REKLAMA

Ceny najpopularniejszych modeli samochodów używanych w Polsce - październik 2013

Malwina Wrotniak2013-10-14 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2013-10-14 06:00

Najczęściej wyszukiwany przez internautów samochód to codziennie widywany na polskich drogach Volkswagen Golf – wynika z danych otoMoto.pl dla Bankier.pl. Za 3-letnie auto tego typu zapłacimy ok. 37 tys. zł. Stawia go to pomiędzy również popularnymi VW Passatem a Oplem Astrą. Sprawdziliśmy, które jeszcze modele cieszą się popularnością i za jaką kwotę można kupić jedno z nich.

To pierwsze porównanie cen najpopularniejszych wśród Polaków modeli używanych samochodów osobowych. Dane udostępnił portalowi Bankier.pl serwis ogłoszeniowy otoMoto.pl.

WWW i co dalej, czyli najczęściej wyszukiwane samochody

W rankingu najczęściej wyszukiwanych modeli używanych samochodów na podium ruch niewielki. Królują auta niemieckie, nie ma natomiast w pierwszej dziesiątce ani jednego „francuza”. Na podium – oczywiście – Volkswagen Golf i Passat. Biorąc pod uwagę analogiczne roczniki, oba modele są na podobnej półce cenowej. Co ciekawe, w czołówce popularności znalazły się obok modeli o wiele droższych, jak Audi A6, A4 czy BMW serii 3.

Do Top 10 najpopularniejszych modeli samochodów osobowych – czyli najczęściej wyszukiwanych pojazdów w 2012 roku – weszły:

Ceny najpopularniejszych modeli samochodów w Polsce - październik 2013 Ceny najpopularniejszych modeli samochodów w Polsce - październik 2013 Ceny najpopularniejszych modeli samochodów w Polsce - październik 2013 Ceny najpopularniejszych modeli samochodów w Polsce - październik 2013 Ceny najpopularniejszych modeli samochodów w Polsce - październik 2013
1. VW Golf
2. VW Passat
3. Audi A4
4. Opel Astra
5. Audi A6
Ceny najpopularniejszych modeli samochodów w Polsce - październik 2013 Ceny najpopularniejszych modeli samochodów w Polsce - październik 2013 Ceny najpopularniejszych modeli samochodów w Polsce - październik 2013 Ceny najpopularniejszych modeli samochodów w Polsce - październik 2013 Ceny najpopularniejszych modeli samochodów w Polsce - październik 2013
6. Ford Focus
7. BMW serii 3
8. Opel Vectra
9. Ford Mondeo
10. Skoda Octavia

Do porównania przyjęliśmy jeszcze jeden dodatkowy model – Renault Laguna, który w Raporcie Internetowy Samochód Roku otoMoto.pl pod względem wyszukiwań znalazł się na 16. pozycji.

Trzyletnie auta w modzie. Przygotuj minimum 30 tys. zł

Jednym z najważniejszych składników ceny jest rok produkcji pojazdu, dlatego zależności pomiędzy poszczególnymi modelami porównywano dla trzech różnych wielkości. Pod uwagę wzięto pojazdy trzy-, ośmio- i trzynastoletnie (rok produkcji 2010, 2005 i 2000).

Wielu internautów szuka samochodów młodych. Auta wyprodukowane po roku 2010 - co potwierdzają dane otoMoto.pl -są jedną z najczęściej wyszukiwanych grup pojazdów. Wśród najpopularniejszych samochodów z trzyletnim stażem najtańszy jest Ford Focus – średnia cena pochodząca z wrześniowych ogłoszeń sprzedaży to 32.167 zł. Za zbliżoną kwotę można kupić również Opla Astrę (32.742 zł), a do 40.000 zł także VW Golfa (37.248 zł) i Skodę Octavię (38.356 zł).

Ceny najpopularniejszych modeli samochodów w Polsce - październik 2013

Dysponującym kwotą z przedziału 40-60.000 zł uda się znaleźć trzyletnią Renault Lagunę, Forda Mondeo i VW Passata, a przy odrobinie szczęścia również BMW serii 3. Najdroższe wśród najpopularniejszych są auta niemieckie: Audi A4 i A6. Za to ostatnie, wyprodukowane w roku 2010, przyjdzie zapłacić blisko 80.000 zł.

W zestawieniu aut z tego rocznika nie uwzględniono Opla Vectry, który w 2010 r. nie był już produkowany.

Najstarsze najpopularniejsze auta - wygrywa Renault

Pięć lat więcej w dowodzie rejestracyjnym wystarczy, żeby zostawić w portfelu blisko połowę kwoty, jaką trzeba by zapłacić za trzyletni samochód. Choć w przypadku samochodów z 2005 roku w gronie najtańszych aut ponownie znalazł się Ford, a najdroższe okazało się Audi, inne modele i marki zamieniły się miejscami. Najmniej, bo trochę ponad 13 tys. zł trzeba by zapłacić za Renault Laguna - wynika z danych zamieszczanych w ogłoszeniach w serwisie otoMoto.pl. Podobną kwotę powinni przygotować polujący na Forda Mondeo. Do 20 tys. zł bezproblemowo uda się też kupić Forda Focusa oraz Opla Astrę i – notowaną już w tym przypadku – Vectrę.

Im starszy, tym lepszy - bo tańszy. Tak Polacy kupują samochody używane

Na półce ośmioletnich samochodów z przedziału 20-30.000 zł zmieściły się VW Golf i Passat, Skoda Octavia oraz Audi w modelu A4 i BMW serii 3. Najwięcej, bo ponad 35.000 kosztowałyby Audi 6.

Mniej niż 10 tys. zł wystarczy na kilkunastolatka

Auta z rocznika 2000+ to równie często wyszukiwana grupa pojazdów, co 2010+. Wabikiem na kupujących jest w tym przypadku cena. I w tej grupie najmniej cieszą ceny BMW serii 3 oraz Audi A6 i A4 - za trzynastoletni dziś samochód w takim modelu trzeba by zapłacić średnio 11-12.000 zł. W okolicach 10 tys. będzie kosztowała Skoda Octavia oraz dwa najpopularniejsze modele samochodów osobowych - VW Golf i Passat.

***

Jesteś kierowcą? Weź udział w internetowym badaniu Bankier.pl "OC-eń 2013". Nagrody

(w tym nawigacja samochodowa) czekają!

***

Za mniejsze pieniądze, bo już od 6 tys. zł można by nabyć Forda Focusa, a także Opla Astrę i Vectrę. Najtańsze - według cen zamieszczanych w otoMoto.pl ogłoszeń - okazały się Ford Mondeo i Renault Laguna.

Ceny stabilne

Podane ceny dotyczą ogłoszeń zamieszczonych w serwisie w sierpniu b.r. Dla potwierdzenia wskazanych prawidłowości, do analizy przyjęto także stawki z innych miesięcy - począwszy od stycznia bieżącego roku.

Na przestrzeni ponad pół roku średnie ceny analizowanych 11 modeli aut, wynikające z ogłoszeń motoryzacyjnych, nie uległy większym zmianom - odchylenia od średniej sięgały w większości przypadków kilkuset złotych. W czołówce są również dwa modele Audi (A4 i A6), dwa Ople (Astra i Vectra), do tego BMW, Ford i Skoda.

Malwina Wrotniak, Bankier.pl

Partnerami II edycji badania Bankier.pl "OC-eń i wygraj" są: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, Rzecznik Ubezpieczonych, serwisy otoMoto.pl i mojeauto.pl oraz Stowarzyszenie Renault Laguna Klub Polska.

Źródło:

Do pobrania

Wykres3rocznikipngWykres3rocznikipngWykres3rocznikipngWykres3rocznikipngWykres3rocznikipng
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Darek
Opel Vectra C GTS Eistcheine Elegance. 2.2 dti 2003 rok przebieg 334 000 tysiace km./ 125 Km
Sprzedaję gdyż kupuję auto nowsze. W aucie wszystko działa. Bierzący servis. 601749938 Darek
~wec
No to powiem wam, że ten sam rocznik Focusa kupiłem na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Motoryzacyjne-7 dużo taniej. Także nie wiem skąd ten ranking się wziął chyba, że ja trafiłem na mega okazję
~satyron
zapewne nie jeden z was posmieje sie ze mnie za posiadanie wersji Tdi . No coz kazdy podchodzi do samochodu w osobisty sposob. Bardziej sobie licze niezwodnosc jak prestiz " wizualny". Samochod spisuje sie bardzo dobrze , jego podstawowe usterki zostaly wrecz dokonane podczas "napraw" w salonie VW w Warszawie zapewne nie jeden z was posmieje sie ze mnie za posiadanie wersji Tdi . No coz kazdy podchodzi do samochodu w osobisty sposob. Bardziej sobie licze niezwodnosc jak prestiz " wizualny". Samochod spisuje sie bardzo dobrze , jego podstawowe usterki zostaly wrecz dokonane podczas "napraw" w salonie VW w Warszawie .....doslownie spier..samochod
~uCIEKAĆ
Prędzej mi kaktus na czole wyrośnie niż kupie nowy samochód w Polsce!!!
clucky
Brakuje jeszcze wyliczonych kosztów amortyzacji - które auta najwięcej tracą na wartości, a które najmniej.
~wz
Jak się mają zdjęcia do artykułu? Większość pokazanych aut zahacza jeszcze o lata 90te. Kto i skąd wziął te archaiczne zdjęcia?
~gutek
Co oznacza to zdanie?!?
Niby maturę mam za sobą, ale i tak tego nie rozumiem.
Mogliby wrzucić same liczby i oszczędzić sobie tego idiotycznego komentarza.
~gutek
Co oznacza to zdanie?!? Niby maturę mam za sobą, ale i tak tego nie rozumiem:
"Auta z rocznika 2000+ to równie często wyszukiwana grupa pojazdów, co 2010+."
Mogliby wrzucić same liczby i oszczędzić tego idiotycznego komentarza.
~krad
Kogo stać na auto kupuje nowe u dilera. Jak mu się ono zacznie psuć, pozbywa się go. Gdyby było cudowne jeździłby nim dalej, sprzedałby wśrod najblizszych. Biedota kupuje zloma i się cieszy.
~Grzes
3 letni golf srednio za 37tys zl??
...tak tylko ze skladany z dwoch z przebiegiem 500tys przywieziony z niemiec od dziadka, jako igla bezwypadkowa z przebiegiem 32tys

artykul typu "statystycznie ja i moj pies mamy po trzy nogi"

jezeli juz umieszczc jaki material na zdawaloby sie renomowanej stronie to wypadaloby
3 letni golf srednio za 37tys zl??
...tak tylko ze skladany z dwoch z przebiegiem 500tys przywieziony z niemiec od dziadka, jako igla bezwypadkowa z przebiegiem 32tys

artykul typu "statystycznie ja i moj pies mamy po trzy nogi"

jezeli juz umieszczc jaki material na zdawaloby sie renomowanej stronie to wypadaloby skosultowac go ze specjalista i zamiescic dopisek jak sprawa wyglada w rzeczywistosci

po jego przeczytaniu statystyczny kowalski stwierdzi ze stac go na zakup prawie nowego samochodu, niestety dumny z zakupu za utargowane 36tys po pierwszej wizycie w serwisie dowie sie iz jezdzi pojazdem zagrazajacym zyciu jego i innych

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki