REKLAMA

Ceny mieszkań z rynku wtórnego spadają

2012-11-08 20:47
publikacja
2012-11-08 20:47

Obniżki średnich transakcyjnych cen mieszkań używanych zanotowano w październiku w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. W stolicy Pomorza ceny spadły poniżej 5 tys. zł za m kw. - wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Ekspandera.

Spadki cen transakcyjnych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Gdańsku nie przekroczyły 1,5 proc. "Nie są to duże spadki, ale w Gdańsku doszło do przełamania psychologicznej bariery 5 tys. zł za m kw." - powiedział PAP Marcin Jańczuk z agencji nieruchomości Metrohouse & Partnerzy. Dodał, że od co najmniej czterech lat ceny mieszkań używanych nigdy nie spadły w Gdańsku do tak niskiego pułapu.

»Ceny mieszkań spadają. Ale powoli

W tym samym czasie znaczący wzrost cen transakcyjnych - o 4,1 proc. zaobserwowano w Gdyni, ale zdaniem analityków jest to wynik zwiększonej liczby transakcji, w których cena ostateczna dochodziła do 6 tys. zł za m kw. "Mieszkania sprzedawane w tej cenie nie stanowią jednorodnej grupy - znajdujemy tu zarówno zlokalizowane w centrum lokale w budynkach z lat 60. i 70., jak również mieszkania na osiedlach oddanych do użytku w ostatnich latach" - podkreślił Jańczuk.

Wzrost średnich cen transakcyjnych, w stosunku do ubiegłego miesiąca, odnotowano także we Wrocławiu - o 2,1 proc. oraz 0,5 proc. w Łodzi, gdzie po zeszłorocznych silnych spadkach od kilku miesięcy można mówić o ustabilizowaniu średnich cen. "We Wrocławiu dużym zainteresowaniem w dalszym ciągu cieszą się budynki z wielkiej płyty, budowane na przełomie lat 70. i 80. w centralnych rejonach miasta, a więc w dobrej lokalizacji" - powiedział dyrektor Metrohouse we Wrocławiu Wojciech Gawroński.

Według raportu średnie ceny transakcyjne za metr kwadratowy wyniosły w październiku: w Warszawie - 7,1 tys. zł, w Krakowie - 5,6 tys. zł, we Wrocławiu - 5,5 tys. zł, w Gdańsku - 4,8 tys. zł, w Gdyni - 4,8 tys. zł, w Poznaniu - 4,6 tys. zł, w Łodzi - 3,5 tys. zł. (PAP)

ska/ je/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~młody
mam kasę ale po tych cenach nie kupię !na razie mieszkam u starych i jest ok ! a żłobom nie dam zarobić ...jeszcze przyjdą na kolanach !
~Texas
We Wrocławiu ceny 3800 beda standardem - przy tym poziomie dopiero bedzie stabilizacja.
Pozdrawiam Tych co wzieli kiedy ceny były wyższe i to znacznie - musicie się trzymać!

A tym co chcą brać kredyt odmawiam tego ponieważ staniecie się niewolnikami banków na następne kilkadziesiat lat !!!!!!!!!

~kornik
Do autora.
W Gdańsku setki mieszkań pobudowano w cżęści południowej koło obwodnicy Trójmiasta.
Pomijając fakt położenia - nie tylko Gdańsk buduje daleko na pustynnych peryferiach - wspomniane osiedla znajdują się w pobliżu wysypiska śmieci. Ostatnia awaria (wrzesień/październik) kompostownika zanieczyściła
Do autora.
W Gdańsku setki mieszkań pobudowano w cżęści południowej koło obwodnicy Trójmiasta.
Pomijając fakt położenia - nie tylko Gdańsk buduje daleko na pustynnych peryferiach - wspomniane osiedla znajdują się w pobliżu wysypiska śmieci. Ostatnia awaria (wrzesień/październik) kompostownika zanieczyściła atmosferę na 5-10 km od wysypiska. Aromat czuć było przy wjeździe na autostradę w Pruszczu Gd.. Tam mieszkania całkiem nowe można kupić poniżej 4 tyś/m2.
~Normalny
Za 2-3 kwartaly bedzie -1000 zł na metrze dla każdego miasta, poza tymi najtańszymi.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki