszkaniowych wzrosną w 2022 roku o 10 proc. - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

"Spodziewamy się, że wzrost cen nieruchomości w Polsce w 2022 r. wyniesie ok. 10 proc. – już obecnie widzimy tendencję wzrostową w większości dużych miast. Ceny mieszkań podwyższać będzie presja kosztowa. To efekt skokowego wzrostu cen materiałów i wysokiej dynamiki wynagrodzeń w budownictwie" - napisali analitycy PIE.

PIE spodziewa się wzrostu cen o 8 proc. w 2023 roku.

PIE pisze, że wzrost cen nieruchomości powinna ograniczać duża liczba nowych mieszkań oddawanych do użytku – w okresie styczeń – październik była o około 4,1 proc. większa niż w 2020 r. Taki wynik oznacza dynamiczne przyśpieszenie w ostatnich 3 miesiącach – średni wzrost w samym III kw. przekraczał 8 proc. r/r. Taka tendencja prawdopodobnie się utrwali – zdecydowanie rośnie również liczba zaczynanych prac budowlanych – obecnie jest ona o około 17-23 proc. większa niż w latach 2018 i 2019, a jeszcze bardziej rośnie liczba wydawanych pozwoleń na budowę (około 30 proc.). Tym samym aktywność powinna przyśpieszyć w 2022 r. i utrzymać się na wyższym poziomie w najbliższych 2 latach. Spowolnienie zaobserwujemy prawdopodobnie dopiero w kolejnych latach – problemem stanie się niedobór gruntów inwestycyjnych w dobrych lokalizacjach - piszą analitycy PIE.

Mimo solidnych wyników sprzedaży, również wzrost akcji kredytowej powinien mieć mały wpływ na ceny. Wolumen kredytów hipotecznych jest stabilny w relacji do PKB. W ubiegłych latach był to efekt zmiany struktury – dynamiczny wzrost liczby kredytów złotowych wypierał spłacane kredyty walutowe (wykres 3). Obecnie jednak wartość nowych kredytów jest mniejsza niż nominalny wzrost PKB – w III kw. było to 6 proc. w ujęciu rocznym - dodaje PIE.

W części miast wzrost cen nieruchomości będzie hamowany przez niedostateczny popyt. Obecnie wzrost cen w Łodzi i Trójmieście jest wolniejszy niż w innych miastach. W Gdańsku i Gdyni średnie ceny ofertowe na rynku pierwotnym sięgają 91 proc. cen warszawskich. Dalszy wzrost napotka barierę po stronie dochodów gospodarstw domowych. W Łodzi wyludnianie się miasta ogranicza dalszy wzrost cen.

Globalne badanie UBS wskazuje, że ryzyko wystąpienia bańki na rynku nieruchomości w Polsce jest najmniejsze wśród państw UE - pisze PIE. Dane Google wskazują, że ryzyko rośnie raczej w państwach niemieckojęzycznych oraz USA i Kanadzie. W Polsce problem bańki na rynku nieruchomości stosunkowo rzadko pojawia się w wyszukiwaniach internautów – żyje raczej w przestrzeni medialnej.

(PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (52)

dodaj komentarz
crank
Ludzie czekają na spadki od 12 lat i juz rodziny
pozakładali i dakej wynajmują albo mieszkają z teściami a wiecie czemu ?
Bo żalują 300zl wiecej na rate kredytu r/r az w końcu nie stać ich na nic bo zdolność kredytowa
kończy sie wraz zpoewnym wiekiem. Pociąg odjezdza z peronu ciuch ciuch
crank
teraz jeszcze w tańszej cenie można kupić mieszkanie w Markach na granicy z Warszawą,
bo cenu w stolicy dobijają juz do 15k za m2 i to nawet stare bloki.
jenak
Pogodzę wszystkich....


Już nam tanieją te nieruchomy.... gdy

INFLACJA PPI dla Eurolandu

to 22 % rok do roku......
jpelerj
Jasne, zaczniemy się tym martwić, jak wejdziemy do eurolandu, a to nieprędko będzie przy tej gospodarce. Wyluzuj.
marekpoznan
a WIBOR rośnie i rośnie... i na wiosnę przerośnie... mamę, tatę, i sosnę...

https://stooq.pl/q/?s=plopln3m&c=10y&t=c&a=ln&b=1
https://stooq.pl/q/?s=plopln6m&c=10y&t=c&a=ln&b=1
michal1678
To chyba jasne. Nawet pan Stasiu z wysypiska zarabia 4 brutto. Inflacja pędzi to i mieszkania rosną, ale nie tylko deweloperskie, te z wtórnego też. Wykończenie lokalu 70 m to 100-150 tysięcy w normalnym standardzie. Dlatego często mieszkania na rynku wtórnym droższe, 2 - 3 tysiące na metrze to samo wykończenie. Będzie To chyba jasne. Nawet pan Stasiu z wysypiska zarabia 4 brutto. Inflacja pędzi to i mieszkania rosną, ale nie tylko deweloperskie, te z wtórnego też. Wykończenie lokalu 70 m to 100-150 tysięcy w normalnym standardzie. Dlatego często mieszkania na rynku wtórnym droższe, 2 - 3 tysiące na metrze to samo wykończenie. Będzie tylko drożej. Gonimy Europę cenami, ale i tak jesteśmy z tyłu i mamy dużo do nadgonienia.
jpelerj
Będzie drożej i gonimy Madryt, Paryż i Luksemburg! Tak, na pewno.
jsunday
Listopad był kolejnym miesiącem, w którym eksperci GetHome.pl i RynekPierwotny.pl odnotowali w większości największych miast spadek popytu na nowe mieszkania

https://businessinsider.com.pl/finanse/ceny-mieszkan-najnowsze-dane-z-rynku-spada-popyt-ale-nie-ceny/ecse1we?utm_source=businessinsider.com.
Listopad był kolejnym miesiącem, w którym eksperci GetHome.pl i RynekPierwotny.pl odnotowali w większości największych miast spadek popytu na nowe mieszkania

https://businessinsider.com.pl/finanse/ceny-mieszkan-najnowsze-dane-z-rynku-spada-popyt-ale-nie-ceny/ecse1we?utm_source=businessinsider.com.pl_viasg_businessinsider&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
ajsa
Inflacja 10%, ale Polacy będą obniżać ceny i wyprzedawać swoje największe dobro z mega zniżkami, bo tak chce jpelerj, trolley i Józio wolej :)))

Powiązane: Podsumowania 2021, prognozy 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki