Były szef EBC: Wzrost światowego zadłużenia może doprowadzić do kolejnej globalnej recesji

"Niepokojący wzrost" światowego zadłużenia może doprowadzić do kolejnej globalnej recesji, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania by temu przeciwdziałać - ostrzegł były szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet, dekadę po wybuchu kryzysu finansowego 2008 r.

(fot. Thomas Padilla / FORUM)

Jean-Claude Trichet, francuski ekonomista pełniący funkcję prezesa EBC w latach 2003-2011, ocenił w wywiadzie dla agencji Kyodo, że dostrzega "wiele powodów, by niepokoić się o przyszłość gospodarczą i finansową wielu najbardziej rozwiniętych krajów, a także światowej gospodarki jako takiej".

"Podsumowałby to tak: jeżeli wiele państw, ale i cała społeczność międzynarodowa nie skorygują kierunku, w jakim zmierza ich polityka finansowa i gospodarcza, jest duże prawdopodobieństwo, że znów możemy się znaleźć w sytuacji kryzysowej" - powiedział, cytowany przez agencję, szef EBC, który odgrywał jedną z kluczowych ról w przeciwdziałaniu skutkom globalnego kryzysu finansowego 2008 r, wywołanego przegrzaniem rynku kredytów hipotecznych typu subprime w USA.

Trichet, który był też prezesem Banku Francji, wyraził zaniepokojenie tym, że mimo kryzysu 2008 r. "pozwala się, by światowy dług rósł".

"Publiczny i prywatny dług globalny liczony jako procent PKB po kryzysie nadal narasta, tak jak to było przed jego wybuchem" - wskazał. Dodał, że jest to "szczególnie niepokojące", zważywszy, że poziom lewarowania finansowego był niewątpliwie główną przyczyną ogólnoświatowego kryzysu.

Trichet ostrzegł, że w razie kolejnego kryzysu rządy i banki centralne będą miały ograniczone pole manewru, ponieważ wykorzystały już swój arsenał bodźców fiskalnych i ultra luźniej polityki monetarnej. "Dlatego też kolejna recesja może być długotrwała i głęboka" - ocenił.

Za początek wielkiego światowego kryzysu finansowego uważa się 15 września 2008 roku, dzień upadku amerykańskiego banku Lehmann Brothers. Kryzys, zażegnany po kilku latach, dotknął również strefy euro, ale Polska ucierpiała w stosunkowo niewielkim stopniu.

15 września 2008 roku czwarty co do wielkości bank inwestycyjny Lehman Brothers ogłosił upadłość, po tym, jak amerykański bank centralny (Fed) nie udzielił mu oczekiwanej pomocy. Uruchomiło to lawinę.

Bezpośrednią przyczyną załamywania się funkcjonowania światowego systemu finansowego była hossa na rynku kredytów hipotecznych. Kredytów tych w poprzednich latach udzielały banki w Stanach Zjednoczonych osobom o niewystarczających możliwościach finansowych.

Do zaciągania kredytów zachęcały niskie stopy procentowe i rosnące ceny mieszkań. Jednak w 2006 i 2007 roku doszło do załamania cen na rynkach nieruchomości, co wywołało kłopoty większości banków amerykańskich. Największe banki zostały dokapitalizowane, ale nie zapobiegło to upadkowi Lehmann Brothers, który wsparcia już nie otrzymał. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ skr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ricozez

Panie Trichet,proszę się tym nie przejmować bo narody przygotowano już do ratowania całego systemu finansowego

! Odpowiedz
0 5 jendreka

Sami bankierzy przyznają się, że kryzysy to ich zasługa. Cały czas słyszę przestrogi. Jednocześnie nie można się spędzić od ciągłych zachęt do kredytów. Codziennie dostaję maile z banków namawiajace dobrania kredytów. Paranoja. Ż drugiej strony zawsze można dodrukowac, to już też wszyscy wiedzą i pod to jedni namawiają drudzy biorą. Wszyscy też wiedzą, że na tym może stracić tylko klient, bank zawsze jakoś z tego wybrnie. Oczywiście kosztem klienta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 10 silvio_gesell

Aby globalny dług nie rósł nie może także rosnąć cena ziemi pod zastaw której ten dług jest zaciągany. Zatem cała powierzchnia ziemi musiałaby być opodatkowana od wartości. Opodatkowanie pracy to tylko bardzo niedokładne opodatkowanie renty gruntowej gdyż nie uwzględnia efektów zewnętrznych pracy podnoszącej wartość okolicznej ziemi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 pull_up

Nie zdążyłeś kupić? To nie miaucz na forum, weź się do roboty i może jeszcze zdążysz.

! Odpowiedz
1 1 silvio_gesell odpowiada pull_up

Jestem niepełnosprawny, po co mi ziemia?

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil