REKLAMA

CBA zatrzymało osiem osób. Podejrzane są o korupcję przy zamówieniach dla PGNiG

2022-06-27 06:56
publikacja
2022-06-27 06:56
CBA zatrzymało osiem osób. Podejrzane są o korupcję przy zamówieniach dla PGNiG
CBA zatrzymało osiem osób. Podejrzane są o korupcję przy zamówieniach dla PGNiG
fot. Bartłomiej Żurawski / / FORUM

CBA zatrzymało osiem osób, które miały być zamieszane w korupcję przy zamówieniach dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - dowiedziała się PAP. To pracownik zielonogórskiego oddziału spółki oraz siedem osób ze współpracujących firm.

Zespół prasowy Biura przekazał w poniedziałek PAP, że zatrzymani w ostatnich dniach przez agentów poznańskiej delegatury CBA, to pracownik działu elektrycznego i automatyki w zielonogórskim oddziale PGNiG oraz siedmiu właścicieli i pracowników firm z woj. dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, śląskiego mazowieckiego oraz łódzkiego.

"To nowe postępowanie Biura i pierwsze zatrzymania w tej sprawie" - zaznaczył w rozmowie z PAP zespół.

Według śledczych mieli oni być zamieszani w korupcyjny proceder przy organizowaniu przetargów na rzecz oddziału. Zatrzymany przez CBA pracownik PGNiG od marca 2020 r. do kwietnia 2021 r. miał wejść w nieformalne porozumienie z właścicielami firm.

"Na etapie prowadzonych postępowań przetargowych miał przekazać im istotne informacje z przetargu oraz sztucznie zawyżyć o co najmniej 588 tys. zł wartość zleconych usług" - podał PAP zespół.

Taką kwotę miał przyjąć jako łapówkę pozorując w ramach własnej działalności gospodarczej zapłatę za świadczone na rzecz tych podmiotów rzekome usługi projektowe. Miał wystawić na ten cel nieprawdziwe faktury VAT - wynika z ustaleń śledczych.

Według wstępnych ustaleń CBA taki proceder mógł być prowadzony przez dłuższy czas i stać się stałym źródłem dochodów dla uczestniczących w nim osób.

Zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA pracownik odpowiadał w oddziale za realizację ramowych umów z różnymi firmami na kompleksową obsługę serwisową urządzeń i instalacji elektrycznych w obiektach wydobywczych. Dotyczyło to przeglądów, napraw i serwisów rozdzielnic niskiego i średniego napięcia na terenie kopalń oraz magazynów gazu podlegających oddziałowi PGNiG w Zielonej Górze - wyjaśnił PAP zespół prasowy Biura.

Śledztwo CBA dotyczy m.in. przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby zatrudnione w oddziale, działania na szkodę PGNiG i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia przez spółkę mieniem znacznej wartości, a także wytwarzania i posługiwania się nieprawdziwymi fakturami oraz prania pieniędzy.

W nadzorującej postępowanie Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty. Sąd na wniosek prokuratora zdecydował o areszcie wobec jednego z zatrzymanych, pozostałym siedmiu prokurator wyznaczył wolnościowe środki dozoru.

Zespół prasowy CBA w rozmowie z PAP zaznaczył, że sprawa nadal rozwija się. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Nie chcieli się podzielić to pójdą siedzieć.
kacz-jong-un
Jak śmieli kraść? Przecież takie prawo mają tylko rządzący.
men24a
Za poprzedniej zmiany było by że PO i Tusk kradnie a dzisiaj że wymiar skuteczny.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki