REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Coraz więcej dorosłych Polaków mieszka z rodzicami

2021-11-30 13:40
publikacja
2021-11-30 13:40
Coraz więcej dorosłych Polaków mieszka z rodzicami
Coraz więcej dorosłych Polaków mieszka z rodzicami
fot. Rawpixel.com / / Shutterstock

Prawie 2,6 mln dorosłych Polaków mieszka z rodzicami, czyli o 172 tys. więcej niż w 2019 roku - wynika z opublikowanej we wtorek analizy HRE Investments. Dodano, że sytuację poprawić ma rządowy program kredytów bez wkładu własnego.

Jak wynika z danych Eurostatu 47,5 proc. Polaków w wieku 25-34 w mieszka w domach rodzinnych. "To prawie 2,6 mln osób, czyli o 172 tys. więcej niż w 2019 roku" – wskazał ekspert HRE Investments Bartosz Turek.

Przyczyną tej sytuacji - według niego - jest epidemia, a raczej jej konsekwencje. "Wiele osób będących na początku dorosłego życia, albo postanowiło wrócić do domu rodzinnego, albo przynajmniej nie zdecydowało się na wyprowadzkę. Wydawało się to racjonalne w obliczu zawirowań na rynku pracy, zamknięcia wybranych segmentów gospodarki, zdalnej pracy czy nauki" - wyjaśnił.

Dodał, że problem ten nie dotyczył głównie studentów. Powołując się na dane Eurostatu przypomniał, że w ostatnim roku odsetek dorosłych Polaków, którzy mieszkali z rodzicami, najmocniej wzrósł w przedziale wiekowym od 30 do 35 lat. "Dane te potwierdzają, jak duże znaczenie dla narastania problemu miało to, że w 2020 roku znacznie trudniej było o kredyty mieszkaniowe" - wskazał.

Zaznaczył też, że w Polsce odsetek dorosłych mieszkających z rodzicami jest o około połowę wyższy niż średnia na starym kontynencie. Pod względem tego problemu - jak wskazał - wyprzedzają nas przede wszystkim kraje wyraźnie biedniejsze lub te, w których model społeczny znany jest z faktu późnych wyprowadzek, np. Serbia, Chorwacja, Grecja, Portugalia, Bułgaria.

Analityk przypomniał, że w 2020 roku epidemia pogorszyła sytuację na rynku pracy i doprowadziła do zakręcenia kurków z kredytami, co szczególnie uderzyło w osoby kupujące pierwsze mieszanie. "Pamiętajmy, że młodzi często pracują na tzw. umowach śmieciowych lub na samozatrudnieniu, a na te źródła dochodu banki patrzyły w 2020 roku szczególnie nieprzychylnym okiem" - napisał. Dodał, że konsekwencją tej sytuacji było to, że w 2020 roku nawet 200 - 300 tys. młodych ludzi, którzy w normalnych warunkach zdecydowaliby się wyprowadzić od rodziców, nie mogło sobie pozwolić na własne „M”.

Do pogorszenia sytuacji doszło w roku 2021. "Obserwowaliśmy dynamiczne odbudowanie gospodarki i odkręcenie kurków z kredytami mieszkaniowymi. W konsekwencji do banków napłynęło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy wniosków kredytowych, które w normalnych warunkach realizowałyby się w pierwszym roku epidemii" - podał. Jednak - jak zaznaczył - potężny wzrost popytu przyczynił się do wzrostów cen mieszkań, co sprawiło, że dla wielu młodych nieruchomości stały się niedostępne.

Według Turka sytuację może poprawić rządowy program gwarancji kredytowych dla osób kupujących mieszkanie - tzw. program kredytów bez wkładu własnego, który ma wejść w życie za pół roku. "Powód jest prosty – kredyty bez wkładu własnego mogą nawet o kilka lat skrócić drogę do własnego mieszkania. Aż tyle czasu młodzi potrzebują bowiem, aby uzbierać niezbędny do kredytu wkład własny" - ocenił. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska, Magdalena Jarco

ewes/ maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (35)

dodaj komentarz
administratorosiedla
Stopy procentowe (koszt kapitału) praktycznie 0%, inflacja 10%, nieruchomości drożeją o 10% r/r więc trzeba być głupim żeby nie zadłużyć się na 30 lat i zyskiwać 10% każdego roku. Bańka na rynku nieruchomości pęknie kiedy inflacja przekroczy 10%. Jak będzie wyglądała spłata kredytu jeśli rata to nie będzie Stopy procentowe (koszt kapitału) praktycznie 0%, inflacja 10%, nieruchomości drożeją o 10% r/r więc trzeba być głupim żeby nie zadłużyć się na 30 lat i zyskiwać 10% każdego roku. Bańka na rynku nieruchomości pęknie kiedy inflacja przekroczy 10%. Jak będzie wyglądała spłata kredytu jeśli rata to nie będzie 1000zł lecz 3000zł. Co wtedy pis zaproponuje? Pakiet osłonowy dla bogaczy żeby przypadkiem przez ich durną politykę nie zbiednieli?
monia00
Mi dzięki mieszkaniu z rodzicami udało się odłożyć sporą część pieniędzy - później kupiłam mieszkanie. W remoncie nieocenioną pomoc zapewnia ekipa Budo dekoracja, dzięki której wszystko przebiega sprawnie.
drzaraza
Czy slyżby socjalne , zusy i inne instytucje rozdające pieniądze pracujących i dociążające pracujących , i płacących podatki długiem rozdawanego drukowanego „ pieniądza” liczą ile dostają na łapkę nieroby a ile zarabia obywatel pracujący i płacący podatki.
jas2
"ile dostają na łapkę nieroby a ile zarabia obywatel pracujący"

Biedni dostają swoją biedną dolę na przeżycie a pracujący może zarobić dowolną kwotę. Jeden tysiąc a drugi milion. Ty pewnie tysiąc, ale wiesz co powinieneś zrobić. Zmień pracę, weź kredyt...
drzaraza
To jest ta komuna czy nie i kiedy zaczną dokwaterowywać do kamieniczników, he, he.
drzaraza
To 4 fala korona-wirusa nie współpracuje z polityka rządu?
men24a
PiS dał raj. Pensje rosną szybciej jak ceny mieszkań

Średnia płaca dziewięć lat temu pozwalała na kupno 0,51 m kw. mieszkania, a obecnie to 0,39 m kw., czyli siła nabywcza naszych wynagrodzeń odnośnie do ceny mieszkania spadła. Ale to może być trend wykraczający poza granice Polski, więc sprawdźmy, gdzie
PiS dał raj. Pensje rosną szybciej jak ceny mieszkań

Średnia płaca dziewięć lat temu pozwalała na kupno 0,51 m kw. mieszkania, a obecnie to 0,39 m kw., czyli siła nabywcza naszych wynagrodzeń odnośnie do ceny mieszkania spadła. Ale to może być trend wykraczający poza granice Polski, więc sprawdźmy, gdzie byliśmy wtedy, a gdzie jesteśmy teraz.

W 2012 r. byliśmy na dopiero 28. miejscu w Europie, jeśli chodzi o możliwości nabywcze średniej płacy w cenie metra kwadratowego mieszkania, ale w 2021 r. spadliśmy na… przedostatnie, czyli 40. Gdyby nie Białoruś, bylibyśmy ostatni

Według naszych wyliczeń w 2012 r. siła nabywcza średniej pensji Polaka liczona w zestawach McMeal dawała nam 18. miejsce w Europie, za Słowenią, ale przed Czechami, Estonią, Turcją i Słowacją. W 2021 r. spadliśmy na 23. miejsce. Nadal wyprzedzamy Słowację, ale wyprzedziła nas Estonia, Łotwa, Węgry i Litwa.

Do takich porównań między krajami stosuje się m.in. indeks Big Maca, czyli relację przeciętnego wynagrodzenia do ceny hamburgera w sieci restauracji McDonald's. Posiłkujemy się danymi numbeo.com, gdzie ludzie wpisują dane o cenach z całego świata i tam niestety Big Maca nie ma, ale jest zestaw McMeal. I tak, za przeciętną płacę netto 3532 zł (dane użytkowników numbeo.com), wyższą o 903 zł w porównaniu z 2012 r., możemy sobie kupić niecałe 161 takich zestawów miesięcznie, czyli o prawie cztery mniej niż dziewięć lat temu. W międzyczasie po prostu cena zestawu wzrosła z 16 zł do 22 zł. Tu siła nabywcza naszego wynagrodzenia spadła
jas2
Ludzie twojego sortu ani domu, ani biznesu nie mają i nie będą mieć. Dla nich celem życia są pieniądze. Codziennie je liczą, przekładają z jednej skarpety do drugiej i narzekają na inflację.
xiven
powodzenia tym co gonią te ceny mieszkań zbierając na wkład własny i utrzymując się z chodzenia do pracy, odłożysz w miesiąc 1000zł, nieruchomość w tym czasie drożeje o 2000zł...

soundtrack:
https://www.youtube.com/watch?v=yWCIlRsxcIk
incitatus
Nie bez przyczyny z rodzicami, dziadkami i często również z rodzeństwem dobrze wychodzi się ma zdjeciu. Ale wspólne mieszkanie niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne. Głównie ze względu na zbyt duże różnice pokoleniowe i mentalnościowe. A jak się jest do dobrze zarabiającym singlem/singielka kolo 30 to sytuacja Nie bez przyczyny z rodzicami, dziadkami i często również z rodzeństwem dobrze wychodzi się ma zdjeciu. Ale wspólne mieszkanie niekorzystnie wpływa na zdrowie psychiczne. Głównie ze względu na zbyt duże różnice pokoleniowe i mentalnościowe. A jak się jest do dobrze zarabiającym singlem/singielka kolo 30 to sytuacja ociera się o nękanie- kiedy żona/mąż, dzieci itp. itd. powtarzane jak mantra dzien w dzień. Poza tym za wygodę i ekonomiczność wspólnego mieszkania płaci się dość wysoka cenę- skutecznie hamuje to naukę samodzielności i radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Także z gniazda rodzinnego trzeba wyfruwać jak najszybciej

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki